Suche utonięcie - jak do niego dochodzi. Objawy i pierwsza pomoc. Suche utonięcie a wtórne utonięcie

Suche utonięcie to potoczne określenie stanu, do którego może dojść po tym, jak uratowana od utonięcia osoba, najczęściej dziecko, doświadcza wtórnych objawów, spowodowanych zaciśnięciem się mięśni krtani. Pojawiające się problemy z oddychaniem mogą doprowadzić do śmierci nawet po godzinie od incydentu w wodzie.

Suche utonięcie - co rozumiemy pod tym określeniem

Suche utonięcie to nie tyle utonięcie co stan powypadkowy, określany nazwą "zespół post-immersyjny", do którego może dojść w wyniku wypadku w wodzie i zachłyśnięcia się cieczą. Suche utonięcia zdarzają się głównie u dzieci, ale na szczęście stosunkowo rzadko. Objawy pojawiają się mniej więcej w ciągu godziny od incydentu w wodzie. Spowodowane są zaciskaniem się mięśni tchawicy, przez co utrudniony staje się przepływ powietrza z płuc i dziecko zaczyna się dusić. Skurcz krtani jest reakcją obronną organizmu przed zalaniem płuc. Jest stanem nagłym, wymagającym natychmiastowej pomocy. Niedotlenienie organizmu, w tym mózgu, może skończyć się tragicznie.

Suche utonięcie a wtórne utonięcie

O wtórnym utonięciu natomiast mówimy, gdy w wyniku incydentu w wodzie w płucach zaczyna zgromadzić się woda, co stopniowo pogarsza stan płuc. Mamy coraz większe trudności w oddychaniu. Taki stan bardziej przypomina utonięcie, czyli rodzaj uduszenia spowodowanego wtargnięciem cieczy, na przykład wody, do płuc. Do tego typu zaburzeń powypadkowych może dojść w ciągu 48 godzin od zdarzenia.

Suche utonięcie - objawy, pierwsza pomoc

Objawy pojawiają się w ciągu godziny od zdarzenia w wodzie. Gdy do nosogardzieli dostanie się odrobina płynu, może dojść do pobudzenia nerwu krtaniowego, a w konsekwencji do skurczu krtani, gdy struny głosowe zamykają się na tchawicy. Gdy skurcz jest łagodny dziecko odczuwa tylko niewielkie trudności w oddychaniu, natomiast mocniejszy uniemożliwia wręcz przedostawanie się tlenu do płuc i oddychanie.

Objawy:

  • trudności w oddychaniu i mówieniu
  • drażliwość i nietypowe zachowanie
  • kaszel
  • ból w klatce piersiowej
  • senność, spadek energii

Zatem po każdym wypadku w wodzie należy uważnie obserwować dziecko, które może nie być w stanie opowiedzieć nam o swoich objawach. Sprawdzajmy, czy oddycha swobodnie i nic go nie boli.

Po zauważeniu objawów trzeba natychmiast zadzwonić po pogotowie, a w międzyczasie starać się uspokoić dziecko, co może pomóc w rozluźnieniu mięśni tchawicy. W przypadku utraty przytomności przez dziecko musimy rozpocząć resuscytację.

Dziecko zazwyczaj przewożone jest potem do szpitala na obserwację, gdzie sprawdza się, czy nie ma objawów wtórnego utonięcia lub bakteryjnego zapalenia płuc. Pacjentowi wykonuje się prześwietlenie klatki piersiowej, aby sprawdzić stan płuc i wykluczyć obecność wody.

Jeżeli dziecku zostanie szybko udzielona pomoc, suche utonięcie nie pozostawi żadnych trwałych skutków ubocznych.

Zobacz wideo Bezpieczeństwo nad wodą. O czym pamiętać podczas wakacji?

Suche utonięcia - zapobieganie

Najważniejsze to zapobieganie wypadkom w wodzie i nadzorowanie dzieci nawet w wannie, szczególnie tych poniżej czwartego roku życia. Małe dzieci nie powinny się kąpać same, bez opieki dorosłych. Podczas pływania łodzią dziecko musi mieć prawidłowo założoną kamizelkę ratunkową.

Dobrze jest możliwie najwcześniej uczyć dzieci pływania. Będą wtedy umiały radzić sobie w wodzie w razie wypadku. W czasie kąpieli w morzu warto wybierać miejsca strzeżone przez ratowników.

Więcej o: