Siedmiolatek miał ponad 500 zębów. Lekarze nigdy wcześniej nie widzieli takiego przypadku

Siedmiolatek trafił do szpitala w związku z obrzękiem policzka, który pojawił się w prawej dolnej części jego twarzy. Lekarze wykonali chłopcu badania i okazało się, że ma ponad 500 zębów. Konieczna była operacja.

Siedmioletni chłopiec z Indii, Ravindranath, na początku miesiąca trafił do szpitala Saveetha Dental College w Chennai z powodu obrzęku policzka. Dentyści przeprowadzili badania, w tym m.in. tomografię. Na skanie zdjęcia zauważyli, że chłopiec ma o wiele więcej zębów, niż powinien.

Jeszcze nigdy nie widzieliśmy tylu zębów w jednym miejscu

 - mówi Pratibha Ramani, profesor i kierownik Kliniki Chirurgii Stomatologicznej i Szczękowo-Twarzowej wspomnianego szpitala w rozmowie z "Times of India".

Chłopiec miał problemy z zębami już jako trzylatek

Ravindranath miał trzy lata, gdy jego rodzice zauważyli obrzęk prawego policzka. Chłopiec jednak nie chciał, aby lekarze wykonali mu badania. 

Zabraliśmy go do szpitala, ale nie mogliśmy przekonać do tego, aby dał zrobić sobie badania. Odpuściliśmy z uwagi na to, że był mały i bał się. Nie chcieliśmy go zmuszać

- powiedział ojciec chłopca, S. Prabudoss.

Po kilku latach od tamtej sytuacji skierowano go do Saveetha Dental College w Chennai. Prześwietlenia wykazały, że chłopiec miał po mnóstwo maleńkich zębów w szczęce. Zęby były w różnych rozmiarach, które wahały się od 0,1 mm do 15 mm.

Na podstawie wyników badań specjaliści stwierdzili, że to zębiak złożony (odontoma compositum) - najczęściej występujący guz zębopochodny o łagodnym przebiegu. Zbudowany jest z torebki otaczającej guz z mnóstwem struktur, które swoją budową i składem przypominają miniaturowe zęby.

Siedmiolatkowi usunięto zęby 

Operacja była nieunikniona. Lekarze twierdzą, że zaledwie kilka minut zajęło im przekonanie rodziców do tego, że operacja jest konieczna. Chłopcu usunięto 526 drobnych zębów, a pozostawiono 21 zdrowych. Lekarze przyznali, że nigdy nie widzieli tylu zębów w jednej szczęce. Według raportów, w 2014 roku dentyści w Bombaju usunęli nastolatkowi 232 zęby - to było do tej pory najwięcej.

To nie tylko nasze osiągnięcie chirurgiczne. To sygnał, że trzeba poprawić jakość opieki stomatologicznej dzieci i zwiększyć świadomość na temat higieny jamy ustnej i stomatologii wśród dorosłych


 - podsumował Senthilnathan, profesor Wydziału Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Saveetha Dental College. 

Według nich ryzyko nawrotu problemu u chłopca jest niewielkie. Specjaliści nie byli w stanie wskazać dokładnej przyczyny pojawienia się zębiaka złożonego u siedmiolatka. 

Wyniki badań wykazały, że był to po prostu nieprawidłowy wzrost. Sugerują, że może istnieć związek genetyczny, ale nie wykluczamy także wpływu czynników środowiskowych, jak np. promieniowanie ze stacji bazowych (wież komórkowych).

W sieci pojawił się też film z operacji chłopca.

Więcej o:
Komentarze (46)
Siedmiolatek miał ponad 500 zębów. Lekarze nigdy wcześniej nie widzieli takiego przypadku
Zaloguj się
 • ja_prostak

  Oceniono 40 razy 36

  nie dałbym finansowo rady leczyć 500 zębów , to gorsze od kredytu frankowego

 • m.godwin

  Oceniono 27 razy 23

  - Co to jest: ma 500 zębów i dwa jaja?
  - Krokodyl.
  - A 500 jaj i dwa zęby?
  - Koło ZBOWiD-u.

 • gangut

  Oceniono 21 razy 15

  No i nici z kariery rekina biznesu.

 • 4zero

  Oceniono 12 razy 10

  a gdzie zdjecie rtg tego przypadku?

 • zlooty666

  Oceniono 8 razy 8

  Anomalie tego typu w Indiach to niestety nie jest rzadkość. Chów wtórny, mała wymiana genów. Słoniowatość, choroby skóry, różne mutacje, tam tego jest najwięcej.

 • synonimeksynonimek

  Oceniono 17 razy 5

  kasty i chów wsowy, takie są wyniki

 • sieradz2

  Oceniono 4 razy 4

  Czyżby krokodyl maczał w tym palce (ogon)?

 • lolitkawtrabancie

  Oceniono 4 razy 4

  „Prześwietlenia wykazały, że chłopiec miał po mnóstwo maleńkich zębów w szczęce”

  Kolejne nieudolne tłumaczenie z Google.
  I co ma poziom opieki stomatologicznej do nowotworu jamy ustnej?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX