Partia tabletek na gardło Propolis Forte wycofana z obrotu. Zostały zanieczyszczone

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofaniu z obrotu partii tabletek na gardło Propolis Forte. Zostały w nich wykryte szkodliwe substancje w stężeniu czterokrotnie przekraczającym normę.

Ostrzeżenie zostało opublikowane na oficjalnej stronie GIS. Czytamy w nim, że z obrotu została wycofana partia suplementu diety Propolis Forte o smaku mentolowym, 30 tabletek. 

Próbki produktu, które zostały zbadane przez Państwową Inspekcję Sanitarną, zawierały bowiem wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne w stężeniu przekraczającym ponad czterokrotnie najwyższy dopuszczalny poziom.

Czy picie herbaty z cytryną jest szkodliwe dla zdrowia?[NaZdrowie]

Wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne to substancje, które niekiedy dodawane są między innymi do leków. W żywności pojawiają się w wyniku obróbki termicznej, na przykład: smażenia, pieczenia czy grillowania. Wiele z nich ma jednak niestety właściwości rakotwórcze (zobacz również: Jedzenie, które postarza. Te pokarmy dodadzą ci lat). 

Główny Inspektorat Sanitarny zapewnia, że Państwowa Inspekcja Sanitarna w celu identyfikacji źródła zanieczyszczenia produktu Propolis Plus pobrała do badań próbki kolejnych produktów produkowanych przez Farmina Sp. z o. o.

Badanie suplementu diety "Propolis Forte" o smaku mentolowym, 30 tabletek, numer partii: 84505, data minimalnej trwałości: 04.04.2021 wykazało niezgodność tego produktu w zakresie wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych. Wspólnym surowcem wykorzystanym do produkcji kwestionowanych partii suplementów diety "Propolis Plus" oraz "Propolis Forte" o smaku mentolowym była jedna partia ekstraktu propolisowego

- czytamy w komunikacie.

Firma Farmina Sp. z o.o. zdecydowała się więc wycofać wszystkie produkty, do produkcji których użyto podejrzanej partii ekstraktu propolisowego:

  • Propolis forte, 30 tabletek do ssania, o smaku mentolowym, nr serii 84505, termin przydatności do spożycia 04.04.2021,
  • Propolis forte, 30 tabletek do ssania o smaku pomarańczowym, nr serii 84506, termin przydatności do spożycia 04.04.2021,
  • Propolis plus, tabletki, 100 tabletek, nr serii 271117, termin przydatności do spożycia 27.11.2020,
  • Propolis forte, tabletki do ssania, o smaku mentolowym, nr serii 041217, termin przydatności do spożycia 04.12.2020,
  • Propolis forte, 30 tabletek do ssania o smaku pomarańczowym, nr serii 051217, termin przydatności do spożycia 05.12.2020.
Więcej o: