Pochwica: przyczyny, objawy, leczenie

Pochwica jest jedną z dysfunkcji seksualnych. Polega na mimowolnym skurczu mięśni dna miednicy, co uniemożliwia lub utrudnia penetrację. Przyczyny są natury psychologicznej, w tym takie jak traumatyczne przeżycia, strach przed kontaktami seksualnymi, zaburzenia depresyjne i lękowe i inne. Czasem przyczyny są nieznane lub trudne do uchwycenia. Pochwica jest w pełni wyleczalna. W leczeniu stosuje się techniki psychoterapii oraz terapii behawioralnej.

Pochwica - co to takiego?

Pochwica to rodzaj zaburzenia powstającego na tle seksualnym, które polega na niezależnym od woli skurczu mięśni wokół pochwy, co powoduje że niemożliwa staje się penetracja. Ta automatyczna reakcja organizmu może koncentrować się wokół lęku przed niektórymi lub przed wszystkimi rodzajami penetracji pochwy. Nie ma się nad tym kontroli, mięśnie same się zaciskają. Każda próba penetracji wywołuje wtedy silny ból. Może to dotyczyć nawet sytuacji, gdy wprowadzany jest tampon lub też instrumenty lekarskie.

Skurcz dotyczy mięśni dna miednicy i powoduje ból oraz chwilowy brak oddechu. Zwykle zaciskają się mięśnie łonowo-kończynowe, czyli te, które pracują podczas współżycia, orgazmu, porodu, a także oddawania moczu i wypróżnienia. Tego typu skurcze uniemożliwiają jednak odbycie stosunku seksualnego lub bardzo go utrudniają, powodując ból. Nie mają też związku z podnieceniem seksualnym lub z jego brakiem. Nie wiadomo dokładnie, ile kobiet cierpi na pochwicę, chociaż uważa się, że występuje dość rzadko. Niekiedy rozwija się po menopauzie, gdy spada poziom estrogenów i obniża się poziom nawilżenia i elastyczność pochwy, a stosunek staje się bolesny i stresujący.

Wyróżnia się dwa typy pochwicy:

  • pierwotna - gdy nigdy nie doszło do penetracji pochwy
  • wtórna - gdy pojawia się w wyniku urazu, chirurgicznych zabiegów ginekologicznych itp. po latach udanego seksu
Zobacz wideo

Pochwica - objawy

Główny objaw tej dysfunkcji seksualnej to mimowolne napięcie mięśni dna miednicy.  Różni się natężeniem u każdej kobiety, a zwężenie się pochwy utrudnia lub uniemożliwia penetrację. Nie da się siłą woli kontrolować ani powstrzymywać tego typu skurczów. Dodatkowe objawy pochwicy dotyczą też psychiki, ponieważ kobieta odczuwa silny lęk. Doświadcza ponadto silnego, czasem piekącego bólu, gdy cokolwiek zostanie włożone do pochwy.

Pochwica - możliwe przyczyny

W trakcie badania lekarskiego nie stwierdza się żadnych anomalii w budowie narządów, ani też infekcji, które wyjaśniałyby ból i skurcz. Pochwica ma zatem różnorodne źródła natury psychologicznej i często nie są one oczywiste i łatwe do wyjaśnienia. Wśród możliwych przyczyn wymienienia się:

  • silny lęk i przekonanie, że pochwa jest zbyt mała
  • złe doświadczenia seksualne w przeszłości, traumy, wykorzystywanie seksualne
  • nieprzyjemne badanie lekarskie
  • przekonanie, że seks to coś złego lub uwłaczającego
  • współistniejące choroby powodujące bolesność pochwy

Pochwica - diagnoza i leczenie

Pochwica jest przede wszystkim problemem tkwiącym w psychice i jest całkowicie uleczalna. Najskuteczniejsze leczenie polega na odpowiedniej terapii u doświadczonego psychologa, w tym na nauce zarządzania własnymi emocjami, związanymi z penetracją. Ważne są także ćwiczenia, stopniowo przyzwyczajające kobietę do penetracji. Nie stosuje się żadnych zabiegów chirurgicznych. Lekarz zazwyczaj pyta o historię kontaktów seksualnych, traumatyczne doświadczenia a także bada pochwę i miednicę, aby wykluczyć schorzenia fizyczne czy infekcje.

Więcej o: