Paski testowe do glukometru: rodzaje, stosowanie

Paski do glukometru to - obok samego urządzenia - podstawowe akcesoria, w które powinna być wyposażona każda osoba chorująca na cukrzycę. Dzięki takim paskom można kontrolować poziomu glukozy we krwi we własnym domu, bez konieczności chodzenia do laboratorium zajmującego się badaniami krwi. Jak działają paski testowe do glukometru i jakie są ich rodzaje? Ile kosztują takie paski?
Zobacz wideo

Zasada działania pasków testowych

Badanie poziomu cukru we krwi może wykonywać każdy w domowym zaciszu. Mimo tego, iż takie samodzielne badanie budzi w pierwszym momencie niepokój, nie ma się czego obawiać, bo użytkowanie glukometru jest niezwykle proste.

Badanie może przeprowadzić każdy, jednak, aby było ono prawidłowo wykonane należy przestrzegać kilku zasad. Pomiar stężenia glukozy polega na wykonaniu niewielkiego nakłucia na opuszku palca albo płatku ucha, a następnie pobraniu próbki krwi na pasek połączony z glukometrem. Przed pobraniem krwi należy dokładnie umyć ręce (mydłem, które nie zawiera detergentu), a podczas zabiegu można delikatnie masować opuszek palca, przez co krew łatwiej z niego wypłynie po wykonaniu wkłucia. Miejsca, w którym będzie się dokonywało nakłucia koniecznego do pomiaru nie należy przemywać środkiem dezynfekującym ani alkoholem, ponieważ może to wpłynąć na wynik pomiaru.

Krew pobierana w ten sposób to krew włośniczkowa, czyli taka, która stanowi mieszaninę krwi żylnej oraz tętniczej. Najlepiej wykonać wkłucie i poczekać chwilę, aż na skórze utworzy się kropla krwi, do której przykłada się pasek. Nie należy mocno naciskać na skórę w celu przyspieszenia wypływu krwi. Przed przeprowadzeniem badania po raz pierwszy warto przeczytać instrukcję dołączoną do glukometru i pasków, ponieważ zalecenia dotyczące pomiaru mogą się różnić w zależności od producenta urządzenia.

Zasada działania pasków jest dość skomplikowana, jednak na szczęście jej znajomość nie jest niezbędna do przeprowadzenia pomiaru. Na każdym pasku znajdują się wtopione elektrody oraz odczynniki chemiczne, dzięki którym możliwy jest pomiar. Po pobraniu krwi, wchodzi ona w reakcję z odczynnikiem, a paski emitują impuls elektryczny (prąd jest niewielki i całkowicie nieszkodliwy), który dociera do glukometru i jest przetwarzany na odpowiednią wartość stężenia glukozy we krwi.

Pomiar trwa kilka do kilkunastu sekund, a wynik pojawia się na ekranie glukometru. Niektóre urządzenia dodatkowo mają opcję zapamiętywania określonej liczby wykonanych pomiarów albo wyświetlają informację, czy dany wynik jest w normie, czy też poziom glukozy we krwi jest zbyt niski lub zbyt wysoki. Nowoczesne modele dają możliwość podłączenia do komputera w celu przesyłania danych. Następnie z uzyskanych danych można tworzyć wykresy i tabele obrazujące zmiany stężenia glukozy we krwi. Taka funkcjonalność znacznie ułatwia samokontrolę, ale jest przydatna również w przypadku wizyt kontrolnych u lekarza.

Większość pasków do glukometru działa w bardzo szerokim zakresie stężenia glukozy we krwi, zwykle od około 20 mg/dL do 600 mg/dL. Po wykonaniu pomiaru pasek testowy należy wyrzucić, nie nadaje się on do ponownego użytku. Paski do glukometru są jednorazowego użytku i należy je przechowywać w oryginalnym opakowaniu, ponieważ tylko wtedy można mieć pewność, że są one odpowiednio zabezpieczone, a pomiar dokonywany za ich pomocą jest prawidłowy.

Rodzaje pasków do glukometru

Do każdego glukometru paski są inne, więc ich rodzaj należy dobrać odpowiednio do posiadanego urządzenia. Nie należy stosować pasków, które nie są przeznaczone do konkretnego urządzenia, ponieważ pomiar może dawać nieprawidłowy (zawyżony lub zaniżony) wynik lub sprawiać, że pomiar glukozy wcale nie zostanie przeprowadzony. Wszystkie paski są odpowiednio kalibrowane i dopasowywane do działania razem z konkretnym urządzeniem.

Ceny pasków do glukometru

Standardowo opakowanie do glukometru zawiera 50 pasków, z czego każdy wystarcza na jedno użycie. Takie opakowanie kosztuje mniej więcej 30 – 50 złotych, jednak dla osób chorych na cukrzycę cena ta jest niższa, gdyż paski są objęte częściową refundacją albo ryczałtem. Obniżone koszty pasków dotyczą niektórych diabetyków, a wysokość odpłatności jest zależna między innymi od typu cukrzycy. Paski do glukometru można kupić w każdej aptece, jednak, żeby skorzystać z refundacji należy posiadać receptę. Paski można zakupić bez recepty, ale należy liczyć się z poniesieniem 100 proc. kosztów.

Więcej o: