Ugryzienie kleszcza - jak sobie pomóc?

Na szczęście nie każde ugryzienie tego pajęczaka wymaga wizyty u lekarza. Kleszcza można bezpiecznie usunąć samemu w domu, jednak samo pozbycie się go nie oznacza, że można o incydencie zapomnieć. Konieczna jest obserwacja ugryzionego miejsca.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

O tym, czy dojdzie do zakażenia decyduje przede wszystkim czas jaki upłynie od ugryzienia do usunięcia kleszcza . Im jest krótszy, tym lepiej. Do wyciągania kleszczy można wykorzystać zwykłą pęsetę. W pierwszej kolejności należy ją zdezynfekować, złapać pajęczaka tuż przy skórze (ściśnięcie brzucha może spowodować wprowadzenie do organizmu szkodliwego płynu, zaś próby jego przekręcania mogą skutkować urwaniem głowy) i jednym, delikatnym, ale zdecydowanym ruchem usunąć go z ciała. Jeśli to się nie udało a głowa kleszcza nadal tkwi w ciele należy dokładnie przemyć i oczyścić ugryzione miejsce i czekać aż sama odpadnie. W przypadku gdy nie udaje nam się pozbyć pajęczaka samodzielnie konieczna jest wizyta u lekarza.

Smarowanie kleszcza masłem, lakierem do paznokci czy innymi środkami tego typu, tylko pogorszy sytuację.

Ugryzione miejsce należy kontrolować przez ok. miesiąc. Jeśli pojawi się rumień lub zaobserwujemy u siebie stan podgorączkowy konieczna jest wizyta u specjalisty.

Czytaj także:

Użądliła cię osa lub pszczoła? Spokojnie, nie ma powodu do paniki

Ukąszenie żmii - co zrobić?

Ugryzienie mrówki - co zrobić?

Ukąszenie komara - proste sposoby na wyleczenie

Ugryzienie meszki - jak leczyć?

Zobacz wideo
Więcej o: