Łokieć golfisty – przyczyny
Najbardziej powszechną przyczyną łokcia golfisty jest uprawianie sportu albo wykonywanie pracy, w której powtarzane są ruchy zginające nadgarstka oraz nadmiernego obracania przedramienia. Częste wykonywanie takich ruchów prowadzi do powstawania mikrourazów w obrębie przyczepów mięśni do kości. Schorzenie to występuje przede wszystkim u osób, które często (na przykład zawodowo) uprawiają takie sporty jak golf, tenis, badminton oraz squash. Na tego typu problemy zdrowotne są narażeni szczególnie gracze, którzy używają zbyt ciężkiej rakiety albo mają niewłaściwą technikę rzutu, która powoduje nadmierne obciążanie mięśni. Czasami dolegliwości nazywane łokciem golfisty pojawiają się u osób wykonujących treningi siłowe, których technika podnoszenia ciężarów jest nieprawidłowa.
Wbrew nazwie choroba ta dotyka nie tylko sportowców, ale również osoby pracujące biurowo lub wykonujące inne prace wymagające konkretnych ruchów rąk. Szacuje się, że aby pojawił się problem, mięśnie muszą być narażone na nieprawidłowe obciążenie przez dłuższy czas przez co najmniej godzinę dziennie. Częste przeciążenie i nieprawidłowe obciążenie prowadzą do osłabienia struktury kolagenowej ścięgien. Na skutek tego w obszarze łokcia tworzy się nowa tkanka nerwowa, która jest wyjątkowo wrażliwa na wszelkie urazy oraz bodźce chemiczne. Powstają również nowe naczynia krwionośne. Dolegliwości bólowe pojawiają się na skutek rozciągania, a także pod wpływem mediatorów zapalnych, które są stale uwalniane w chorych tkankach. Czasami, gdy dochodzi do przerostu mięśni dodatkowo uciskają one nerw łokciowy powodując eskalację bólu.
Najbardziej charakterystycznym i najłatwiejszym do stwierdzenia objawem łokcia golfisty jest ból w obszarze łokcia, zwykle w jego przyśrodkowej części. Często ból ma charakter promieniujący i rozprzestrzenia się po wewnętrznej stronie przedramienia. Ból może sięgać nawet do dłoni i palców. W początkowym stadium choroby ból pojawia się jedynie podczas wykonywania ruchów, takich jak zginanie nadgarstka oraz obracanie przedramienia. Często dolegliwości są obecne podczas wykonywania codziennych czynności takich jak noszenie zakupów, przekręcanie klamki, a nawet witanie się poprzez uścisk dłoni. W przypadku zaawansowanej choroby ból jest bardzo silny i uniemożliwia wykonywanie tych czynności. Ból może występować również w stanie spoczynku, niezależnie od ruchów rąk. Niestety dolegliwości bólowe bardzo często prowadzą do tego, że pacjent unika wykonywania różnych ruchów albo wykonuje je nieprawidłowo, przez co dochodzi do osłabienia mięśni i znacznego ograniczenia funkcjonowania chorej ręki. Oprócz bólu częstym objawem jest sztywność łokcia (zwłaszcza po dłuższym przebywaniu w bezruchu) oraz nadmierna wrażliwość na dotykanie ręki w okolicy kości ramiennej.
Podstawą do postawienia diagnozy jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu lekarskiego. Często wykonywane jest również badanie palpacyjne, a w niektórych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych badań, takich jak badanie ultrasonograficzne, RTG lub rezonans magnetyczny.
Jeżeli łokieć golfisty nie jest w bardzo zaawansowanym stadium rozwoju zwykle zaczyna się od leczenia zachowawczego. Pacjentowi zaleca się nienadwyrężanie chorej ręki, unikanie wykonywania ruchów, podczas których nasila się ból, a także tymczasowe zrezygnowanie z uprawiania sportów prowadzących do nadwyrężenia ręki. Dodatkowo pomocne może okazać się noszenie stabilizatora zmniejszającego nadmierne obciążenie łokcia oraz regularne wykonywanie okładów z lodu. Ulgę w bólu, jeżeli jest on spowodowany przeciążeniem ręki, przyniosą również masaże rozluźniające głębiej położone mięśnie. W przypadku, gdy zmiany w obszarze nadkłykcia bocznego są znaczące, ale nie doszło do naderwania mięśnia pacjentowi zaleca się leczenia tak zwaną falą uderzeniową. Celem takiej terapii jest kontrolowane spowodowanie mikrouszkodzeń oraz pobudzenie tkanek do regeneracji.
Należy pamiętać, że u podłoża łokcia golfisty nie leży stan zapalny, w związku z czym nieskuteczne jest leczenie za pomocą leków przeciwzapalnych, na przykład sterydów. Wprawdzie leki tego typu łagodzą ból, ale ich przyjmowanie może dodatkowo pogorszyć stan pacjenta, gdyż leki takie mają niekorzystny wpływ na strukturę kolagenu.