Za prawidłowe cykle miesiączkowe uznaje się cykle trwające od 21 do 35 dni. Zwykle co 28 dni, plus minus 4 dni zaczyna się miesiączka. Różnice wynikają z indywidualnych predyspozycji organizmu kobiety. Objętość krwi miesięcznej powinna wynosić od 30 do 70 ml. Zazwyczaj też miesiączka trwa 3 do 5 dni. W każdym cyklu powinno także dojść do owulacji.
O nieregularnych miesiączkach świadczą natomiast następujące symptomy:
Nieregularne miesiączki u dziewcząt, na początku dojrzewania płciowego, związane są z brakiem owulacji w tym okresie. Może się tak zdarzać nawet przez dwa lata. Dopiero po tym okresie powinno zacząć budzić niepokój. Drugi moment w życiu kobiety, gdy miesiączki zaczynają być bardzo nieregularne, to okres menopauzy, co jest normalnym objawem wygasania pracy jajników. Stopniowo miesiączka zaczyna zanikać, aż do zupełnego ustania.
Ponadto, nie muszą budzić niepokoju nieregularne miesiączki w czasie karmienia piersią. Mamy wtedy do czynienia z wysokim poziomem hormonu prolaktyny, który hamuje wydzielanie dwóch hormonów tropowych: folikutropowego oraz luteinizującego, regulujących jajeczkowanie. Nie dochodzi więc do miesiączkowania. Najbardziej rozregulowany cykl miesiączkowy występuje w pierwszych miesiącach po porodzie.
Nasz styl życia także ma wpływ na częstotliwość występowania miesiączki. Mówimy tutaj o życiu w stresie. Zbyt silny lub przewlekły stres także zaburza cykle miesiączkowe. Może dojść do ustania krwawienia w czasie, gdy jesteśmy nadmiernie zmęczone, dokucza nam długotrwały brak snu. Lub przeciwnie - może dość do przyspieszenia krwawienia. Ponadto, do zablokowania krwawienia może dojść w wyniku dużego wysiłku fizycznego. Nieregularne miesiączki zdarzają się kobietom otyłym oraz osobom zbyt szczupłym.
Za nieregularne miesiączki najczęściej odpowiadają jednak zaburzenia hormonalne.
W tym miejscu należy wspomnieć o dwóch istotnych czynnikach: to bulimia oraz anoreksja. Oba zaburzenia odżywiania wpływają silnie na cykle miesiączkowe, powodując nawet całkowity zanik krwawienia z powodu wyniszczenia organizmu. Na zaburzenia miesiączkowania skarżą się także kobiety chore na cukrzycę, ze schorzeniami wątroby oraz przyjmujące leki psychotropowe i na nadciśnienie. Ponadto infekcje, które złapał nasz organizm, rozregulowują cykl menstruacyjny.
Ponadto, za nieregularną miesiączką mogą stać schorzenia, takie jak: endometrioza, choroby zapalne miednicy mniejszej (zapalenie przydatków), nowotwór narządów rodnych.
Gdy jesteśmy w ciąży miesiączka definitywnie zanika. Ale zdarza się, że gdy już jesteśmy pewne, że zostaniemy mamą, pojawia się krwawienie. Nie jest to jednak normalne krwawienie miesięczne lecz krwawienie z pochwy. Co oznacza? Po pierwsze, u co piątej kobiety do takiego krwawienia dochodzi w momencie zagnieżdżania się zarodka w macicy, między 2 a 4 tygodniem ciąży. Niewielkie krwawienia mogą także wystąpić po stosunku. Natomiast obfite i połączone z innymi objawami, to sygnał do natychmiastowej wizyty u lekarza.