Kwas salicylowy. Jakie są efekty jego stosowania? Z czym nie łączyć kwasu salicylowego?

Kwas salicylowy ma udowodnione działanie lecznicze i pielęgnacyjne. Z tego względu, znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym. Jakie właściwości wykazuje kwas salicylowy? Jakie są efekty jego stosowania i czy ta substancja może być bezpiecznie używana przez kobiety w ciąży?

Kwas salicylowy: działanie substancji

Kwas salicylowy to beta-hydroksykwas, który został wyodrębniony z kory wierzby. W naturze, reguluje wzrost i kwitnienie roślin. Jako wydzielony syntetycznie związek, wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Doskonale rozpuszcza się w tłuszczach i alkoholu, co zadecydowało o jego szerokim wykorzystaniu w środkach farmakologicznych i kosmetycznych.

Kwas salicylowy jest zaliczany do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Jako preparat ogólny, działa przeciwgorączkowo, przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Występuje też jako preparaty do stosowania miejscowego. W takiej postaci, działa odkażająco, przeciwbólowo i złuszczająco.

Dobroczynne właściwości kwasu salicylowego sprawiają, że sprawdza się doskonale także jako preparat pielęgnacyjny. Świetnie rozpuszcza się w tłuszczach, więc z łatwością przenika przez sebum i dociera do mieszków włosowo-łojowych. Tam usuwa zanieczyszczenia i nadmiar tłuszczu, działa bakteriobójczo i kojąco. 

Kwas salicylowy: efekty stosowania

Dobroczynne właściwości kwasu salicylowego przydają się nie tylko podczas leczenia objawów grypy i łagodzenia bólu. Zastosowany miejscowo na skórę, pomaga pozbyć się zaskórników, reguluje wydzielanie sebum, oczyszcza i zwęża pory, ogranicza nawarstwianie się martwego naskórka oraz pomaga pozbyć się trądziku. Poza tym, pomaga walczyć z przesuszaniem się skóry głowy, więc skutecznie redukuje łupież.

Mówiąc o efektach stosowania kwasu salicylowego, nie można nie wspomnieć o jego właściwościach złuszczających. W odpowiednio wysokim stężeniu, działa jak peeling chemiczny: likwiduje zrogowaciały naskórek, wyrównuje koloryt skóry, spłyca blizny, ułatwia wchłanianie składników odżywczych z innych kosmetyków i stymuluje procesy regeneracyjne naskórka.

Zobacz wideo Wszystko, co musisz wiedzieć o kwasach kosmetycznych

Kwas salicylowy: jak stosować?

Każdy preparat z kwasem salicylowym należy stosować zgodnie z przeznaczeniem, według wskazówek określonych przez producenta. Warto wspomnieć, że w sprzedaży dostępny jest kwas salicylowy w postaci proszku, który może posłużyć do przygotowania własnych środków pielęgnacyjnych. Zmieszany ze spirytusem i wodą (właściwe proporcje to 80% wody, 18% spirytusu i 2 % kwasu salicylowego) otrzymamy tonik, który świetnie oczyszcza skórę i pomaga zlikwidować większość trapiących ją problemów.

Kwas salicylowy: z czym nie łączyć?

Warto wiedzieć, że kwasu salicylowego nie należy łączyć z niektórymi substancjami. W przeciwnym wypadku, może dojść do wystąpienia bolesnych podrażnień. Substancje, o których mowa, to:

  • kwasy AHA o działaniu złuszczającym naskórek,
  • retinol,
  • kwas askorbinowy,
  • niacynamid. 

Kwas salicylowy w ciąży

Kwas salicylowy nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży. Jego działanie może wywołać przedwczesny poród lub doprowadzić do poronienia. W dużym stężeniu, może przyczynić się do wystąpienia wad wrodzonych u dziecka.

Zobacz też: Złuszczające zapalenie skóry - objawy, diagnoza, leczenie

Więcej o: