Naukowcy opracowali szybki i prosty test na sepsę. "Może uratować życie tysięcy ludzi"

Naukowcy ze Szkocji opracowali przełomowe urządzenie, które może znacznie przyspieszyć wykrywanie sepsy. Do tego jest proste w użyciu. W przypadku posocznicy odpowiednio wczesne rozpoczęcie leczenia daje praktycznie 100 procent szans na pełne wyzdrowienie.

Jak podaje BBC, naukowcy z Uniwersytetu Strathclyde w Szkocji opracowali nowy test, który może stać się przełomem w diagnozowaniu sepsy. Dzięki niemu bowiem możliwe będzie dużo szybsze wykrywanie posocznicy u ludzi. Zdaniem ekspertów odkrycie to może uratować życie tysiącom osób.

Naukowcy opracowali urządzenie mikroelektrodowe, które analizuje krew pacjenta, a wyniki pojawiają się w ciągu zaledwie dwóch i pół minuty. Obecne testy diagnostyczne sepsy zajmują nawet do 72 godzin. Przy odpowiednio wczesnej diagnozie i prawidłowym leczeniu (zwykle antybiotykami) większość ludzi chorych na posocznicę w pełni wraca do zdrowia.

Dodatkowym autem nowo opracowanego testu diagnostycznego miałaby być również jego niska cena. Na ten moment nie wiadomo jeszcze, ile dokładnie miałby kosztować, ale naukowcom zależy, aby był tani i łatwo dostępny. Naukowcy z Uniwersytetu Strathclyde przewidują, że wejdzie do użytku w ciągu 3-5 lat.

Obecnie sepsa nie jest łatwa w zdiagnozowaniu i dość często mylona z innymi chorobami. Ze względu na podobne objawy lekarze mylą ją z z grypą, zapaleniem żołądka oraz z infekcjami klatki piersiowej. Dlatego tak istotne jest odpowiednio wczesne wykrycie posocznicy. Każda godzina zwlekania z podaniem antybiotyków zwiększa prawdopodobieństwo zgonu. Rozpoznanie sepsy zwykle opiera się na określeniu temperatury ciała, częstości akcji serca, częstości oddechów i badaniu krwi, co wszystko razem może trwać nawet do 72 godzin.

Nowo opracowany test sprawdza we krwi obecność jednego z biomarkerów białkowych sepsy - interleukiny 6 (IL-6). Dr Damion Corrigan, który pomagał w badaniach, przyznaje, że to właśnie IL-6 jest jednym z najlepszych wskaźników posocznicy.

Obecnie 72-godzinne badanie krwi jest procesem bardzo pracochłonnym. Za to nasze urządzenie będzie mogło znajdować się przy łóżku chorego. Lekarz albo pielęgniarka będą tylko monitorować poziom biomarkerów sepsy

- tłumaczy dr Damion Corrigan.

To nie tylko ratowanie życia. Wiele osób, które przeżyły sepsę, odczuwa jej negatywne skutki przez całe życie. Są to np. utrata kończyn, niewydolność nerek czy zespół stresu pourazowego

- dodaje ekspert.

Doradca kliniczny i współautor projektu, dr David Alcorn ze szpitala Royal Alexandra w Paisley (Szkocja), podkreśla, że ta mała elektroda jest nie tylko w stanie wcześniej wykryć sepsę, lecz także zdiagnozować jej rodzaj i tym samym pomóc w dobraniu odpowiedniego antybiotyku.

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, powołując się na publikacje naukowe, że każdego roku aż 30 milionów ludzi na całym świecie zapada na sepsę, z czego około sześć milionów umiera. WHO podkreśla przy tym, że większy odsetek zachorowań i zgonów odnotowuje się w "krajach o niskim oraz o średnim dochodzie".

Brytyjska organizacja Sepsis Trust szacuje, że wcześniejsza diagnoza sepsy i szybsze rozpoczęcie jej leczenia pozwoliłyby uratować co najmniej 14 tysięcy osób rocznie w Wielkiej Brytanii.

Każdy rodzaj testu, który umożliwi nam identyfikację sepsy wcześniej, jeszcze zanim pojawią się objawy, może pomóc nam uratować dużo więcej osób. I tym samym zbliżyć nas do celu, jakim jest wyeliminowanie zgonów z powodu sepsy

- informuje dr Ron Daniels, dyrektor naczelny Sepsis Trust.

Więcej o:
Komentarze (11)
Naukowcy opracowali szybki i prosty test na sepsę. "Może uratować życie tysięcy ludzi"
Zaloguj się
 • dreambrother

  Oceniono 16 razy 14

  "chorych na sepsę"?!! Ignorancja level hard. Ponadto pewnych rodzajów sepsy nie da się zatrzymać przy dzisiejszym poziomie medycyny. Jest to reakcja dosłownie wyniszczajaca organizm. A artykuł brzmi jakby to o katarku było.

 • domektomek

  Oceniono 12 razy 8

  Dobrze, ustalę w 2,5 min, że pacjent ma sepsę.
  I co dalej ?
  Nadal nie wiem jaki dać antybiotyk, gdyż wciąż nie mam ani posiewu ani antybiogramu.

 • agnrodis

  Oceniono 6 razy 4

  "NA TEN MOMENT nie wiadomo jeszcze....."
  "Dodatkowym AUTEM nowo opracowanego testu...."
  Niechlujnosc tlumaczenia pokazuje komplenty brak szacunku dla czytelnika!!! Czy GW nie zatrudnia zadnych korektorow? Rozumiem, ze mozna sie wesprzec tlumaczem Google, ale ostateczna wersja nie powinna zawierac podstawowych bledow!!! To jest skandal!!!

 • kukizfun

  Oceniono 5 razy 3

  Totalne brednie.

 • tw52

  Oceniono 4 razy 2

  .naiwne jest stwierdzenie, ze wczesne wykrycie sepsy pozwoli na 100% przeżycie.
  jak dotad przez ostatnie 50 lat kazde nowe kryteria diagnostyczne lub protokoły terapeutyczne byly witane jako zbawienie. jakis postęp jest, ale bez przesady.

 • tonz2

  Oceniono 1 raz 1

  Czy naprawdę określeniu temperatury ciała, częstości akcji serca, częstości oddechów bez badania krwi trwa 3 dni? Przecież te dane może określić sam pacjent w kilka minut przed wizytą u lekarza

 • jarek_na_smietniku

  Oceniono 5 razy 1

  OK... JAk ją wyleczą, jeżeli już antybiotyki nie za bardzo chcą działać?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX