Wysypka na brzuchu u dziecka: co może oznaczać?

Wysypka na brzuchu, a także na innych częściach ciała, kojarzy się rodzicom nierozerwalnie z chorobami zakaźnymi. Zwykle towarzyszą jej także inne objawy, na przykład gorączka, kaszel, uczucie "rozbicia" i senność. Czasem jednak wysypka może występować z innych przyczyn. Jak rozróżnić poszczególne grupy dolegliwości i na co warto zwrócić uwagę, gdy na brzuchu dziecka pojawia się wysypka?

Jakie choroby zakaźne mogą spowodować wysypkę?

Wysypka towarzyszy wielu różnym chorobom zakaźnym, takim jak odra, szkarlatyna, różyczka, ospa. Niekiedy jest to wysypka na brzuchu i klatce piersiowej, czasem rozlewa się na całe ciało, łącznie z twarzą. Choroby te występują głównie u dzieci, co więcej, bardzo szybko i łatwo się rozprzestrzeniają. Zwykle zaczyna się od pogorszenia nastroju, utraty apetytu, kaszlu, kataru, niekiedy gorączki. Na tym etapie choroba przypomina raczej przeziębienie lub grypę. Jednak najdalej po kilku dniach pojawia się charakterystyczny element - wysypka. Jeśli tak właśnie wyglądała kolejność wydarzeń, nie ma najmniejszych wątpliwości - to choroba zakaźna. Należy skonsultować się z lekarzem i ograniczyć kontakty dziecka z innymi dziećmi, a następnie wdrożyć odpowiednie leczenie. Jakie objawy charakteryzują choroby, którym towarzyszy wysypka na brzuchu dziecka?

Wysypka w przebiegu odry

Odra jest chorobą, która miewa dość ciężki przebieg u dzieci, a u dorosłych jest naprawdę groźna. Wysypka pojawia się w drugiej kolejności, zaraz po poprzedzających ją objawach:

 • nieżyt dróg oddechowych,
 • suchy kaszel,
 • niekiedy zapalenie spojówek.

Swędząca, grudkowata wysypka pojawia się zwykle najpierw na brzuchu, a następnie na innych częściach ciała i zwiastuje obniżenie gorączki oraz wyciszenie innych objawów. Odra jest chorobą wywołaną przez wirusy i jako taka, wymaga leczenia głównie objawowego. Podaje się leki zbijające gorączkę, łagodzące kaszel, ból gardła i stan zapalny spojówek. Ponieważ wysypka będąca objawem odry bardzo swędzi, można smarować zmiany tlenkiem cynku, który wysusza je i łagodzi świąd.

Odra rozprzestrzenia się po całej Europie. Wszystko przez antyszczepionkową propagandę

Różyczka a wysypka na brzuchu

Ta choroba jest powodowana przez wirusy. Stanowi szczególne niebezpieczeństwo dla kobiet w ciąży, jednak u dzieci zwykle przebiega dosyć łagodnie. Do jej objawów należą:

 • niewysoka gorączka
 • czerwona, drobna, nieswędząca wysypka na brzuchu, niekiedy też na innych częściach ciała,
 • powiększone węzły chłonne.

Różyczka mija sama, jednak w czasie jej trwania warto kontrolować temperaturę ciała, podawać witaminę C oraz nawadniać organizm. Warto również pamiętać, że jest to choroba, którą łatwo się zakazić.

Wysypka w ospie

Ospa wietrzna powoduje wysypkę o największym zasięgu. Obejmuje ona nie tylko brzuch, choć tam często się zaczyna. Jej cechą charakterystyczną jest silny świąd oraz powstawanie pęcherzyków, które zmieniają się z czasem w strupki. Co więcej, wysypka w ospie pojawia się etapami. Gdy jedne zmiany przysychają, pojawiają się następne, aż do ustania choroby. Oto inne objawy ospy u dziecka:

 • gorączka,
 • bóle głowy,
 • osłabienie.

Raz przebyta ospa już nie wraca. Leczenie należy do typowo objawowych - istotne jest pilnowanie temperatury, podawanie leków przeciwgorączkowych w miarę potrzeby, a także wzmacnianie organizmu, by sam walczył z chorobą.

Szkarlatyna a wysypka na brzuchu

Szkarlatyna jest jedną z niewielu chorób zakaźnych powodowanych przez bakterie, nie wirusy. Jej przyczyną są paciorkowce. Charakterystyczne objawy szkarlatyny to:

 • wysoka gorączka,
 • czerwona wysypka na brzuchu,
 • wysypka na innych częściach ciała, w zgięciach stawów zlewająca się w czerwone plamy,
 • ból gardła i jego szkarłatny odcień,
 • biały nalot na języku.

Wysypka w szkarlatynie pojawia się zwykle do doby po pojawieniu się gorączki. Najczęściej na chorobę tę zapadają dzieci nastoletnie. Tak jak w przypadku innych chorób wywołanych przez bakterie, szkarlatyna wymaga podania antybiotyków.

Wysypka na brzuchu: inne przyczyny

Niekiedy zmiany skórne w postaci wysypki towarzyszą także reakcjom uczuleniowym lub atopowemu zapaleniu skóry. Gdy na ciele dziecka pojawi się nietypowa wysypka, warto przyjrzeć się stosowanym środkom piorącym oraz kosmetykom. Czy coś się ostatnio nie zmieniło? Jeśli nie, wskazana jest konsultacja z lekarzem. Być może okaże się, że wysypka jest reakcją uczuleniową na składnik pokarmowy lub na stosowany detergent. Najczęściej w takich przypadkach zaleca się ustalenie czynnika, który powoduje alergię i wyłączenie go z diety lub użytkowania. Niekiedy jest to bardzo proste (np. czerwona wysypka na brzuchu po wypraniu koszulki w nowym proszku), innym razem skomplikowane. Lekarz może zlecić wykonanie testów reakcji na różne alergeny. Przyjmowanie odpowiednich leków lub eliminacja czynnika wywołującego alergię sprawia, że wysypka mija i nie wraca.

Przeczytaj także:

Więcej o: