Zimowiak: objawy, diagnoza, leczenie

Ten szczególny rodzaj niegroźnego nowotworu atakuje przede wszystkim tkankę tłuszczową. Zmiana najczęściej pojawia się u bardzo małych dzieci oraz u niektórych zwierząt zapadających w sen zimowy, stąd bierze się nazwa nowotworu.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Zimowiak to rodzaj tłuszczaka, czyli niezłośliwego guza zbudowanego z tzw. brunatnej tkanki tłuszczowej występującej u noworodków i zwierząt. Jest ona niezbędna do utrzymania prawidłowej temperatury ciała, a ponieważ u małych dzieci nie wszystkie mechanizmy działają prawidłowo, to właśnie u nich guzki tworzą się najczęściej.

Niebolesna, kilkucentymetrowa, miękka w dotyku i czasem przesuwna masa tworzy się na grzbiecie, znacznie rzadziej pojawia się w obrębie narządów wewnętrznych tj. wątroby czy nerek (dotyczy to jednak dużych guzów będących zarazem innym rodzajem tłuszczaków). Rosną bardzo wolno i są mocno ukrwione. Zbudowane są przede wszystkim z komórek tłuszczowych, czasem w ich skład wchodzą komórki mięśniowe gładkie, drobne naczynia krwionośne oraz komórki szpikowe. Przypuszcza się, że ich rozwój może być związany z pewnymi predyspozycjami genetycznymi, schorzeniami lub stanami zapalnymi w organizmie.

Ogromna większość zmian nie wymaga leczenia i zleca się jedynie ich obserwację. W sytuacji gdy guz zaczyna bardzo szybko rosnąć, pobolewać, skóra robi się zaczerwieniona i pojawiają się objawy stanu zapalnego konieczna jest jak najszybsza konsultacja z lekarzem.

Zobacz wideo

Czytaj także:

Nowotwór

Zapalenie tkanki tłuszczowej

Choroba Werdniga - Hoffmana (Rdzeniowy zanik mięśni)

Tężyczka, czyli niespokojne mięśnie

Terapia MRI - HIFU - przełom w leczeniu nowotworów?

Więcej o: