Nadmanganian potasu (kalium hypermanganicum) jest substancją, której zastosowanie na początku ograniczało się do celów dezynfekujących. Był używany chociażby do leczenia chorób skóry. Stosowano również nadmanganian potasu na grzybicę. Aktualnie, żeby móc skorzystać z właściwości tej substancji niezbędna jest recepta od lekarza.
Nadmanganian potasu na grzybicę działa następująco: po nałożeniu specyfiku na skórę, zabija on zarazki poprzez uwalnianie tlenu. Można go stosować także jako środek ściągający - wysusza, a następnie usuwa zanieczyszczenia z powierzchni skóry. To nie jedyny sposób, w jaki można użyć nadmanganian potasu. Zastosowanie jego obejmuje m.in. także:
Także profesjonalni sportowcy mogą wykorzystać to, jak działa nadmanganian potasu. Na co go stosować? Nadmanganian potasu jest stosowany jako lek na tzw. stopę atlety i liszaje. Idealnie nadaje się do usuwania zakażeń bakteryjnych i grzybiczych, a więc także do odkażania różnego rodzaju ran. Z tego powodu warto go dodać do swojej apteczki, jeżeli w trakcie uprawiania jakiejś dyscypliny sportu pojawiają się podobne problemy.
Nadmanganian potasu na rany powinien być stosowany w odpowiedni sposób. W jaki sposób go używać, żeby był skuteczny, ale przede wszystkim bezpieczny dla skóry? Zanim użyje się tego specyfiku, ważne jest to, żeby rozcieńczyć wodą nadmanganian potasu. Na rany powinien zostać naniesiony roztwór rozcieńczony w proporcji 1 do 10 i przy użyciu 0,1% nadmanganianu potasu. Na co uważać? Kluczowym aspektem przy stosowaniu nadmanganianu potasu, jest jego barwa. Dobrze rozcieńczony roztwór powinien mieć ładną, różową barwę. Działanie środka o nieodpowiednich proporcjach może powodować nawet oparzenia. Niewłaściwie skomponowana mieszanina podrażni skórę.
Warto także zauważyć, że można nabyć w formie 400-miligramowych tabletek nadmanganian potasu. Kąpiel w takim specyfiku powinna zostać przeprowadzona w następujący sposób: jedną tabletkę należy rozpuścić w czterech litrach gorącej wody, przed wlaniem jej do wanny. Kąpiel w nadmanganianie potasu powinna być systematycznie stosowana - co najmniej dwa razy w ciągu dnia przez dwa dni.
Przy stosowaniu nadmanganianu potasu trzeba zachować szczególną ostrożność. Ogólnie przyjęto, że środek ten jest bezpieczny do stosowania np. w postaci kąpieli zarówno dla dorosłych jaki i dzieci. Natomiast może wywołać skutki uboczne. Jednym z nich, są brązowe plamy na skórze, czy paznokciach. Jednak ślady znikają po jednym lub najwięcej dwóch dniach.
Trzeba też mieć na uwadze, że nadmanganian potasu może zabrudzić wannę, czy umywalkę lub inne powierzchnie. Dlatego lepiej zabezpieczyć przestrzeń, w której będzie on stosowany. Do skutków ubocznych działania nadmanganianu potasu można zaliczyć również podrażnienia skóry, zaczerwienienie, czy oparzenia.
Pomimo tego, że nadmanganian potasu może wywoływać skutki uboczne, to jest to specyfik bezpieczny. Trzeba jedynie pamiętać o jego rozcieńczeniu we właściwych proporcjach. W innym przypadku może uszkodzić skórę, czy błonę śluzową nosa, oczu, gardła, odbytu lub narządów płciowych.
Zobacz też: Jak wygląda zakażenie rany i co zrobić, by się przed nim ustrzec?