Kobiety w ciąży należą do grupy osób, u których grypa może mieć szczególnie ciężki przebieg. W przeciwieństwie do zwykłego przeziębienia grypa dopada nagle. Początkowo objawy grypy u ciężarnych nie różnią się tak bardzo od objawów obserwowanych u innych chorych. Po zakażeniu wirusem grypy organizm zaczyna gorączkować, pojawia się kaszel i ból gardła, głowy oraz katar. Towarzyszą temu bóle mięśniowe, czasem także wymioty i biegunka. Pojawiają się dreszcze oraz ogólne uczucie rozbicia oraz osłabienie. Kobiety ciężarne dodatkowo mogą odczuwać duszności, miewają też znacznie silniejszy katar.
Obserwacje pokazują jednak, że u kobiet ciężarnych, zaatakowanych przez wirusa grypy, znacznie częściej dochodzi do poważnych powikłań. W większości wypadków są to: zapalenie płuc oraz zaburzenia krążeniowo-oddechowe.
Źródła podają, że w 2009 roku, w czasie pandemii grypy, wywołanej wirusem AH1N1, niemal co dziesiąta ciężarna, przechodząca chorobę, musiała być hospitalizowana, a spośród nich zmarło około 6-10 proc. Najciężej grypę przechodziły kobiety będące w trzecim trymestrze ciąży.
Kobiety w ciąży tak ciężko znoszą grypę, ponieważ ich organizm w tym okresie jest mocno obciążony, a szczególnie układ krążenia oraz cały system immunologiczny.
Wirus grypy jest szczególnie niebezpieczny w pierwszych trzech miesiącach ciąży, kiedy łożysko nie jest jeszcze w pełni wykształcone. To ono bowiem chroni płód przed negatywnymi wpływami z zewnątrz. Wirus grypy, jeśli uda mu się wniknąć do zarodka, może spowodować późniejszą mniejszą wagę ciała u noworodka.
Ciężka grypa bywa także przyczyną poronień w pierwszym okresie ciąży, a później także przedwczesnego porodu.
Negatywny wpływ ma przede wszystkim wysoka gorączka przyszłej matki, która towarzyszy grypie. Zwiększa się bowiem ryzyko wystąpienia wad płodu, takich jak wady cewy nerwowej i inne oraz - w czasie porodu - wysoka gorączka może dodatkowo zaszkodzić noworodkowi. Podejrzewa się ponadto, że jednym z późniejszych powikłań u dziecka może być większa podatność na zachorowanie na schizofrenię.
Kobieta ciężarna powinna podjąć leczenie możliwie najszybciej po stwierdzeniu u siebie pierwszych objawów grypy. Leczenie grypy polega głównie na łagodzeniu jej objawów. Ważny jest wypoczynek i ogrzewanie organizmu, picie dużej ilości napojów. W ciężkich stanach grypowych rekomenduje się podawanie chorej oseltamiwiru, najlepiej do 48 godzin po wystąpieniu objawów oraz środków przeciwgorączkowych, takich jak paracetamol. Nie zaleca się zażywania ibuprofenu ani aspiryny.
Nie wolno leczyć się na własną rękę popularnymi lekami antygrypowymi, dostępnymi bez recepty.
Jednak najważniejsze to nie dopuścić do zachorowania. Konieczne jest stosowanie się do zasad higieny, częste mycie rąk i unikanie kontaktu z osobami chorymi. Można też zakładać na twarz maseczkę, będąc w pobliżu chorej osoby, aby uniknąć wdychania wirusa, który rozprzestrzenia się drogą kropelkową.
Lekarze rekomendują przede wszystkim szczepienia profilaktyczne, które są najlepszą metodą uniknięcia zachorowania na grypę sezonową. Szczepienia są bezpieczne na każdym etapie ciąży. Warto zapobiegać zachorowaniu na grypę, aby chronić zdrowie swoje i nienarodzonego dziecka.
Leczenie musi odbywać się pod kontrolą lekarza, który zaleci najlepsze postępowanie oraz zastosuje leki bezpieczne dla kobiet w ciąży.
Uważa się, że zaszczepienie matki przeciw grypie pomaga także chronić zdrowie dziecka do szóstego miesiąca życia, czyli tak długo, jak długo działają antygeny przekazane przez matkę dziecku w czasie życia płodowego. Ważna jest także tzw. strategia kokonu, czyli szczepienie się osób, przebywających wokół dziecka w pierwszych miesiącach życia.