Kobiece serce mniej odporne na stres? Są nowe badania

U kobiet z chorobami sercowymi wywołane stresem zwężanie się obwodowych naczyń krwionośnych zaburza pracę serca bardziej niż u mężczyzn. To oznacza, że są bardziej narażone na zawał, a nawet śmierć.

U większości ludzi stres psychiczny powoduje, że obwodowe naczynia krwionośne się zwężają. U osób ze zdiagnozowanymi problemami sercowymi może to doprowadzić do zmniejszenia dopływu krwi do tego organu, czyli "niedokrwienia". To bardzo niebezpieczny stan - jeśli towarzyszy mu stres ryzyko zawału lub śmierci wywołanej nieprawidłową pracą serca wzrasta dwukrotnie.

Naukowcy z Emory University (USA) postanowili sprawdzić, jak to wygląda u kobiet i mężczyzn. W tym celu przebadali grupę 678 ochotników obu płci cierpiących na chorobę wieńcową. Według Światowe Organizacji Zdrowia to schorzenie jest najczęstszą przyczyną śmierci na świecie.

Kobiecy zawał - to musisz wiedzieć

By wywołać u nich stres, każdy uczestnik musiał wygłosić publicznie przemowę, w trakcie której specjaliści mierzyli pracę jego serca, ciśnienie krwi, tętno i zwężenie obwodowych naczyń krwionośnych za pomocą aparatu nakładanego na palec.

Już wcześniej naukowcy odkryli, że wywołane stresem niedokrwienie serca częściej występuje u kobiet poniżej 50 roku życia niż u tych starszych czy mężczyzn. Po kolejnych testach i analizie wysnuli dwa wnioski:

  • u kobiet główną przyczyną zmniejszonego dopływu krwi do serca okazało się zwężenie drobnych obwodowych naczyń krwionośnych, które wywołał stres psychiczny
  • u mężczyzn to efekt wzrostu ciśnienia krwi i przyspieszenia akcji serca

Co to oznacza? Że u kobiet, w reakcji na stres psychiczny, naczynia krwionośne zwężają się zamiast się rozszerzać i tym samym zwiększać przepływ krwi do serca. To sprawia, że w ich przypadku stres może mieć o wiele większy - negatywny - wpływ na zdrowie.

"Kobiety muszą mieć świadomość, jak wpływa na nie stres"

- Kobiety chorujące na serce muszą mieć świadomość tego, jaki wpływ ma na nie psychiczny stres. Dlatego powinny się nauczyć chronić swoje serce, na przykład dzięki technikom relaksacyjnym i ćwiczeniom fizycznym - komentuje kierująca badaniami dr Viola Vaccarino z Emory University.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Badania amerykańskich naukowców to nie tylko sygnał dla kardiologów, by zwracali baczniejszą uwagę na to, czy ich pacjentki często się stresują. Wykazana przez zespół dr Vaccarino różnica między płciami dotycząca wpływu stresu na układ krwionośny oznacza, że może ich być więcej. Dlatego naukowcy w każdych badaniach dotyczących chorób serca powinni zadbać o to, by w grupie badawczej zawsze znalazło się odpowiednio dużo kobiet.

Zobacz też:

Więcej o: