Nieregularne miesiączki: przyczyny. Nieregularne miesiączki a ciąża

Nieregularne miesiączki mogą mieć bardzo wiele przyczyn, od normalnych i przemijających zaburzeń, związanych choćby z drobną infekcją, czy też stresem, poprzez zaburzenia hormonalne, aż do poważnych chorób narządów rodnych lub chorób ogólnoustrojowych. Dlatego trzeba obserwować swój organizm i w razie niepokojących objawów udać się do lekarza.

Nieregularne miesiączki - kiedy mówimy, że miesiączki są nieregularne?

Za prawidłowe cykle miesiączkowe uznaje się cykle trwające od 21 do 35 dni. Zwykle co 28 dni, plus minus 4 dni zaczyna się miesiączka. Różnice wynikają z indywidualnych predyspozycji organizmu kobiety.  Objętość krwi miesięcznej powinna wynosić od 30 do 70 ml. Zazwyczaj też miesiączka trwa 3 do 5 dni. W każdym cyklu powinno także dojść do owulacji

O nieregularnych miesiączkach świadczą natomiast następujące symptomy:

 • nieregularne miesiączki, z przerwami wynoszącymi mniej niż 21 dni lub więcej niż 35
 • brak miesiączki przez 3 miesiące od czasu regularnego krwawienia
 • bardzo obfite krwawienie w ilości większej niż 100 ml lub przeciwnie, zbyt skąpe, poniżej 30 ml
 • całkowity brak krwawienia miesięcznego
 • dodatkowo mogą nam dokuczać plamienia lub krwawienie między miesiączkami, przed właściwą miesiączką lub w środku cyklu lub dodatkowe krwawienia, nie związane z jedną fazą, lecz zdarzające się co miesiąc w innym momencie

Nieregularne miesiączki - jakie mogą być przyczyny? Kiedy jest to normalne?

Nieregularne miesiączki u dziewcząt, na początku dojrzewania płciowego, związane są z brakiem owulacji w tym okresie. Może się tak zdarzać nawet przez dwa lata. Dopiero po tym okresie powinno zacząć budzić niepokój. Drugi moment w życiu kobiety, gdy miesiączki zaczynają być bardzo nieregularne, to okres menopauzy, co jest normalnym objawem wygasania pracy jajników. Stopniowo miesiączka zaczyna zanikać, aż do zupełnego ustania.

Ponadto, nie muszą budzić niepokoju nieregularne miesiączki w czasie karmienia piersią. Mamy wtedy do czynienia z wysokim poziomem hormonu prolaktyny, który hamuje wydzielanie dwóch hormonów tropowych: folikutropowego oraz luteinizującego, regulujących jajeczkowanie. Nie dochodzi więc do miesiączkowania. Najbardziej rozregulowany cykl miesiączkowy występuje w pierwszych miesiącach po porodzie.

Nieregularne miesiączki - związane ze stylem życia, stresem

Nasz styl życia także ma wpływ na częstotliwość występowania miesiączki. Mówimy tutaj o życiu w stresie. Zbyt silny lub przewlekły stres także zaburza cykle miesiączkowe. Może dojść do ustania krwawienia w czasie, gdy jesteśmy nadmiernie zmęczone, dokucza nam długotrwały brak snu. Lub przeciwnie - może dość do przyspieszenia krwawienia. Ponadto, do zablokowania krwawienia może dojść w wyniku dużego wysiłku fizycznego. Nieregularne miesiączki zdarzają się kobietom otyłym oraz osobom zbyt szczupłym.

Zobacz wideo

Nieregularne miesiączki - przyczyny hormonalne

Za nieregularne miesiączki najczęściej odpowiadają jednak zaburzenia hormonalne.

 • Zespół policystycznych jajników, związany m.in. z podwyższonym poziomem androgenów, w którym dochodzi do zaburzeń owulacji, a nawet całkowitego braku jajeczkowania. Zdarzające się nieregularnie krwawienia mogą być wtedy bardzo obfite, przypominające krwotoki.
 • Drugim zaburzeniem hormonalnym jest hiperprolaktynemia. To stan, w którym w organizmie kobiety jest zbyt dużo prolaktyny, hormonu wytwarzanego przez przysadkę mózgową. Powoduje to zanik miesiączkowania lub bardzo skąpe krwawienie. W okresie poporodowym jest to stan normalny. Natomiast w innych przypadkach nadprodukcja prolaktyny może być spowodowana chorobami przysadki mózgowej, nadmiernym stresem, a także zażywaniem niektórych leków (antagoniści dopaminy i podobne leki psychoaktywne, antagoniści receptorów H2, czyli środki obniżające kwasowość, estrogeny i opiaty).
 • Kolejną przyczyną nieregularnych miesiączek może być przedwczesne wygaszanie czynności jajników, zdarzające się przed 40-tym rokiem życia u niektórych kobiet.
 • Do zaburzeń miesiączkowania prowadzą ponadto choroby tarczycy: nadczynność i niedoczynność tarczycy.
 • Choroby osi podwzgórze-przysadka mózgowa powodują zaburzenia w produkcji hormonów tropowych, a co za tym idzie, zaburzenia miesiączkowania.
 • Antykoncepcja hormonalna także zmienia rytm miesiączkowy, szczególnie w początkowym okresie zażywania oraz przez kilka miesięcy po zaprzestaniu.

Nieregularne miesiączki - choroby ogólnoustrojowe i inne przyczyny zaburzeń cyklu miesiączkowego

W tym miejscu należy wspomnieć o dwóch istotnych czynnikach: to bulimia oraz anoreksja. Oba zaburzenia odżywiania wpływają silnie na cykle miesiączkowe, powodując nawet całkowity zanik krwawienia z powodu wyniszczenia organizmu. Na zaburzenia miesiączkowania skarżą się także kobiety chore na cukrzycę, ze schorzeniami wątroby oraz przyjmujące leki psychotropowe i na nadciśnienie. Ponadto infekcje, które złapał nasz organizm, rozregulowują cykl menstruacyjny. 

Ponadto, za nieregularną miesiączką mogą stać schorzenia, takie jak: endometrioza, choroby zapalne miednicy mniejszej (zapalenie przydatków), nowotwór narządów rodnych.

Nieregularne miesiączki a ciąża

Gdy jesteśmy w ciąży miesiączka definitywnie zanika. Ale zdarza się, że gdy już jesteśmy pewne, że zostaniemy mamą, pojawia się krwawienie. Nie jest to jednak normalne krwawienie miesięczne lecz krwawienie z pochwy. Co oznacza? Po pierwsze, u co piątej kobiety do takiego krwawienia dochodzi w momencie zagnieżdżania się zarodka w macicy, między 2 a 4 tygodniem ciąży. Niewielkie krwawienia mogą także wystąpić po stosunku. Natomiast obfite i połączone z innymi objawami, to sygnał do natychmiastowej wizyty u lekarza.

Więcej o: