Niedobór syntazy 6-pirogronianotetrahydropteryny

Niedobór syntazy 6-pirogronianotetrahydropteryny - to rzadkie schorzenie metaboliczne, spowodowane wadą genetyczą. W efekcie której, niedobór jednego z enzymów poważnie uszkadza ośrodkowy układ nerwowy dziecka. To prowadzi do m.in. upośledzenia umysłowego.

Choroby metaboliczne powstają w efekcie zaburzenia metabolizmu białek, tłuszczów lub węglowodanów. To natomiast prowadzi do nadmiaru lub niedoboru związków chemicznych regulujących pracę organizmu.
Brakujący enzym odpowiada za wytwarzanie tzw. tetrahydrobiopteryny. Związek ten jest niezbędny do prawidłowej syntezy łańcucha DNA oraz metabolizmu niektórych białek. Zaburzenie to prowadzi do odkładania się w organizmie chorego fenyloalaniny, nadmiar której prowadzi do niedoborów dopaminy i serotoniny.

Niedobór syntazy 6-pirogronianotetrahydropteryny - objawy i diagnoza

Niedobór syntazy 6-pirogronianotetrahydropteryny prowadzi m.in. do:

- upośledzenia umysłowego

- nagłych zmian nastroju

- problemów z ciśnieniem

Obok analizy dolegliwości, aby potwierdzić schorzenie konieczne są dodatkowe badania. Wartość enzymu można określić wykonując podstawowe testy laboratoryjne. Jednak, tak jak w przypadku wszystkich chorób o podłożu genetycznym, jednoznaczną odpowiedź dają badania genetyczne.

Niedobór syntazy 6-pirogronianotetrahydropteryny - leczenie

Medycyna nie zna skutecznego sposobu jej wyleczenia. Pacjentom zaleca się wykluczenie z diety fenyloalaniny (białko to jest obecne w niektórych owocach, warzywach, mięsie, produktach mlecznych oraz zbożowych). Niekiedy leczenie uzupełnia się o farmakoterapię, która pozwala złagodzić charakterystyczne dla schorzenia objawy.

Więcej o: