Chłopiec zmarł w październiku 2017 roku; teraz jego rodzice apelują do brytyjskiego rządu o rozszerzenie programu szczepień przeciwko meningokokom. Opublikowali zdjęcie ostatnich chwil Olivera w szpitalu. Choroba zabrała chłopca bardzo szybko, w niecałą dobę.
"Byliśmy w szpitalu o dwudziestej. Niestety, już wtedy u Olivera rozwinęła się sepsa i doszło do wstrząsu septycznego" - opowiada tata Olivera, Bryan. "Choroba była tak szybka i okrutna, że zabrała małego chłopca, który obudził się całkowicie normalny, w mniej niż 24 godziny" - dodaje.
Meningokoki to bakterie, które mogą wywoływać ciężkie zakażenia takie jak sepsa czy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, a także zapalenia stawów, płuc, szpiku kostnego, osierdzia, wsierdzia, ucha środkowego i gardła. Zakażeniu może ulec również układ moczowo-płciowy czy okolice miednicy małej. Meningokoki przenoszą się z człowieka na człowieka, zwykle drogą kropelkową.
Choroba meningokokowa grozi każdemu, jednak najczęściej zapadają na nią dzieci, szczególnie te małe (do drugiego roku życia). W Polsce najczęściej atakują meningokoki grupy B i C. To właśnie ta pierwsza bakteria zabiła Olivera.
Pierwsze objawy choroby meningokokowej są niecharakterystyczne, przypominają zwykłe przeziębienie. Chory - zwykle dziecko - ma gorsze samopoczucie, podwyższoną temperaturę ciała, bóle w stawach i mięśniach, traci apetyt. Niekiedy pojawiają się również zmiany skórne, ból głowy i wymioty. Niestety, choroba rozwija się bardzo szybko, może doprowadzić do stanu krytycznego nawet w dobę. Właśnie dlatego szybka diagnoza jest tak ważna.
Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
"Jego brak jest niesamowicie bolesny" - mówi ojciec. "Ale jeśli może wyniknąć z tego coś dobrego, może nikt już nie będzie musiał przez to przechodzić" - kończy. Rodzice Olivera postulują o to, by program szczepień w Wielkiej Brytanii obejmował obowiązkowe szczepionki przeciw chorobie meningokokowej dla wszystkich dzieci. Obecnie szczepienia przeciwko meningokokom grupy B są refundowane w Wielkiej Brytanii jedynie dla niemowląt poniżej pierwszego roku życia. Szczepionkę można kupić tam również samodzielnie za około 200 funtów (950 złotych).
W Polsce szczepienia przeciwko meningokokom znajdują się na liście szczepień zalecanych, co oznacza, że nie są ani obowiązkowe, ani refundowane. Jedna dawka szczepionki kosztuje w naszym kraju około 140-170 złotych. Więcej informacji o szczepionce znajdziesz tutaj. Serdecznie zalecamy również zapoznanie się z aktualnym kalendarzem szczepień.
Źródło: BBC, Independent, Mirror, South West News Service, The Sun, Wyprzedź meningokoki