Puste jajo płodowe: objawy, diagnostyka

Puste jajo płodowe to rodzaj nieprawidłowej ciąży, w której nie dochodzi do rozwoju zarodka, mimo że doszłó do zapłodnienia. Przyczyny bezzarodkowej ciąży nie są do końca rozpoznane. Uważa się, że stoją za nią albo anomalie chromosomowe albo immunologiczne, lub też patologie na etapie wczesnych podziałów komórek zarodka.

Puste jajo płodowe - co to takiego? Jakie są objawy?

Puste jajo płodowe oznacza, że po zapłodnieniu komórki jajowej nie dochodzi do rozwoju zarodka lub też doszło do jego obumarcia na bardzo wczesnym etapie ciąży. Mimo zapłodnienia i namnażania się komórek zarodek nie rośnie. Komórki zaczynają się bowiem dzielić w nieprawidłowy sposób. Rośnie sam pęcherzyk ciążowy (tzw. jajo płodowe) i rozwija się trofoblast (czyli zewnętrzna warstwa błony komórkowej zarodka). Sam zarodek jednak przestaje się rozwijać.

Mimo tego występują wczesne objawy ciąży, takie jak wydzielanie hormonu gonatropiny kosmówkowej, czyli hormon beta-hCG, wskazującego na ciążę.

Nie ma jednak specyficznych objawów, które mogłyby wskazywać od razu na puste jajo płodowe bez dodatkowych badań. Kobieta ma typowe przejawy wczesnej ciąży, a badanie poziomu hormonu beta hCG wskazuje na skuteczne zapłodnienie. Kończy się miesiączka, kobieta ma poranne mdłości czy niewielkie bóle w dole brzucha i inne specyficzne dla ciąży objawy, w tym plamienie z dróg rodnych. Dopiero lekarz ginekolog w trakcie badania USG zauważa patologię ciąży. W pęcherzyku ciążowym, gdy urośnie powyżej 25 mm, nie zauważa się echa zarodka. Tego typu ciąża określana jest też nazwą ciąży zaśniadowej, ciąży bezzarodkowej lub jajem zaśniadowym.

Nie wiadomo, jak często zdarza się ciąża bezzarodkowa, ponieważ prowadzi do poronień, czasem trudnych do zauważenia. Na bardzo wczesnym etapie ciąży może bowiem dojść do samoistnego poronienia, a krwawienie z dróg rodnych uznane zostaje za miesiączkę. W praktyce klinicznej szacuje się, że około 40-50 procent poronień może być spowodowane pustym jajem płodowym.

Zobacz wideo Jak przygotować się do ciąży? Badania, suplementy, aktywność

Puste jajo płodowe - postępowanie

Jeżeli w wyniku badania USG lekarz nie stwierdzi echa zarodka lub - na późniejszym etapie ciąży - nie widać czynności serca zarodka, kobieta kierowana jest do szpitala na zabieg wyłyżeczkowana jamy macicy. Nie powinno się zwlekać z tym zabiegiem, ponieważ może dojść do zakażenia i innych powikłań. W szpitalu ponownie wykonuje się USG i po potwierdzeniu diagnozy, wykonuje zabieg.

Dość często zdarza się, także, że dochodzi do samoistnego poronienia. Pojawia się wtedy krwawienie z dróg rodnych oraz ból podbrzusza i krzyża. Jeżeli po takim poronieniu pozostaną w macicy resztki tkanek, konieczny jest także zabieg wyłyżeczkowania macicy.

Puste jajo płodowe - przyczyny. Czy kolejna ciąża także będzie zagrożona?

Przyczyny pustego jaja płodowego nie są do końca znane. Być może są to nieprawidłowości na poziomie genetycznym, związane nie tylko z budową komórki jajowej, ale także plemnika. To mogą być problemy z chromosomami, niska jakość nasienia, nieprawidłowości w komórce jajowej, powodujące niewłaściwe dzielenie się komórek zarodka. Nie mamy na to wpływu.

Puste jajo płodowe nie oznacza, że kolejna ciąża skończy się też poronieniem. Kobieta swobodnie może zajść w kolejną i normalną już ciążę. Jeżeli została poddana zabiegowi wyłyżeczkowania jamy macicy, powinna z kolejnym zapłodnieniem poczekać co najmniej dwa-trzy cykle menstruacyjne. Jeżeli samoistne poronienia lub puste jajo płodowe zdarza się kilka razy, konieczne są dodatkowe badania diagnostyczne.

Więcej o: