Jak prawidłowo czyścić uszy?

Jak czyścić uszy, aby zrobić to skutecznie, a jednocześnie nie zaszkodzić sobie? Pytanie wbrew pozorom jest bardzo zasadne. W naszych uszach codziennie tworzy się woskowina, która ma zadanie chronić przewód słuchowy przed bakteriami, grzybami i wirusami, wilgocią oraz częściowo także przed urazami. Zatem całkowite jej usunięcie może spowodować, że do ucha dostaną się na przykład bakterie i spowodują infekcję. Groźne jest także używanie patyczków kosmetycznych i innych tego typu przedmiotów do czyszczenia uszu z woskowiny. Zatem, jak czyścić uszy?

Czyszczenie uszu z woskowiny

Woskowina na postać żółtej lub brązowej mazi, o lepkiej konsystencji. Produkowana jest w naszym uchu wewnętrznym przez gruczoły łojowe i woskowinowe w celu ochrony narządu słuchu przed wszelkimi zanieczyszczeniami, które mogą wtargnąć do środka. To może być płyn, na przykład woda podczas kąpieli, kurz i inne drobne elementy. Wraz z tymi zanieczyszczeniami do ucha dostają się bakterie i grzyby, woskowina jest zatem naturalną barierą chroniącą organizm.

Dlatego czyszczenie uszu z woskowiny nie jest ani dobre, ani konieczne. Dopiero nadmiar tej substancji w uchu staje się problemem, z którym powinniśmy udać się do lekarza.

Jak czyścić uszy?

Zadanie oczyszczania ucha w środku pełni po prostu woskowina, która jest w sposób naturalny usuwana na zewnątrz przewodu słuchowego, zabierając przy okazji zanieczyszczenia. W czasie kąpieli łatwo się pozbywamy tej wydzieliny korzystając po prostu z wody z mydłem i ręcznika.

Podczas mycia głowy lub prysznica zdrowe uszy tak naprawdę czyszczą się same. Możemy też od czasu do czasu użyć płynnej parafiny, którą należy kupić w aptece. Na noc delikatnie wkrapiamy 3-4 krople parafiny do ucha, a rano myjemy podczas prysznica, wacikiem lub po prostu ręcznikiem. Nie powinno się jednak robić tego zbyt często, żeby sobie po prostu nie zaszkodzić.

Jak nie należy myć uszu?

Czyszczenie ucha patyczkiem kosmetycznym może być bardzo groźne. Dlaczego? Jeżeli wsuniemy go zbyt mocno, przepchniemy przy okazji naszą woskowinę głęboko do środka ucha. Spowodujemy tym samym, że zatkamy przewód słuchowy. Powstanie woskowinowy korek, który zablokuje ucho. Możliwe, że skończy się to zapaleniem ucha, a to już poważna dolegliwość.

Pamiętajmy - jeśli już używamy patyczka do czyszczenia zróbmy to delikatnie, nie wsuwajmy głęboko do ucha, ale ostrożnie oczyśćmy wyłącznie zewnętrze partie, tylko do ujścia przewodu słuchowego na zewnątrz.

Patyczek kosmetyczny ponadto - źle użyty – okazuje się być bardzo groźny. Zbyt energicznie i zbyt głęboko wsunięty do przewodu może uszkodzić nam błonę bębenkową, a nawet przebić ją na wylot.

Uwaga, zarówno patyczek, jak i parafina służą do mycia wyłącznie zewnętrznych części ucha.

Urządzenia, które warto mieć w domowej apteczce

Co zrobić, jeśli już utworzy się woskowinowy korek?

W przypadku utworzenia się w naszym uchu korka z woskowiny powinniśmy udać się do laryngologa, który fachowo odessie powstały czop. Lekarze absolutnie nie polecają samodzielnego wykonywania tego zabiegu, na przykład poprzez płukanie uszu, świecowanie i tym podobne czynności. Może się to bowiem skończyć poważnym urazem przewodu słuchowego. Zdarza się, że uszkodzone ucho wymaga potem nawet kilku operacji w celu przywrócenia prawidłowego działania

Jeszcze raz – wizyta u lekarza jest konieczna, aby uniknąć późniejszych ewentualnych powikłań.

Osoby mające problem z nadmiarem produkowanej woskowiny powinny odwiedzać gabinet laryngologiczny nie rzadziej niż raz na trzy miesiące. Lekarz wsunie do ucha specjalną kamerę, obejrzy przewód słuchowy i ostrożnie odessie lub wyciągnie woskowinowy korek.

A po czym poznajemy, że utworzył nam się w uchu korek z woskowiny? Przede wszystkim pojawia się uczucie zalegania w uchu, szumy w uszach, zaczynamy gorzej słyszeć, a nawet odczuwać ból.

Płyn do czyszczenia uszu

Płyn do czyszczenia uszu może być użyty, gdy nasz narząd produkuje za dużo woskowiny.

A ponadto:

  • w przypadku wrodzonego zwężenia przewodów słuchowych
  • jeśli używamy aparatu słuchowego
  • u małych dzieci
  • u osób starszych z problemami z produkcją woskowiny
  • jeśli często pływamy lub nurkujemy

Takie płyny dostaniemy w aptece bez recepty, jako spray lub krople do uszu. Aplikujemy je wkraplając do ucha, najlepiej leżąc na boku lub odpowiednio przechylając głowę. Pomocna może okazać się przy tym druga osoba.

Kupując preparat zwróćmy uwagę, dla kogo jest przeznaczony: inne preparaty służą dorosłym, a inne niemowlętom. Dokładne informacje powinny być zamieszczone na dołączonej do specyfiku ulotce. Zwróćcie uwagę także na przeciwwskazania i możliwe działanie alergizujące.

Z czego składa się płyn do czyszczenia uszu?

W zależności od producenta w skład płynu do czyszczenia uszu wchodzą: woda morska, olejki eteryczne albo oliwa z oliwek. Preparaty mogą zawierać środki powierzchniowo czynne (dokuzynian sodu, koko-betaina, PEG, trietanoloamina).

W kroplach do uszu znajdziemy: glicerynę, olej migdałowy, olej jojoba, lanolinę, alantolinę, parafinę ciekłą, olejki eteryczne. Mogą zawierać dodatkowo witaminę E, wyciąg z nagietka.

Dobre płyny do czyszczenia uszu powinny być kupowane w aptece.

Więcej o: