Kwas azelainowy. Czym jest i kiedy warto go stosować?

Kwas azelainowy to środek stosowany w kosmetyce i nie tylko. Sprawdź, jakie ma właściwości i jakie przynosi efekty.

Kwas azelainowy. Co to za substancja?

Kwas azelainowy jest związkiem organicznym z grupy kwasów dikarboksylowych. Znalazł on szerokie zastosowanie w dermatologii i kosmetyce dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym i antyseptycznym. Stało się to możliwe dzięki badaniom przeprowadzonym przez naukowców z Instytutu Dermatologii w Rzymie w 1982 roku. Wtedy to dr Marcella Nazzaro-Porro i jej zespół udowodnili pozytywny wpływ kwasu azelainowego na rozjaśnianie skóry, a także na poprawę stanu cery trądzikowej.

Kwas azelainowy. Zastosowanie

Kwas azelainowy jak już wspomniano jest szeroko stosowany w kosmetyce i dermatologii. Można go znaleźć w składzie leków działających na poprawę wyglądu cery lub rozjaśniających przebarwienia. Stosują go także kosmetyczki - w ich ofercie znaleźć można m.in. peeling z kwasem azelainowym, który znacząco poprawia wygląd i kondycję cery, zwłaszcza w przypadku osób zmagających się z trądzikiem. 

Kwas azelainowy. Właściwości

Kwas azelainowy właściwości ma bardzo szerokie. Ponadto jest substancją bezpieczną na tyle, że istnieje możliwość jego samodzielnego stosowania. W terapii cery trądzikowej jego działanie ukierunkowane jest na normalizację nadmiernego rogowacenia naskórka i nadprodukcji łoju. 

Randomizowane badania kliniczne wskazują, że kwas azelainowy posiada porównywalną skuteczność jak nadtlenek benzoilu i klindamycyna, jednak jest dużo lepiej tolerowany niż te substancje. Dodatkowo powoduje mniejsze podrażnienia skóry i jej wysuszanie. Na początku kuracji AZA może pojawić się podrażnienie skóry: pieczenie lub świąd i jest to normalna reakcja skóry na kwas azelainowy, która zwykle ustępuje w trakcie leczenia.

Zobacz wideo Wiedzieliście?

Kwas azelainowy. Efekty uboczne działania substancji

Kwas azelainowy efekty uboczne posiada dość liczne, jednak ich występowanie jest niezmiernie rzadkie. Niemniej jednak, jeśli po jego zastosowaniu zaobserwujemy takie objawy jak: świąd i podrażnienie skóry czy zaczerwienienie i suchość w miejscu stosowania, wówczas należy zawiesić stosowanie preparatu. Do rzadko występujących działań niepożądanych zaliczyć należy także:

  • nasilenie trądziku,
  • nasilenia objawów astmy,
  • łojotokowe zapalenie skóry. 

Kwas azelainowy. Działanie

Działanie kwasu azelainowego ma przede wszystkim na celu poprawę kondycji skóry i złagodzenie lub całkowite pozbycie się zmian trądzikowych. Jest to możliwe dzięki jego właściwościom:

  • hamującym rogowacenie naskórka, a przez to ograniczającym powstawanie nieestetycznych zaskórników
  • przeciwzapalnym - pomaga redukować obrzęki i stan zapalny skóry
  • antybakteryjnym - skutecznie zwalcza bakterie odpowiedzialne za powstawanie zmian trądzikowych
  • zmniejszającym produkcję łoju
  • redukującym przebarwienia - zmniejsza zmiany skórne związane z nadmierną aktywnością melanocytów

Kwas azelainowy. Jak stosować kosmetyki i leki zawierające kwas?

Kwas azelainowy można stosować samodzielnie. Jeśli sami decydujemy się wprowadzić go do naszego rytuału pielęgnacyjnego, wówczas wystarczy zastosować preparat zawierający substancję 1-2 razy dziennie do momentu, kiedy uzyskamy pożądane efekty. W takim przypadku widoczne są one zazwyczaj po około 6 tygodniach regularnego stosowania. 

Zdarza się jednak, że preparaty zawierające kwas azelainowy zalecane są przez lekarza dermatologa - wówczas należy ściśle stosować się do jego wytycznych. Kuracja kwasem azelainowym w przypadku leczenia trądziku może być połączona z leczeniem antybiotykowym czy też hormonalnym. 

Zobacz też: Mydło dziegciowe: właściwości. Na jakie problemy skórne stosować mydło dziegciowe

Więcej o: