Naukowcy mogą sterować obwodami w mózgu za pomocą smartfonów. Leczenie będzie łatwiejsze?

Naukowcy stworzyli urządzenie, które pozwala kontrolować obwody neuronalne przy pomocy implantu sterowanego smartfonem. Brzmi nieco skomplikowanie, ale cel jest równie prosty, co ważny. Eksperci chcą bowiem wykorzystać swój wynalazek do opracowania metod szybszego wykrywania chorób mózgu, ale też do dawkowania leków na odległość oraz stworzenia lepiej działających środków przeciwbólowych i leczenia uzależnień.
Zobacz wideo

Zespół naukowców z Korei Południowej oraz Stanów Zjednoczonych opracował urządzenie, które może kontrolować obwody neuronalne w mózgu za pomocą małego implantu sterowanego za pośrednictwem smartfona. Dzięki "wglądowi" do mózgu, urządzenie może służyć również jako narzędzie do wykrywania chorób i problemów o podłożu neurologicznym, takich jak: choroba Parkinsona, alzheimer, uzależnienia, depresja czy ból. 

Urządzenie zostało opracowane przez zespół inżynierów z Koreańskiego Instytutu Nauki i Technologii oraz naukowców z Uniwersytetu Waszyngtońskiego. Dzięki użyciu prostego interfejsu w smartfonie lekarze mogą na odległość (zdalnie) podawać i dokładnie dozować leki i ich kombinacje.

Z chęcią wykorzystamy to urządzenie do kompleksowych badań farmakologicznych, które pomogą w opracowaniu nowych leków przeciwbólowych oraz do leczenia uzależnień i zaburzeń emocjonalnych

- mówi w rozmowie z "New York Post" Michael Bruchas, profesor z Uniwersytetu Waszyngtońskiego.

Jak działa urządzenie sterowane smartfonem?

Nowo opracowane urządzenie wykorzystuje wkłady (z lekami) i technologię BLE (Bluetooth Low Energy). Dodatkowo wyposażone jest w łącze Bluetooth o niskim zużyciu energii. Urządzenie może przez długi czas - kilka miesięcy - podawać leki, a także stosować terapię światłem skierowaną do konkretnych neuronów.

Bezprzewodowe urządzenie neuronowe umożliwia długotrwałą neuromodulację chemiczną i optyczną na poziomie, którego dotąd nie osiągnięto

- tłumaczy główny autor badań i urządzenia Raza Qazi, naukowiec z Koreańskiego Instytutu Nauki i Technologii.

Neuromodulacja potocznie zwana jest leczeniem bólu za pomocą prądu. Polega na oddziaływaniu na układ nerwowy impulsami elektrycznymi o różnych właściwościach. W tym celu w rdzeniu, mózgu lub nerwie obwodowym wszczepiane są niewielkie urządzenia.

Na razie cała technologia jest testowana na zwierzętach, konkretniej myszach.

Więcej o: