Leki na cukrzycę - flozyny - będą refundowane od 1 listopada - obiecuje ministerstwo zdrowia

Trzy leki na cukrzycę typu 2 z grupy flozyn: Invocana, Forxiga oraz Jardiance mają być refundowane już od listopada - poinformował w poniedziałek (14 października) na twitterze wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. Negocjacje z producentem leków właśnie dobiegają końca.

Jak czytamy w poście, refundacja obejmować będzie chorych na cukrzycę typu 2 przed włączeniem insuliny, leczonych co najmniej dwoma doustnymi lekami hipoglikemizującymi z hemoglobiną glikowaną co najmniej 8 proc. i bardzo wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym.

Osoby chorujące na cukrzycę doświadczają wielu powikłań. Cukrzyca niszczy, między innymi, naczynia krwionośne, prowadząc do szybkiego rozwoju chorób kardiologicznych. Ocenia się, że ponad połowa zgonów wśród cukrzyków wywołana jest powikłaniami sercowo-naczyniowymi. Dlatego stosowanie leków, które jednocześnie obniżają poziom glukozy i chronią serce, jest tak istotne. Lekarze i pacjenci od dawna przekonywali urzędników, że to właśnie flozyny powinny dołączyć do listy leków refundowanych, aby więcej osób miało do nich dostęp.

Flozyny, czyli inhibitory SGLT-2, to nowoczesne leki dla cukrzyków, które przyczyniają się nie tylko do unormowania poziomu glukozy we krwi, ale także do zmniejszenia ryzyka rozwoju chorób układu krążenia, w tym miażdżycy, czy też powikłań w postaci niewydolności serca. Ponadto, wczesne włączenie flozyn do leczenia cukrzycy typu 2, pozwala na odsunięcie w czasie stosowania insuliny.

Na cukrzycę w naszym kraju choruje około 3 mln osób. Poznaj najważniejsze fakty

Zobacz wideo

Inhibitory SGLT-2, czyli flozyny, zostały wprowadzone na rynek prawie sześć lat temu i zyskały popularność wśród lekarzy i pacjentów. Ich zastosowanie w leczeniu cukrzycy typu 2 zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań kardiologicznych, co w efekcie pozwala uniknąć wielu hospitalizacji. Podkreśla się ponadto, że flozyny wpłynęły na obniżenie śmiertelności wśród pacjentów z cukrzycą, spowodowaną niewydolnością serca. Dlatego specjaliści są przekonani, że leki z tej grupy powinny być szeroko stosowane wśród pacjentów z cukrzycą, którzy przeszli np. zawał.

Flozyny są lekami doustnymi, które blokują w nerkach białko, odpowiedzialne za zwrotne wchłanianie glukozy w kanalikach nerkowych. W efekcie zatem zwiększają wydalanie glukozy wraz z moczem, co powoduje poprawę stanu zdrowia u cukrzyków poprzez zmniejszenie glikemii. Ponadto flozyny obniżają ciśnienie tętnicze krwi, powodują także redukcję masy ciała.

Źródło: twitter

Więcej o: