Choroba Dercuma

Otyłość pociąga za sobą problemy i poważne zmiany nie tylko w obrębie układu ruchu czy krążenia. Czasem z powodu nadmiaru kilogramów powstają bolesne guzki podskórne tzw. tłuszczaki. Schorzenie znacznie częściej dotyka kobiety w okresie menopauzy lub tuż po niej.

Wraz z nadmiarem kilogramów znacznie pogarsza się metabolizm. Przede wszystkim w przypadku kobiet, nadmiar tkanki tłuszczowej może tworzyć pod skórą bolesne guzki. Zgrubienia te mogą się tworzyć w dowolnym miejscu na ciele. Medycyna, w zależności od ich struktury oraz umiejscowienia, wyróżnia trzy typy schorzenia.

Pierwszy typ zmiany - okołostawowy - najczęściej pojawia się w obrębie dużych stawów np. biodrowego. Drugi tzw. rozlany pojawia się w miejscach, w których najczęściej wystepują dolegliwości bólowe tj. pleców bądź pośladków. Trzecia postać choroby - guzkowa- nie zawsze współistnieje z nadwagą. Dolegliwości bólowe pojawiają się przy ucisku na guzka.

Choroba Dercuma - objawy i diagnoza

Najbardziej charakterystycznym objawem choroby jest nadwaga, jednak jej obecność podobnie jak towarzyszące jej szybsze męczenie się i osłabienie nie muszą być związane z chorobą Dercuma. Dopiero pojawienie się bolesnych guzków podskórnych może stanowić jej zapowiedź. Część pacjentów skarży się na kiepskie samopoczucie, apatię. Towarzyszące chorobie zmiany neurologiczne w skrajnych przypadkach wywołują otępienie oraz ataki przypominające padaczkę.

Podstawą rozpoznania jest wywiad z pacjentem. Bolesność przy ucisku uznawana jest za kryterium decydujące. Ostateczne potwierdzenie daje także badanie histopatologiczne wycinka pobranego z guza.

Choroba Dercuma - leczenie

W pierwszej kolejności stosuje się środki pozwalające uśmierzyć ból i inne dolegliwości. Dodatkowo pacjentom zaleca się zmianę trybu życia i wprowadzenie choćby niewielkiej aktywności fizycznej. W przypadku gdy guzy są bardzo duże konieczny jest zabieg operacyjny i wycięcie zgrubienia. Czasem usuwa się go metodą stosowaną przy liposukcji.

Czytaj także:

Alkaptonuria, czyli wrodzone błędy metabolizmu

Homocystynuria

Osteoporoza częściej prowadzi do niepełnosprawności, niż nowotwory

Otyłość brzuszna

Nadchodzi menopauza? Uważaj, co jesz! Coraz łatwiej przytyć, coraz trudniej zrzucić

Więcej o: