Za stresem psychologicznym, wahaniami nastroju, zaburzeniami snu itp. stoją często nieuregulowane poziomy hormonów, takich jak kortyzol, nazywany hormonem stresu. Hormony steroidowe, czyli glikokortykosterydy, podlegają też ciągłym wahaniom w ciągu dnia. W niektórych przypadkach stałe monitorowanie kortyzolu jest niezbędne z powodów medycznych. Obecnie do tych badań wykorzystuje się test immunoenzymatyczny (ELISA), co wymaga dostarczenia próbek do laboratorium, specjalistycznego sprzętu i odczynników.
- Oznaczanie stężenia kortyzolu w płynach ustrojowych w czasie rzeczywistym będzie ważnym narzędziem diagnostycznym służącym do monitorowania naturalnych fluktuacji kortyzolu, bez stosowania kosztownych i uciążliwych urządzeń laboratoryjnych - piszą naukowcy z Rudgers University (USA), którzy stworzyli mikroczip do mierzenia poziomu hormonu stresu we krwi. Wyniki swojej pracy opublikowali w czasopiśmie "Science Advances".
Mikroczip opracowany przez amerykańskich badaczy, opiera się na tej samej technologii, co chipy komputerowe. Zawiera niezwykle cienki czujnik zdolny do wykrywania biomolekuł w kropli krwi, występujących nawet w niewielkim stężeniu.
- Zastosowanie nanoczujników pozwala bezpośrednio wykrywać cząsteczki kortyzolu, bez potrzeby korzystania z innych cząsteczek jako etykiet - mówi dr hab. Reza Mahmoodi, główny autor pracy.
Ponadto mikroczip może być wykorzystywany do pomiaru kortyzolu w innych niż krew płynach, takich jak ślina i mocz. A wszystko to bez konieczności użycia instrumentów laboratoryjnych, mikroskopów itp.
Komu przyda się nowo opracowany czujnik kortyzolu? Przede wszystkim pacjentom cierpiącym na różne schorzenia powiązane ze stresem, a więc osobom po zawale serca, cierpiącym na ataki paniki,depresję i wiele innych chorób psychofizycznych. Ponadto taki test może wykonać sobie wielokrotnie sam pacjent i, co ważne, będzie to tańsze niż konwencjonalny test ELISA.
Opis budowy i działania mikroczipa do badania poziomu kortyzolu we krwi w czasie rzeczywistym opublikowało czasopismo "Science Advances".
Źródła: MedicalXPress.com, Science Advances