W Polsce żyje kilkadziesiąt rodzajów mrówek, ukąszenia tylko dwóch rodzajów mrówek może wywoływać niepokój, szczególnie kiedy przytrafi się to dziecku. Do najbardziej agresywnych mrówek w Polsce na terenie naszego kraju należą:
Bardzo często tuż po ugryzieniu mrówki na skórze pojawiają się wykwity przypominające pokrzywkę oraz pęcherzyk z zaczerwienieniem wokół. Zdarza się, że mocno pieką i swędzą. U zdrowej osoby, bez alergii dolegliwości ustępują po kilkudziesięciu minutach. Powstały po ugryzieniu pęcherzyk zmienia się w niewielką krostę i pozostaje na skórze maksymalnie 3 dni. Dolegliwości można złagodzić zimnymi okładami, niekiedy stosuje się maści sterydowe.
Reakcja uczuleniowa na ugryzienie mrówek może się pojawić u osób nadwrażliwych na jad innych owadów na przykład pszczół i os. W grupie ryzyka są również dzieci chore na astmę. Ból, czerwona pokrzywka i świąd - to typowe objawy ukąszenia mrówki.
W przypadku - zdarza się to bardzo rzadko - gdy poszkodowany odczuwa niepokój, wystąpi gorączka bądź nagłe obniżenie temperatury ciała, spadek ciśnienia czy ból głowy należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. Objawy te mogą bowiem sugerować sepsę .
Ukąszenie komara - proste sposoby na wyleczenie
Ugryzienie kleszcza - jak sobie pomóc?
Użądliła cię osa lub pszczoła? Spokojnie, nie ma powodu do paniki