Naukowcy ostrzegają. Publiczne suszarki do rąk powinny być wycofane z toalet. Powód? "Ludzie źle myją ręce"

Naukowcy z Uniwersytetu w Leeds na podstawie swoich najnowszych badań apelują o wycofanie z użytku publicznych suszarek do rąk. Ich zdaniem urządzenia te rozprzestrzeniają zarazki. A powodem jest nieumiejętne mycie rąk przez ludzi.

Jakiś czas temu pisaliśmy o ciekawym eksperymencie studentki z Kalifornii, która w ramach uczelnianych zajęć na trzy minuty postawiła swoje szalki Petriego (czyli szklane naczynie do hodowli mikroorganizmów) pod suszarką do rąk w publicznej toalecie. Po kilku dniach w pojemniku wyrosły bakterie i pleśń.

Nigdy nie używajcie tych suszarek

- przestrzegała na Facebooku autorka eksperymentu, zamieszczając zdjęcie wyhodowanych przez siebie mikroorganizmów.

Czy da się przesadzić z myciem rąk? [NaZdrowie]

Wpis zdobył ogromną popularność - w niespełna dwa tygodnie udostępniło go prawie 600 tysięcy osób. Niektórzy w komentarzach zapewniali, że przestaną korzystać z suszarek do rąk.

Do sprawy odniósł się amerykański dziennik "New York Times", który przypomniał, że naukowcy wciąż spierają się o to, czy publiczne suszarki do rąk są higieniczne, czy jednak nie. Jeden z cytowanych ekspertów twierdził, że z jednej strony gorące powietrze zabija część bakterii, lecz z drugiej - może przenosić na dłonie mikroby z innych przedmiotów w łazience.

Suszarki do rąk powinny być zakazane - to "fabryki bakterii"

Naukowcy z Uniwersytetu w Leeds na podstawie swoich najnowszych badań przekonują, że publiczne suszarki do rąk powinny być wycofane z toalet. Ich zdaniem mikroorganizmy, które pochodzą ze źle umytych rąk, pod wpływem powietrza z suszarek są rozdmuchiwane po całym pomieszczeniu.

Angielski uniwersytet swoje badania prowadził  w toaletach w szpitalu Leeds General Infirmary oraz kilku innych we Francji oraz we Włoszech. Wnioski? Liczba bakterii była pięciokrotnie wyższa w tych toaletach, w których używano suszarek do rąk w porównaniu z pozostałymi, w których były ręczniki papierowe.

Na postawie wyników swoich badań Uniwersytet w Leeds zaapelował do szpitali o jak najszybsze wycofanie z użycia suszarek do rąk, ale ich wnioski można również śmiało zastosować do tego typu urządzeń w całej przestrzeni publicznej.

Ludzie źle myją ręce

Podłożem całego problemu jest to, że ludzie zbyt szybko i niedokładnie myją ręce.

Cały problem bierze się z tego, że ludzie źle myją ręce. Kiedy używają suszarki z podmuchem powietrza, mikroby zostają zdmuchnięte z ich dłoni i rozprzestrzeniają się wokół całej toalety

- tłumaczy Mark Wilcox, profesor mikrobiologii z Uniwersytetu w Leeds, który nadzorował międzynarodowe badania toalet w szpitalach.

Za to ręczniki papierowe pochłaniają wodę i drobnoustroje pozostawione na rękach (...)

- przekonuje na koniec ten sam naukowiec.

Więcej o:
Komentarze (71)
Publiczne suszarki do rąk powinny być zakazane. "Mikroby rozprzestrzeniają się wokół całej toalety"
Zaloguj się
 • naczelnik_czerpak

  Oceniono 77 razy 45

  Ostatnio zwróciłem uwagę jak dużo mężczyzn nie myje rąk po w publicznych toaletach. W pracy też, sami umysłowi a cześć nie myje rąk. Świnie i tyle.

 • agak23

  Oceniono 31 razy 23

  Nie rozumiem tej histerii. Przecież bakterie są wszędzie. W ubikacji, przy umywalce, na korytarzu, w windzie, w kinie, w sklepie. Co najgorsze, także w nas. Nie można ich uniknąć. Należy jedynie zachować rozsadek np. przed jedzeniem myć ręce, brudnych rąk nie wkładać do ust, po przyjściu do domu umyć ręce itd. To wszystko są rzeczy, które każdy z nas powinien wiedzieć od dziecka i nie rozumiem zdziwienia "naukowców" z Leeds. Swoją drogą, ciekawe, czy zbadali też ręczniki papierowe w owych toaletach - skoro wszędzie są tam bakterie, to na ręcznikach pewnie też. A w szpitalach może warto by zainstalować pojemniki z płynami do odkażania rąk.

 • tk

  Oceniono 24 razy 16

  Nic nowego, badania wykazujące wyższość ręczników jednorazowych nad suszarkami są znane od lat.

 • cracken001

  Oceniono 14 razy 12

  Taaa...Nie masz to jak w letniwej porze
  Mozna wysrac sie na dworze
  Cieply wietrzyk w d oo pe dmucha
  a po jajach,lazi mucha

 • jr968

  Oceniono 34 razy 12

  No i bardzo dobrze, że rozprzestrzeniają. To nam tylko na dobre może wyjść. w przeciwieństwie do chorego (dosłownie) pędu do sterylizacji życia.

 • avensis77

  Oceniono 11 razy 11

  Najlepiej wytrzeć łapy we własne spodnie.

 • personel_medyczny

  Oceniono 21 razy 11

  Pracuję w jednym z wrocławskich szpitali. Po oddaniu kilku zielonych ręczników papierowych do laboratorium wyszła niepoliczalna ilość drobnoustrojów, winą jest tu również fakt iż ów papier jest tworzony z niskiej jakości odpadów. Nie ma Pan do końca racji Panie naukowcu.

 • tomasz.rze

  Oceniono 19 razy 9

  Ten sam efekt "zazarazkowania" uzyskuje się korzystając z klimatyzacji w aucie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX