Rekordowa liczba nieszczepionych dzieci w Polsce. Jest tak źle, że eksperci już ostrzegają przed epidemią

Tylko w pierwszej połowie 2017 roku odnotowano aż 25,3 tys. odmów szczepień dzieci w Polsce - to więcej niż w całym poprzednim roku. Jeśli ta tendencja się utrzyma, grozi nam epidemia chorób zakaźnych.

Liczba rodziców odmawiających zaszczepienia swoich dzieci jest już na tyle alarmująca, że eksperci obawiają się wybuchu epidemii.

Według informacji potwierdzanych przez Państwowy Zakład Higieny tylko w pierwszym półroczu 2017 roku taką decyzję podjęło już o 10 proc. więcej osób niż w całym poprzednim roku. To rekordowa liczba. Najwięcej takich przypadków odnotowano na Pomorzu i w Wielkopolsce. Najmniej przeciwników szczepień jest na Podkarpaciu i wschodzie Polski.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Zgodnie z raportem Głównego Inspektoratu Sanitarnego jako zasadniczą przyczynę odmowy opiekunowie podają brak wiary w skuteczność szczepień albo przekonanie o tym, że są szkodliwe. Rzadziej to kwestia strachu przed ewentualnymi powikłaniami takimi jak wysypka, wymioty i gorączka czy wstrząs anafilaktyczny.

Epidemia za 6 lat

Według ekspertów cytowanych przez "Gazetę Prawną" rosnąca liczba niechętnych szczepieniom rodziców rodzi realną obawę, że choroby zakaźne powrócą. Prof. Andrzej Zieliński, były konsultant krajowy w dziedzinie epidemiologii, twierdzi, że już "zmierzamy w tym kierunku".

Paweł Grzesiowski, specjalista z Centrum Medycyny Zapobiegawczej i Rehabilitacji, dodaje, że jeśli tendencja wzrostowa będzie się utrzymywać, za sześć lat w Polsce może wybuchnąć epidemia chorób zakaźnych.

Zobacz też:

Rezydenci powinni zarabiać lepiej. "Zasuwają jak dzikie świnie za pensję magazyniera" [MAKE POLAND GREAT AGAIN]

Źródło: Gazetaprawna.pl

Więcej o: