Ugryzienie mrówki - objawy, jak postępować

Mimo że wprowadzony do organizmu wraz z ugryzieniem kwas mrówkowy wywołuje silny ból i pieczenie, to, na szczęście, są one krótkotrwałe.

W Polsce żyje kilkadziesiąt rodzajów mrówek, ukąszenia tylko dwóch rodzajów mrówek może wywoływać niepokój, szczególnie kiedy przytrafi się to dziecku. Do najbardziej agresywnych mrówek w Polsce na terenie naszego kraju należą:

  • Wścieklice zwyczajne (Myrmica rubra) - są to czerwone mrówki, budują gniazda w wilgotnych miejscach. Mają 4-5 mm długości są wyposażone w wysuwane żądło - mogą nim boleśnie użądlić nawet wtedy, gdy nie są niepokojone, np. podczas przypadkowego odsłonięcia gniazda.
  • Mrówki rudnice (Formica rufa) - to mrówki leśne, które można spotkać przede wszystkim w lasach iglastych. Mają długość sięgającą 1 cm, samce są czarne, a samice czerwonobrązowe. Mrówki rudnice mają dobrze rozwinięte żuwaczki, które służą im zarówno do odcinania kęsów pokarmu jak i do ataku. Budują duże mrowiska, których wysokość dochodzi do 1,5 m.

Bardzo często tuż po ugryzieniu mrówki na skórze pojawiają się wykwity przypominające pokrzywkę oraz pęcherzyk z zaczerwienieniem wokół. Zdarza się, że mocno pieką i swędzą. U zdrowej osoby, bez alergii dolegliwości ustępują po kilkudziesięciu minutach. Powstały po ugryzieniu pęcherzyk zmienia się w niewielką krostę i pozostaje na skórze maksymalnie 3 dni. Dolegliwości można złagodzić zimnymi okładami, niekiedy stosuje się maści sterydowe.

Uczulenia na jad mrówek - kto jest narażony

Reakcja uczuleniowa na ugryzienie mrówek może się pojawić u osób nadwrażliwych na jad innych owadów na przykład pszczół i os. W grupie ryzyka są również dzieci chore na astmę. Ból, czerwona pokrzywka  i świąd - to typowe objawy ukąszenia mrówki. 

W przypadku - zdarza się to bardzo rzadko - gdy poszkodowany odczuwa niepokój, wystąpi gorączka bądź nagłe obniżenie temperatury ciała, spadek ciśnienia czy ból głowy należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. Objawy te mogą bowiem sugerować sepsę .

Czytaj także:

Ukąszenie komara - proste sposoby na wyleczenie

Ugryzienie kleszcza - jak sobie pomóc?

Ukąszenie żmii - co zrobić?

Użądliła cię osa lub pszczoła? Spokojnie, nie ma powodu do paniki

Ugryzienie meszki - jak leczyć?

Więcej o: