Szerszeń azjatycki zbliża się do Polski. Możliwe, że opanuje nasz kraj już za kilka lat

Jeden z szerszeni azjatyckich - Vespa velutina nigrithorax - to inwazyjny gatunek, zagrażający europejskim pszczołom. Kilkanaście lat temu przedostał się do Europy i zaczął szybko rozprzestrzeniać. Niszczy głównie pszczoły w pasiekach, zabijając ich co roku miliony. Jad tego szerszenia azjatyckiego jest dla człowieka równie groźny, jak ten szerszenia europejskiego. Atakują one jednak głównie w obronie gniazda.

Owad, zwany potocznie szerszeniem azjatyckim, który od kilkunastu lat zasiedla Europę, to gatunek o łacińskiej nazwie Vespa velutina nigrithorax. Nazwa ta nie ma naukowego odpowiednika w języku polskim. Przez brak wyraźnego językowego rozróżnienia, mylony jest często z innym szerszeniem azjatyckim - Vespa mandarina. Ten ostatni jest wyjątkowo zjadliwy i niebezpieczny. Na szczęście - póki co - nie przedostał się do Europy.

Vespa velutina nigrithorax, choć nie tak niebezpieczny dla ludzi, to - jak donoszą niektóre źródła -  jest groźny z innego powodu. Atakuje bowiem bardzo skutecznie rodzime pszczoły, zmniejszając, już i tak mocno zagrożoną, populację tych owadów. Szacuje się, że szerszenie tylko z jednego gniazda są w stanie zabić około 20 tys. pszczół rocznie. Szerszeń stanowi zatem poważne zagrożenie dla bioróżnorodności w Europie.

Gatunki inwazyjne zazwyczaj nie mają zbyt wielu naturalnych wrogów w zasiedlanym środowisku, co ułatwia ich rozprzestrzenianie się. W Europie na owady z gatunku Vespa velutina nigrithorax polują jedynie trzmielojad i sikora, co nie wystarcza, aby skutecznie ograniczyć wielkość populacji owada. Szerszenie są atakowane także przez pasożyty - nicienie oraz muchówki. Nie zatrzymuje to jednak owada, który każdego roku zwiększa swój zasięg o około 100 km.

Czy szerszeń azjatycki jest groźny dla człowieka?

Użądlenie przez szerszenia azjatyckiego (Vespa velutina nigrithorax) niesie takie same zagrożenia, jak ugryzienie przez dobrze nam znanego szerszenia europejskiego. Pojedynczy owad, nie niepokojony, raczej nam nie zagraża. Szerszenie bronią natomiast swoich gniazd i jeśli zbliżymy się do nich na odległość mniejszą niż pięć metrów, możemy zostać zaatakowani.

Dla człowieka i zwierząt ugryzienia szerszeni są groźne. Ich jad może bowiem spowodować reakcję alergiczną, z zagrożeniem życia włącznie (wstrząs anafilaktyczny).

Jak szerszeń azjatycki zawojował Europę?

Wszystko zaczęło się na początku XXI wieku, gdy do portu Bordeaux we Francji, prawdopodobnie wraz z transportem chińskiej porcelany, przedostały się pierwsi przedstawiciele gatunku. Były wśród nich tzw. królowe matki, które założyły pierwsze gniazda na naszym kontynencie. Po raz pierwszy zauważono je w regionie Nowej Akwitanii.

Szerszeń azjatycki Vespa velutina nigrithorax żyje w Chinach, w północnych Indiach oraz w Azji Południowo-Wschodniej. Po przedostaniu się do Europy zaczął bardzo szybko i skutecznie zasiedlać coraz większe przestrzenie. Nieuchronnie zbliża się także do naszego kraju. Ostatnie doniesienia mówią, że owad pojawił się już na terenie Niemiec, co oznacza, że za kilka lat dotrze również do Polski.

Szerszeń azjatycki - czy da się przed nim obronić?

Naukowcy są zdania, że ekspansji tego gatunku na Europę nie da się już zatrzymać. Można jedynie ograniczać jego liczebność, aby ratować populacje pszczół i innych owadów zapylających.

Jak na razie, jedyna skuteczna metoda walki z Vespa velutina nigrithorax, to zatruwanie gniazd owada środkami owadobójczymi. Zajmują się tym wyspecjalizowane firmy. Gniazda owadów mogą znajdować się wszędzie, zwłaszcza w miejscach trudno dostępnych, takich jak czubki drzew, czy też wysokie dachy, a także gęste żywopłoty czy stare zabudowania.

Do walki z agresorem przystąpiły też same pszczoły, które stosują różne strategie obrony, takie jak wydawanie odstraszających dźwięków, tworzenie żywych zapór przed ulem oraz - niezwykle ciekawą - technikę zabijania szerszeni wysoką temperaturą, wytwarzaną poprzez szybkie wachlowanie skrzydełkami.

O alergii przeczytasz więcej:

Wstrząs anafilaktyczny (anafilaksja) - przyczyny, objawy, pierwsza pomoc

Testy skórne na alergię - trzeba się przygotować?

Więcej o:
Komentarze (9)
Szerszeń azjatycki zbliża się do Polski. Możliwe, że opanuje nasz kraj już za kilka lat
Zaloguj się
 • motyw4

  Oceniono 10 razy 10

  Groźniejszym gatunkiem od tego szerszenia jest rodzimy słowiański rolnik, który wpada na pomysł aby w środku dnia opryskać pestycydami kilkadziesiąt hektarów kwitnącego rzepaku, albo polak miastowy, który kupił daczę na wsi i denerwuje go, że pszczoły latają w okolicach kwiatków - on z kolei likwiduje pszczoły wyrokiem sądu lub rozwaleniem uli. Taki szerszeń to mały pikuś.

 • carrasius

  Oceniono 10 razy 4

  Po tym jak się Gazeta poprzednio skompromitowała artykułem "morderczych szerszeniach" u naszych granic co to w Japonii zabijają 40 osób rocznie, teraz zaczęła wyjaśniać.... Wyjaśniłem wam wszystko w komentarzu pod poprzednim artykułem. W dwóch zdaniach zdaje się.

 • siekier35

  0

  żoliborski szerszeń jest groźniejszy
  atakuje wszystko co nie przypomina jego
  opanował cały kraj

 • kgbltd

  Oceniono 1 raz -1

  imigranci sa jednak jakimś problemem

 • tysonc

  Oceniono 8 razy -6

  Jeden szerszen i zagrozenie? Smiechu warte! Wystarczy zabic.

 • hotin

  Oceniono 13 razy -7

  Jakem PiSowiec to głęboko wierzę w to,że tak samo jak imigrantów tego szerszenia do Polski nigdy nie wpuścimy!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX