Kwas salicylowy to beta-hydroksykwas, który został wyodrębniony z kory wierzby. W naturze, reguluje wzrost i kwitnienie roślin. Jako wydzielony syntetycznie związek, wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Doskonale rozpuszcza się w tłuszczach i alkoholu, co zadecydowało o jego szerokim wykorzystaniu w środkach farmakologicznych i kosmetycznych.
Kwas salicylowy jest zaliczany do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Jako preparat ogólny, działa przeciwgorączkowo, przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Występuje też jako preparaty do stosowania miejscowego. W takiej postaci, działa odkażająco, przeciwbólowo i złuszczająco.
Dobroczynne właściwości kwasu salicylowego sprawiają, że sprawdza się doskonale także jako preparat pielęgnacyjny. Świetnie rozpuszcza się w tłuszczach, więc z łatwością przenika przez sebum i dociera do mieszków włosowo-łojowych. Tam usuwa zanieczyszczenia i nadmiar tłuszczu, działa bakteriobójczo i kojąco.
Dobroczynne właściwości kwasu salicylowego przydają się nie tylko podczas leczenia objawów grypy i łagodzenia bólu. Zastosowany miejscowo na skórę, pomaga pozbyć się zaskórników, reguluje wydzielanie sebum, oczyszcza i zwęża pory, ogranicza nawarstwianie się martwego naskórka oraz pomaga pozbyć się trądziku. Poza tym, pomaga walczyć z przesuszaniem się skóry głowy, więc skutecznie redukuje łupież.
Mówiąc o efektach stosowania kwasu salicylowego, nie można nie wspomnieć o jego właściwościach złuszczających. W odpowiednio wysokim stężeniu, działa jak peeling chemiczny: likwiduje zrogowaciały naskórek, wyrównuje koloryt skóry, spłyca blizny, ułatwia wchłanianie składników odżywczych z innych kosmetyków i stymuluje procesy regeneracyjne naskórka.
Każdy preparat z kwasem salicylowym należy stosować zgodnie z przeznaczeniem, według wskazówek określonych przez producenta. Warto wspomnieć, że w sprzedaży dostępny jest kwas salicylowy w postaci proszku, który może posłużyć do przygotowania własnych środków pielęgnacyjnych. Zmieszany ze spirytusem i wodą (właściwe proporcje to 80% wody, 18% spirytusu i 2 % kwasu salicylowego) otrzymamy tonik, który świetnie oczyszcza skórę i pomaga zlikwidować większość trapiących ją problemów.
Warto wiedzieć, że kwasu salicylowego nie należy łączyć z niektórymi substancjami. W przeciwnym wypadku, może dojść do wystąpienia bolesnych podrażnień. Substancje, o których mowa, to:
Kwas salicylowy nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży. Jego działanie może wywołać przedwczesny poród lub doprowadzić do poronienia. W dużym stężeniu, może przyczynić się do wystąpienia wad wrodzonych u dziecka.
Zobacz też: Złuszczające zapalenie skóry - objawy, diagnoza, leczenie