Od pierwszych objawów do śmierci minęła niecała doba. Rodzice zmarłego chłopca ostrzegają

Sześcioletni Oliver Hall zmarł na inwazyjną chorobę meningokokową. Bakteria zabiła chłopca błyskawicznie. Tragedii mogłaby zapobiec szczepionka - niestety, nie jest refundowana.

Chłopiec zmarł w październiku 2017 roku; teraz jego rodzice apelują do brytyjskiego rządu o rozszerzenie programu szczepień przeciwko meningokokom. Opublikowali zdjęcie ostatnich chwil Olivera w szpitalu. Choroba zabrała chłopca bardzo szybko, w niecałą dobę.

"Byliśmy w szpitalu o dwudziestej. Niestety, już wtedy u Olivera rozwinęła się sepsa i doszło do wstrząsu septycznego" - opowiada tata Olivera, Bryan. "Choroba była tak szybka i okrutna, że zabrała małego chłopca, który obudził się całkowicie normalny, w mniej niż 24 godziny" - dodaje.

Czy chłód powoduje przeziębienie? [NaZdrowie]

Błyskawiczny rozwój, niecharakterystyczne objawy

Meningokoki to bakterie, które mogą wywoływać ciężkie zakażenia takie jak sepsa czy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, a także zapalenia stawów, płuc, szpiku kostnego, osierdzia, wsierdzia, ucha środkowego i gardła. Zakażeniu może ulec również układ moczowo-płciowy czy okolice miednicy małej. Meningokoki przenoszą się z człowieka na człowieka, zwykle drogą kropelkową.

Choroba meningokokowa grozi każdemu, jednak najczęściej zapadają na nią dzieci, szczególnie te małe (do drugiego roku życia). W Polsce najczęściej atakują meningokoki grupy B i C. To właśnie ta pierwsza bakteria zabiła Olivera.

Pierwsze objawy choroby meningokokowej są niecharakterystyczne, przypominają zwykłe przeziębienie. Chory - zwykle dziecko - ma gorsze samopoczucie, podwyższoną temperaturę ciała, bóle w stawach i mięśniach, traci apetyt. Niekiedy pojawiają się również zmiany skórne, ból głowy i wymioty. Niestety, choroba rozwija się bardzo szybko, może doprowadzić do stanu krytycznego nawet w dobę. Właśnie dlatego szybka diagnoza jest tak ważna.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Potrzebna refundacja

"Jego brak jest niesamowicie bolesny" - mówi ojciec. "Ale jeśli może wyniknąć z tego coś dobrego, może nikt już nie będzie musiał przez to przechodzić" - kończy. Rodzice Olivera postulują o to, by program szczepień w Wielkiej Brytanii obejmował obowiązkowe szczepionki przeciw chorobie meningokokowej dla wszystkich dzieci. Obecnie szczepienia przeciwko meningokokom grupy B są refundowane w Wielkiej Brytanii jedynie dla niemowląt poniżej pierwszego roku życia. Szczepionkę można kupić tam również samodzielnie za około 200 funtów (950 złotych).

Szczepienia w Polsce

W Polsce szczepienia przeciwko meningokokom znajdują się na liście szczepień zalecanych, co oznacza, że nie są ani obowiązkowe, ani refundowane. Jedna dawka szczepionki kosztuje w naszym kraju około 140-170 złotych. Więcej informacji o szczepionce znajdziesz tutaj. Serdecznie zalecamy również zapoznanie się z aktualnym kalendarzem szczepień.

To także może cię zainteresować:

Źródło: BBC, Independent, Mirror, South West News Service, The Sun, Wyprzedź meningokoki

Więcej o:
Komentarze (133)
Inwazyjna choroba meningokokowa - objawy. Szczepionka na meningokoki
Zaloguj się
 • my_kroolik

  Oceniono 135 razy 85

  A po co refundować? Antyszczepionkowe świry i tak powiedzą że powodują autyzm.

 • wooki74

  Oceniono 56 razy 36

  Boże, mam syna tylko ciut starszego. JAk sobie pomyślalem przez moment.....nie ogarniam tego wyobraźnią, a wyobraźnia akurat w moim przypadku jest szczególnie dobrze wykształcona.

 • mikey.inc

  Oceniono 43 razy 25

  Po pierwsze jak ktos idzie wedlug normalnego programu szeczepienia w UK to MenB jest normalnie na liscie (www.nhs.uk/Conditions/vaccinations/Pages/vaccination-schedule-age-checklist.aspx). Jesli to dziecko mialo ponad rok i nie mialo tych szczepien to wina rodzincow.

 • Ewa Babacz

  Oceniono 21 razy 15

  Jak zwykle bzdury co do kosztu szczepionki. Szczepionka przeciwko szczep. B meningokokow (tym które wywołały sepsę u chłopca z artykułu i wywołującym choroby najczęściej występujące w Polsce to koszt ok. 340-390 zł i trzeba podać 2 dawki. Szczepionka zapobiegająca chorobom wywołanym przez szczep C to 140-170 zł.

 • shtalman

  Oceniono 107 razy 15

  Ściema, artykuł sponsorowany przez przedstawicieli korporacji farmakologicznych, nie ma żadnych bakterii i wirusów, to wymysł dziewięćnastowieczny, jednie pambuk decyduje co kiedy, gdzie i w jakich warunkach, chrystianizujmy z premierem, módlmy się, AMEN

 • lekarzzewsi

  Oceniono 28 razy 14

  Kto chce, ten i tak zaszczepi - ja swoje dzieci zaszczepiłem. Inna rzecz, że ryzyko zachorowania jest, mimo wszystko, znikome. W Polsce tydzień ktoś wygrywa w lotto, a na zapalenie opon umiera kilka osób rocznie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX