Skonstruowano czujnik, który mierzy hormony stresu w kropli krwi w czasie rzeczywistym

Mikroczip wskazujący poziom kortyzolu w organizmie można będzie nosić w pudełku czy w pasku od zegarka - przewidują pomysłodawcy. To byłaby ogromna ulga dla osób, które zmagają się z chorobami powiązanymi z nierównowagą hormonalną. Pomiar stężenia hormonu stresu w czasie rzeczywistym oznacza bowiem, że można podjąć szybką interwencję, aby uregulować jego poziom.

Za stresem psychologicznym, wahaniami nastroju, zaburzeniami snu itp. stoją często nieuregulowane poziomy hormonów, takich jak kortyzol, nazywany hormonem stresu. Hormony steroidowe, czyli glikokortykosterydy, podlegają też ciągłym wahaniom w ciągu dnia. W niektórych przypadkach stałe monitorowanie kortyzolu jest niezbędne z powodów medycznych. Obecnie do tych badań wykorzystuje się test immunoenzymatyczny (ELISA), co wymaga dostarczenia próbek do laboratorium, specjalistycznego sprzętu i odczynników.

- Oznaczanie stężenia kortyzolu w płynach ustrojowych w czasie rzeczywistym będzie ważnym narzędziem diagnostycznym służącym do monitorowania naturalnych fluktuacji kortyzolu, bez stosowania kosztownych i uciążliwych urządzeń laboratoryjnych - piszą naukowcy z Rudgers University (USA), którzy stworzyli mikroczip do mierzenia poziomu hormonu stresu we krwi. Wyniki swojej pracy opublikowali w czasopiśmie "Science Advances".

Nanoczujnik śledzi poziom kortyzolu w czasie rzeczywistym

Mikroczip opracowany przez amerykańskich badaczy, opiera się na tej samej technologii, co chipy komputerowe. Zawiera niezwykle cienki czujnik zdolny do wykrywania biomolekuł w kropli krwi, występujących nawet w niewielkim stężeniu.

- Zastosowanie nanoczujników pozwala bezpośrednio wykrywać cząsteczki kortyzolu, bez potrzeby korzystania z innych cząsteczek jako etykiet - mówi dr hab. Reza Mahmoodi, główny autor pracy.

Ponadto mikroczip może być wykorzystywany do pomiaru kortyzolu w innych niż krew płynach, takich jak ślina i mocz. A wszystko to bez konieczności użycia instrumentów laboratoryjnych, mikroskopów itp.

Komu przyda się nowo opracowany czujnik kortyzolu? Przede wszystkim pacjentom cierpiącym na różne schorzenia powiązane ze stresem, a więc osobom po zawale serca, cierpiącym na ataki paniki,depresję i wiele innych chorób psychofizycznych. Ponadto taki test może wykonać sobie wielokrotnie sam pacjent i, co ważne, będzie to tańsze niż konwencjonalny test ELISA.

Opis budowy i działania mikroczipa do badania poziomu kortyzolu we krwi w czasie rzeczywistym opublikowało czasopismo "Science Advances".

Zobacz wideo Jak szybko pozbyć się stresu? Te metody zajmą ci tylko kilka minut

Źródła: MedicalXPress.com, Science Advances

Więcej o: