Tłuszczak: co to jest? Czy tłuszczaki się wchłaniają? [Przyczyny, objawy, leczenie]

Tłuszczak jest rodzajem niezłośliwego nowotworu tkanki miękkiej. Chociaż dobrze zdiagnozowany nie stanowi wielkiego zagrożenia, to jego wzrost może wywołać niepokój. Co warto wiedzieć o tego typu zmianach?

Co to jest tłuszczak? Poznaj definicję

Co to jest tłuszczak i dlaczego bywa problemem? Sama nazwa tej niezłośliwej zmiany nowotworowej ma duże znaczenie. Najczęściej na jej pojawienie się uskarżają się osoby powyżej 40. roku życia. Chociaż same zmiany nowotworowe nie są groźne, to koniecznie musi obejrzeć je lekarz. Często widoczne zmiany na skórze, które powoli rosną, bywają przyczyną kompleksów z uwagi na ich wygląd.

Tłuszczak: jak wygląda ten niezłośliwy guz?

Jak wygląda tłuszczak? Guz zbudowany jest z torebki łącznotkankowej, która wypełniona jest tłuszczem. Owalne lub podłużne zgrubienie pod skórą może mieć różną wielkość - niekiedy jest to kilka milimetrów, ale zdarzają się i zmiany rozmiaru kilku centymetrów. Rzadziej zdarza się, że tłuszczaki powstają na narządach wewnętrznych. Mogą występować pojedynczo lub w skupiskach.

Wyróżnia się przy tym kilka rodzajów tłuszczaków. Będą to:

  • lipoma - pojedyncza zmiana zbudowana z komórek tkanki tłuszczowej
  • angiolipoma - zmiana z uwidocznionymi naczyniami krwionośnymi
  • myolipoma - zmiana z komórkami tkanki mięśniowej gładkiej
  • myelolipoma - guz odgraniczony
  • tłuszczak wielopostaciowy - zmiany z naczyniami krwionośnymi i adiopocytami
  • lipoblastoma - zmiany pojawiające się u dzieci i niemowląt
  • zimowiak - guz powstający u niemowląt

Z reguły tłuszczaki pojawiają się na plecach, brzuchu lub ramionach. Są miękkie i odkształcają pod wpływem ucisku. Problemem są te nowotwory, które powstają na narządach wewnętrznych. W zależności od umiejscowienia mogą być przyczyną żółtaczki, nadciśnienia, chorób nerek, obrzęków lub problemów z oddychaniem. 

Zobacz wideo Jak odróżnić zwykłe znamię od śmiertelnie niebezpiecznej zmiany?

Tłuszczak: przyczyny pojawienia się nowotworu

Dlaczego na ludzkim ciele pojawia się tłuszczak? Przyczyny powstania zmiany nowotworowej są nadzwyczaj tajemnicze. Przypuszcza się, że u podstaw ich pojawienia się leżą predyspozycje genetyczne. Jeśli więc czyiś przodkowie mieli stwierdzone tłuszczaki, to także dana osoba jest w większym stopniu zagrożona ich pojawieniem się. Jednocześnie być może znaczenie mają tu nadwaga i niektóre schorzenia (choroba Cowdena, zespół Gardnera). 

Czy tłuszczaki bolą?

Z pewnością wiele osób może zastanawiać się nad pytaniem: czy tłuszczaki bolą? Charakterystyczne dla tych nowotworów jest to, że są całkowicie bezbolesne. Niekiedy ich ucisk powoduje dyskomfort. Wyjątkiem będą niektóre tłuszczaki na narządach wewnętrznych - np. te umiejscowione na jelicie powodują silne bóle brzucha.  

Czy tłuszczaki się wchłaniają?

Czy takie zmiany wymagają leczenia? Czy tłuszczaki same się wchłaniają? Niestety, szanse na samoistne wchłonięcie się zmiany są niewielkie. Wręcz odwrotnie - mają one tendencję do wzrostu i należy je z tego powodu obserwować. 

Tłuszczak: jak leczyć takie zmiany?

Co zrobić, gdy na naszym ciele pojawi się tłuszczak? Jak leczyć te zmiany? Bardzo często leczenie nie jest konieczne - zwłaszcza wtedy, gdy tłuszczak pojawia się w mało widocznym miejscu i nie jest zbyt duży. Nie da się zapobiec jego powstaniu. Do podjęcia leczenia skłaniają:

  • nagromadzenie się tłuszczaków
  • duże rozmiary nowotworu
  • pojawienie się zmian w obrębie narządów wewnętrznych
  • dyskomfort powodowany tłuszczakiem w widocznym miejscu   

Tłuszczaki: jak się pozbyć tego typu zmian?

Jak leczy się tłuszczaki? Jak się pozbyć tego typu nowotworu? Najczęściej wymienia się trzy metody jego usunięcia:

  • liposukcję - polega na odsysaniu tłuszczu z guza dzięki niewielkiej sondzie; później usuwa się torebkę łącznotkankową. Niestety, skuteczność tej metody jest nieco mniejsza
  • ostrzykiwanie sterydami - wprowadzenie leku do zmiany nowotworowej skutkuje jej skurczeniem się. Nie zostaje jednak całkowicie usunięta
  • interwencję chirurgiczną - usunięcie zmiany razem, z torebką dzięki zabiegowi chirurgicznemu. Właśnie takie działanie jest najczęstszym sposobem radzenia sobie z tłuszczakami

Zobacz też: Kaszaki, tłuszczaki i inne guzki podskórne

Więcej o: