Pięć par w Rosji zgodziło się na edycję genów u dzieci. Wszystko po to, aby uniknęły głuchoty

Rosjanin Denis Rebrikow planuje dokonać modyfikacji genetycznej u dzieci, których oboje rodziców cierpi na głuchotę. Dzięki temu ich potomstwo nie odziedziczy po nich choroby. Do naukowca zgłosiło się już pięć par, które chcą poddać się tej eksperymentalnej metodzie.

W Rosji pięć par rodziców zgodziło się na edycje genów swoich dzieci. Dokonać ma tego Denis Rebrikow, mikrobiolog z Narodowego Centrum Badań Medycznych Położnictwa, Ginekologii i Perinatologii w Moskwie. Mężczyzna zapowiada, że w ciągu kilku najbliższych tygodni wystąpi do władz rosyjskich z prośbą o zgodę na zastosowanie kontrowersyjnej procedury edycji genów.

Rebrikow chce dokonać modyfikacji genetycznej u dzieci, których oboje rodziców choruje na recesywną formę głuchoty. Ich choroba spowodowana jest mutacjami w genie GJB2. Dzieci z jedną kopią takiego zmutowanego genu nie będą głuche. Jednak już potomstwo, które odziedziczy mutację od obojga rodziców, nie ma szans na rozwinięcie zdolności słyszenia.

Rebrikow, dzięki odpowiedniej korekcie jednego genu GJB2 w zapłodnionym zarodku (na etapie embrionalnym), ma sprawić, że dzieci te będą słyszały normalnie. Rosyjski naukowiec planuje wykorzystać metodę CRISPR (z ang. Clustered Regularly-Interspaced Short Palindromic Repeats). Jest to rodzaj technologii inżynierii genetycznej, która umożliwia taką manipulację genomem danego organizmu, że pozwala na szybsze i bardziej dokładne „wycinanie” oraz „wklejanie” genów w DNA.

To jest proste i zrozumiałe. Każde dziecko tych par bez edycji mutacji genowych byłoby głuche

- powiedział Rebrikow w rozmowie z New Scientist.

Rosyjski naukowiec potwierdził, że zgłosiło się do niego już pięć par, które są chętne na wypróbowanie eksperymentalnej metody.

Więcej o:
Komentarze (19)
Pięć par w Rosji zgodziło się na edycję genów u dzieci. Wszystko po to, aby uniknęły głuchoty
Zaloguj się
 • aria.pura

  Oceniono 29 razy 23

  Tymczasem w Polsce w aptekach brakuje leków, umieralność na nowotwory jedna z najwyższych w Europie, największą pozycją budżetu służby zdrowia są tłuste pensyjki odczyniaczy uroków w kiecach, a za in vitro chcą do pierdla wsadzać. Ale my som, panie, kultura i Europa, a te ruskie to, panie, dzicz. I Putin.

 • natassja

  Oceniono 15 razy 11

  Gdzie tu kontrowersje? Terapia zaawansowana, proaktywna - pogratulować nauce i lekarzowi.

 • 4head

  Oceniono 4 razy 4

  A u nas w "moralnie wzmorzonych" aptekach nawet kondomów brak..

 • bratjolki

  Oceniono 3 razy 1

  Ciekawa i pozytywna wiadomość z Rosji??
  I Putin nie jest rozwścieczony?
  Ciekaawe....

 • zlosliwyskrzat

  Oceniono 8 razy 0

  Niestety to, jak na razie bardzo niebezpieczne zabawy, a niebezpieczne do czasu, gdy nie wiemy, jak modyfikacja jednego elementu genomu wpływa na inne geny. Dopóki tego nie będziemy wiedzieć to takie zabawy są bardzo niebezpieczne z punktu widzenia tego, że już zostało potwierdzone, że wycinanie pewnych elementów genomu często powoduje uaktywnianie się nieaktywnych do tej pory genów.

 • zagraniczny-online

  Oceniono 8 razy -4

  taka edycja genow to dla Rosjan bardzo istotne zagadnienie. Jedyna realna azansa zeby masowego alkoholizmu sie pozbyc

 • agnrodis

  Oceniono 11 razy -5

  I tak to jest dac malpom technologie. Amerykanie opracowali technologie CRISPR, a chinczyki i ruskie beda tego uzywac bez ograniczen, nie beda sie stosowac do zadnych praw miedzynarodowych ..... no bo co im zrobia. Chamstwo w stylu PiS rozlewa sie po calym swiecie.

 • wrobelek_elemel

  Oceniono 11 razy -7

  Tym sprzętem ze zdjęcia będą to robić ? Powodzenia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX