Wysypka od słońca - sprawdź co sprawi, że wysypka po opalaniu zniknie? Jak leczyć?

Uczulenie od słońca możemy nazwać podatkiem od lata. Kogo dotyka najczęściej wysypka od słońca, jakie mogą być przyczyny i jak skutecznie radzić sobie z problemem? Sprawdzamy.

Przebywanie na słońcu jest bardzo ważne dla organizmu człowieka. Niestety dla niektórych z nas kąpiele słoneczne mogą okazać się niemiłym doświadczeniem. Zaczerwienienia, plamy, wysypka, krosty po słońcu to najczęstsze objawy, z którymi boryka się wielu z nas. Uczulenie od słońca oznacza nadwrażliwość na działanie promieni słonecznych.

Uczulenie na słońce - czy powinniśmy się niepokoić?

Alergia na słońce może sygnalizować dwa stany chorobowe

  • Fotodermatozę idiopatyczną, która pojawia się już po pierwszym kontakcie ze słońcem
  • Fotodermatozę egzogenną, która wynika z kontaktu organizmu z substancją, która zwiększa jego wrażliwość na słońce

Pierwszy przypadek, czyli fotodermatoza idiopatyczna spowodowana jest zbyt mała ilością melaniny w organizmie, której zadaniem jest ochrona skóry przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Dzieje się tak najczęściej zaraz po zimie. 

Fotodermatozę egzogenną wywołują konkretne substancje, które występują na przykład w:

  • Kosmetykach 
  • Perfumach
  • Antybiotykach 
  • Środkach antykoncepcyjnych 
  • a nawet w ziołach 
Zobacz wideo Wiedzieliście o tym?

Uczulenie od słońca - objawy: 

Objawy charakterystyczne dla fotodermatozy idiopatycznej  to małe, czerwone bąble, które strasznie swędzą. Można je zaobserwować już po krótkiej ekspozycji na słońce w miejscach odkrytych, a więc bezpośrednio narażonych na działanie promieni słonecznych. 

Odczyny fototoksyczne są bardzo podobne do oparzeń  słonecznych. Mogą pojawić się w postaci rumienia, obrzęków lub pęcherzy. Podstawowym objawom towarzyszą też pieczenie i świąd. Objawy nie pojawiają się od razu i znikają po wyeliminowaniu konkretnego czynnika. 

Wysypka od słońca - jak leczyć?

Uczulenie na słońce często jest bagatelizowane, tymczasem alergia na słońce wymaga leczenia, dokładnie  tak samo jak każda inna. Nie da się wyeliminować z otoczenia promieni słonecznych. W pierwszej kolejności należy udać się do lekarza dermatologa, który po dokładnym wywiadzie zaproponuje odpowiednią terapię. W przypadku, gdy objawy są bolesne, a my nadal czekamy na wizytę, można posmarować bolące miejsce maścią z cynkiem. 

Uczulenie na słońce domowe sposoby:

  • Kompres z mleka 

Mleko to popularne antidotum na problemy skórne. Łagodzi wysypkę oraz świąd, dlatego warto przygotować kompres szczególnej z zsiadłego mleka. 

  • Okład z ogórka 

Ogórka należy obrać i pokroić na małe cząstki tak aby puścił sok. Taka papka pomoże złagodzić ból po opalaniu słonecznym oraz pomoże zahamować rozprzestrzenianie oparzenia na kolejne obszary skóry. 

  • Biały koktajl 

Oprócz działań zewnętrznych w walce z poparzeniem słonecznym warto wspomóc organizm także od środka. Miks z mleczka kokosowego oraz jogurtu naturalnego - swego rodzaju biały koktajl - łagodzi skutki alergii na słońce, ale także skutecznie jej zapobiega. Pity regularnie pozytywnie wpłynie na kondycję skóry. 

Zobacz też: Próbujesz łagodzić objawy alergii wapnem? Specjaliści: to nie ma sensu

Wysypka po opalaniu czy krosty po słońcu to nieprzyjemne skutki, którym można zapobiec. Dermatolodzy przestrzegają przed opalaniem od południa do godziny czternastej, ponieważ właśnie wtedy słońce jest najsilniejsze. Przypominają też o konieczności stosowania filtrów, aby uniknąć zbyt wczesnych zmarszczek na twarzy. Filtr przeciwsłoneczny należy stosować cały rok. Nakrycie głowy, szyi oraz ramion to podstawy, o których warto pamiętać. Szczególnie przed negatywnym skutkiem zbyt długiej ekspozycji na słońce trzeba chronić dzieci. Mały organizm zużywa dużo więcej energii aby się ochłodzić niż ogrzać.

Więcej o: