Naukowcy z King’s College London odkryli nowy typ komórek w wątrobie, które mają właściwości podobne do komórek macierzystych (zdolnych do odnowy i podziałów po długim okresie, kiedy to znajdowały się w stanie nieaktywnym, niezróżnicowanych i mogących rozwinąć się w dowolne wyspecjalizowane komórki).
Odkryte przez naukowców nowe typy komórek są zdolne do regeneracji uszkodzonych komórek wątroby i naprawy tego organu bez konieczności przeszczepu. Informuje o tym czasopismo Nature Communications.
Uczeni zbadali szczegółowo ludzką wątrobę na etapie życia płodowego i dorosłych ludzi. Odkryli specyficzny typ komórek zwany hybrydową komórką progenitorową wątroby (HHyP). Dzięki nim na etapie płodowym wykształcają się komórki tworzące wątrobę - hepacyty i cholangiocyty. Co ciekawe, w toku opisywanych badań okazało się, że niewielka liczba HHyP utrzymuje się także u dorosłych osób.
To zapewnia szeroką gamę zastosowań medycyny regeneracyjnej do leczenia chorób wątroby, w tym możliwość pominięcia potrzeby przeszczepów wątroby
- twierdzi główny autor badania, dr Tamir Rashid z Centrum Komórek Macierzystych i Medycyny Regeneracyjnej w King's College London.
Jak naukowcy zamierzają wykorzystać swoje odkrycie?
Badacze twierdzą, że jedną z możliwości, jakie daje odkrycie nowych typów komórek jest przekształcenie jednego z typów komórek macierzystych (pluripotencjalnych, które mogą różnicować się w każdy tym komórek dorosłego organizmu, w tym wątroby) w HHyP po to, by później wszczepić je do chorej wątroby i tym samym sprawić, że zaczną same ją "naprawiać". Kolejną możliwością jest "przeprogramowanie" istniejących w wątrobie dorosłego człowieka komórek HHyP - za pomocą opracowanych do tego celu, tradycyjnie rozumianych leków - by pobudzić je do regeneracji wątroby.