Media społecznościowe nie takie złe? Naukowcy z USA: Mają pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne dorosłych

Najnowsze badanie ze Stanów Zjednoczonych wykazało, że korzystanie z mediów społecznościowych może mieć pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne osób dorosłych. Dzięki social mediom łatwiej jest im m.in. utrzymywać kontakt z członkami rodziny.
Zobacz wideo

Korzystanie z mediów społecznościowych negatywnie wpływa na zdrowie psychiczne. Co więcej, może również uzależniać. Zespół uzależnienia od internetu polega na wielogodzinnym korzystaniu z sieci, co staje się źródłem stresu i negatywnie wpływa na funkcjonowanie człowieka we wszystkich sferach życia.

Media społecznościowe bywają bardziej uzależniające niż alkohol czy papierosy. Są tak dużą częścią życia młodych ludzi, że nie możemy dłużej ignorować ich wpływu na zdrowie psychiczne

- mówił Shirley Cramer, prezeska RSPH.

Social media jednak nie takie złe?

Najnowsze badania wykazały jednak, że u osób dorosłych korzystanie z mediów społecznościowych może działać wręcz odwrotnie. Social media mogą bowiem zmniejszać u nich ryzyko pojawienia się lęków czy depresji.

Naukowcy przeanalizowali dane z lat 2015-2016, które pobrali od 5129 dorosłych osób. Uczestnicy odpowiedzieli na pytania, które dotyczyły korzystania z mediów społecznościowych (np. jak często ich używają) oraz ich wpływu na zdrowie psychiczne (np. czy są zestresowani).

Okazało się, że 63 procent osób, które korzystały z mediów społecznościowych, rzadziej doświadczało problemów związanych ze zdrowiem psychicznych typu lęki czy depresje. Badacze sugerują, że dzięki social mediom badani mieli lepszy kontakt z członkami dalszej rodziny oraz łatwiejszy dostęp do informacji o zdrowiu.

Ten stały kontakt za pośrednictwem Facebooka może mieć duże znaczenie dla zdrowia psychicznego

- tłumaczy Keith Hampton, profesor z Michigan State University w East Lansing, współautor badania.

Wyniki badań pokazały, że są jednak pewne grupy osób, u których media społecznościowe mogą wywoływać większy stres psychiczny. Są to Afroamerykanie, Hiszpanie, ludzie z niższym wykształceniem, dochodem, brakiem stabilizacji mieszkaniowej oraz single.

Więcej o: