Czad - jak zabija tlenek węgla. Jak się chronić

Statystyki dotyczące zatruć czadem są przerażające - co roku w Polsce ulega mu ponad dwa tysiące osób. Umiera około 100 z nich. Wszystko dlatego, że nazywany "cichym zabójcą" tlenek węgla nie jest widoczny, nie ma smaku ani zapachu, trudno więc zorientować się, że się ulatnia, jeśli w domu nie mamy specjalnego czujnika.

Kiedy w Polsce rozpoczyna się sezon grzewczy, media zaczynają donosić o kolejnych przypadkach zatrucia tlenkiem węgla. Czad wydobywa się z wadliwych urządzeń grzewczych czy przewodów kominowych oraz wentylacyjnych w domach i po cichu zabija nieświadomych mieszkańców.

Czad – czym jest i jak powstaje?

Tlenek węgla, zwany czadem, to gaz i toksyczny związek chemiczny, w którym węgiel występuje w drugim stopniu utleniania. Jest nieco lżejszy od powietrza, nie ma zapachu (stąd odpowiedź na pytanie, jak pachnie czad, jest jedna - nijak), smaku, nie jest widoczny.

Wytwarza się wskutek niepełnego spalania różnego typu paliw, np. węgla, nafty, gazu, benzyny czy oleju przy niewystarczającej ilości tlenu, który jest potrzebny do pełnego spalania. Najczęściej dzieje się tak z powodu zbyt małego dostępu do powietrza lub zanieczyszczenia instalacji, w której dochodzi do spalania.

Zobacz wideo Tlenek węgla to cichy zabójca. Nie widać go ani nie czuć

Najczęstszym powodem powstania tlenek węgla jest wada lub zanieczyszczenie instalacji grzewczej w budynku. Są skutkiem braku regularnych konserwacji oraz oczyszczania, wad konstrukcyjnych oraz niedostosowania instalacji do szczelności okien i drzwi. Czad wytwarza się również w czasie pożarów, więc jest podczas nich równie niebezpieczny, co sam ogień.

Czad – na czym polega zatrucie i dlaczego jest niebezpieczne?

Czad dostaje się do organizmu przez drogi oddechowe, następnie trafia do krwiobiegu. W układzie oddechowym łączy się bardzo szybko z hemoglobiną, szybciej niż tlen (ponad 200 razy), przez co hamuje dostęp tego drugiego do narządów. Brak odpowiedniej ilości tlenu prowadzi do ich uszkodzenia. Może to spowodować trwałe uszkodzenie ośrodka układu nerwowego, niewydolność wieńcową, zawał serca, a w najgorszych przypadkach śmierć.

Stopień spustoszeń, które czyni w organizmie tlenek węgla, zależy od jego stężenia. Jeśli jest małe, potrzeba sporo czasu, by mocno uszkodził narządy. Jeśli jednak jest wysokie, dochodzi do tego o wiele szybciej.

Objawy zatrucia tlenkiem węgla

Zatrucie czadem można poznać po kilku objawach. Są to: duszność, ból głowy, zawroty głowy, osłabienie, nudności, uczucie oszołomienia, wymioty, szybsze oddychanie i przyspieszone bicie serca. Jeżeli zaobserwujemy u siebie tego typu objawy, powinniśmy natychmiast przewietrzyć pomieszczenie, w którym się znajdujemy i skonsultować się z lekarzem. W mieszkaniu warto zainstalować czujnik czadu dobrej jakości i postarać się o przeprowadzenie kontroli instalacji grzewczych przed każdym sezonem.

Więcej o: