GIF wycofuje z obrotu krople do oczu Xaloptic. Znaleziono w nich zanieczyszczenia

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obrotu jedną serię popularnych kropli do oczu, Xaloptic Free. W produkcie leczniczym znaleziono bowiem zanieczyszczenia nieznanego pochodzenia.

Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował za pośrednictwem swojej strony internetowej o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju jednej serii kropli do oczu Xaloptic Free. Powodem są wyniki badań, które zostały przeprowadzone przez Narodowy Instytut Leków. W kroplach wykryte zostały nieznane zanieczyszczenia.

5 rzeczy brudniejszych od deski klozetowej. Dotykasz ich codziennie!

Konkretnie chodzi o krople do oczu Xaloptic Free (Latanoprostum) o numerze serii 511017 i dacie ważności: 06.2020. Podmiotem odpowiedzialnym są Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A.

Xaloptic to krople do oczu, które stosuje się, aby obniżyć podwyższone ciśnienie śródgałkowe u pacjentów z jaskrą otwartego kąta i nadciśnieniem wewnątrzgałkowym. Przeznaczone są zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Wydawane są tylko na receptę.

Konsekwencją decyzji GIF jest wycofanie kropli z obrotu na terenie całego kraju w trybie natychmiastowym. Pozostałe partie produktu nie budzą zastrzeżeń.

Więcej o: