Zespół metaboliczny (MS)

Choroby układu naczyniowo-sercowego to jedne z częściej rozpoznawanych i groźniejszych schorzeń zaliczanych do grupy cywilizacyjnych. One też, wśród przyczyn zgonów w krajach rozwiniętych, od wielu lat zajmują miejsce na podium. Zdaniem badaczy istnieje pewien zespół cech, które decydują i znacznie zwiększają ryzyko ich rozwoju. Szacuje się, że w Polsce z tzw. zespołem metabolicznym żyje blisko 10 milionów osób.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Zespół metaboliczny (MS) to zestaw zmian w organizmie, które znacznie zwiększają ryzyko wystąpienie cukrzycy typu 2 oraz chorób skupionych w obrębie układu krwionośnego (w tym także miażdżycy). Do sprzyjających czynników medycyna zalicza przede wszystkim:

- otyłość brzuszną (mówimy o niej gdy obwód w pasie u mężczyzny przekracza 94 cm, a u kobiety 80 cm; więcej o chorobie oraz sposobach jej leczenia przeczytasz tutaj)

- poziom trójglicerydów przekraczający 150 mg/dl

- poziom HDL, czyli tzw. dobrego cholesterolu jest znacznie obniżony, tj. u kobiet nie przekracza 50 mg/dl, zaś u mężczyzn 40 mg/dl

- wysokie ciśnienie tętnicze (lub leczone nadciśnienie tętnicze)

- poziom glukozy mierzonej na czczo jest równy lub wyższy niż 100 mg/dl

Nałożenie się na siebie wszystkich tych czynników sprzyja rozwojowi zmian w obrębie układu krążenia, które bez odpowiedniego leczenia mogą doprowadzić do śmierci pacjenta. Osoby z zespołem metabolicznym znacznie częściej mają zawał serca, udar mózgu oraz chorują na cukrzycę. Na szczęście wczesne rozpoznanie, odpowiednia farmakologia a przede wszystkim zmiana stylu życia (zdrowa dieta i aktywność fizyczna) mogą odroczyć wystąpienie poważnych zmian.

Czytaj także:

Alkaptonuria, czyli wrodzone błędy metabolizmu

Cholesterol normy

Za wysoki cholesterol - jaka dieta

Abetalipoproteinemia (Zespół Bassena - Kornzweiga)

Miażdżyca

Więcej o: