Bostonka. Pierwsze objawy przypominają popularną chorobę. Wiadomo kto choruje częściej

Bostonka to potoczna nazwa choroby dłoni, stóp i jamy ustnej. Znana jest też jako choroba bostońska, HFMD czy wirus bostoński. Jest chorobą zakaźną, która dotyka przede wszystkim dzieci, ale dorośli również mogą się zakazić. Pierwsze objawy bostonki bywają mylone z ospą wietrzną.

Więcej informacji o chorobach zakaźnych znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Bostonka jest chorobą zakaźną, którą wywołuje grupa wirusów. Najczęściej jest to szczep A16 wirusa coxsackie. Na zachorowanie szczególnie narażone są dzieci, które przebywają w większych skupiskach, np. żłobkach, przedszkolach czy szkołach podstawowych. Ponadto dzieci słabiej dbają o higienę niż dorośli, częściej wkładają do ust różne przedmioty. Zdarzają się jednak przypadki zachorowań wśród osób dorosłych. Wirus rozprzestrzenia się przez kontakt z osobą zakażoną:

  • drogą kropelkową (kaszel, kichanie),
  • przez kontakt z wydzielinami ciała (np. kałem),
  • a także przez zanieczyszczone przedmioty, takie jak klamki czy szczoteczki do zębów.

Niektóre osoby, zwłaszcza dorosłe, mogą być nosicielami wirusa mimo braku symptomów choroby.

Kalendarz szczepień ochronnych ogłaszany przez Głównego Inspektora Sanitarnego uwzględnia szczepienia obowiązkowe i zalecane dla dzieci do 19. roku życia Choroby zakaźne u dzieci. Jakie są najpopularniejsze choroby zakaźne wieku dziecięcego?

Zobacz wideo Choroba bostońska u dziecka - jak ją rozpoznać i leczyć?

Bostonka. Objawy

Pierwsze objawy bostonki przypominają ospę wietrzną. U chorych pojawiają się:

  • gorączka,
  • złe samopoczucie,
  • wysypka na dłoniach, stopach i w jamie ustnej, która utrzymuje się przez około siedem dni, czasem uwidacznia się też na pośladkach, w pachwinach i na genitaliach,
  • pęcherze surowicze w jamie ustnej i gardle, z których mogą powstawać owrzodzenia.

Objawy bostonki zwykle pojawiają się w ciągu trzech do sześciu dni od kontaktu z wirusem. Właśnie ze względu na wysypkę bostonka bywa mylona z ospą wietrzną. W celu postawienia właściwej diagnozy zaleca się wizytę u lekarza, który oceni zmiany powstałe na ciele pacjenta.

Jakie są najczęstsze choroby wieku dziecięcego i jak je rozpoznać? Najczęstsze choroby wieku dziecięcego: jak rozpoznać, objawy, leczenie

Bostonka. Leczenie choroby

Leczenie choroby bostońskiej polega na zwalczaniu jej objawów. Przede wszystkim należy skonsultować się z lekarzem, który zaordynuje odpowiednie leczenie. Chory przyjmuje zwykle leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Ważne jest również, aby organizm pozostał nawodniony, co bywa trudne, bo w przypadku zmian w jamie ustnej może pojawić się ból, który utrudnia przełykanie. Odmawianie picia może jednak doprowadzić do odwodnienia, dlatego należy zadbać o to, aby chory regularnie przyjmował płyny. Przy czym lepiej nie podawać soków, które mogą podrażniać jamę ustną. Należy też regularnie wietrzyć pokój chorej osoby oraz zadbać o higienę, aby nie dopuścić do dalszego rozprzestrzeniania się bostonki. 

Choć choroba zwykle ma łagodny przebieg, niekiedy może dojść do groźnych powikłań, takich jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy zapalenie mięśnia sercowego.

Przechorowanie bostonki nie uodparnia organizmu na całe życie. U niektórych osób nawroty choroby dłoni, stóp i jamy ustnej zdarzają się już nawet po kilku tygodniach.

Ospa wietrzna Ospa wietrzna - objawy oraz leczenie

Choroba bostońska. Jak uniknąć zakażenia?

Aby zminimalizować ryzyko zachorowania, przede wszystkim należy przestrzegać zasad higieny i uczyć ich dzieci. Powinno się:

  • regularnie myć ręce, bo wirus przenosi się również po kontakcie z przedmiotami chorego,
  • uczulać dzieci, aby nie korzystały z tych samych naczyń, sztućców, nie piły z jednej butelki itp.,
  • regularnie prać ubrania i pościel,
  • czyścić i dezynfekować przybory szkolne oraz zabawki.
Więcej o: