Epidemia krótkowzroczności

Coraz wyraźniej rośnie liczba osób z krótkowzrocznością. Ciągłe wpatrywanie się w ekrany komputerów, smartfonów i telewizorów, zła dieta oraz brak ruchu - wszystkie te aspekty współczesnego życia powodują, że zbliżamy się niebezpiecznie do wybuchu epidemii krótkowzroczności.

Dr n. med. Anna Ambroziak, Dyrektor Medyczny i Naukowy Centrum Okulistycznego Świat Oka w Warszawie przekonuje, że wpatrywanie się przez wiele godzin w ciągu doby w ekran komputera i brak przerw w tego typu pracy prowadzi do tzw. syndromu widzenia komputerowego oraz rozwoju krótkowzroczności.

Według wyliczeń Światowej Organizacji Zdrowia do roku 2050 liczba osób z krótkowzrocznością wzrośnie czterokrotnie. Będzie ich około 5,7 mln. W Polsce obecnie już co trzecia osoba jest krótkowidzem. W innych krajach jest jeszcze gorzej, na przykład w Szwecji co drugi dwunastolatek cierpi na tę przypadłość, a w Chinach coraz trudniej znaleźć osobę, która nie byłaby krótkowzroczna i mogłaby wykonywać zawód wymagający dobrego wzroku.

Epidemia krótkowzroczności – skąd się bierze?

Na szerzenie się krótkowzroczności wpływ ma nasz nieustanny kontakt z nowoczesnymi technologiami. Ciągłe wpatrywanie się w ekrany, które znajdują się bardzo blisko naszych oczu, powoduje, że gałka oczna trwale się wydłuża. Daje nam to łatwość oglądania przedmiotów, które znajdują się blisko, ale już te, które są nieco oddalone, stają się nieostre.

Anatomia człowieka: oko

Naszym oczom nie służy również spędzanie większości czasu w pomieszczeniach. Krótkowzroczność rozwija się szybciej u osób, które mają mało kontaktu ze światłem naturalnym oraz są mało aktywne fizycznie. Czynnikiem podnoszącym ryzyko wystąpienia krótkowzroczności jest również zła dieta.

Krótkowzroczność – jak jej przeciwdziałać i jak ją leczyć?

Aby przeciwdziałać wystąpieniu krótkowzroczności należy stworzyć sobie odpowiednie środowisko pracy, jeśli wykonujemy zawód wymagający spędzania wielu godzin przy komputerze. Powinniśmy pilnować, by temperatura pomieszczenia, w którym pracujemy, wynosiła około 22 stopni, a wilgotność powietrza około 50 procent. Źródła światła powinny być ustawione tak, by nie odbijały się na ekranie, a w oknach powinny być zainstalowane rolety lub żaluzje. Warto zainwestować w żarówki o białej, ciepłej barwie. Ekran należy odpowiednio ustawić (jego przekątna powinna wynosić minimum 14 cali, a sam ekran znajdować się 40-45 cm od oczu pod kątem 20 stopni). Bardzo ważna jest również odpowiednia higiena pracy, czyli robienie częstych przerw, podczas których wzrok może odpocząć od ekranu.

Osoby, u których stwierdzono krótkowzroczność, koniecznie muszą poddać się korekcji wzroku. Specjalista powinien dobrać odpowiednie okulary lub soczewki kontaktowe.

Więcej o:
Komentarze (4)
Epidemia krótkowzroczności
Zaloguj się
 • bodziojej

  Oceniono 2 razy 2

  Nie wiem co się dzieje lecz sądzę że decydenci są złotoustymi tempakami technicznymi, fizyki nie uczyli się nawet w podstawóce, nie wiedzą co to jest pryzmat ( do rozszczepienia światła ). Po pierwsze- świetlówki a obecnie oświetlenie ledowe. Porównajcie ludzie widmo światła słonecznego, żarówki halogenowej i taniego ledowego. Nie mówiąc o fizyce, logika też leży. Powiem tak - ja sobie poradzę.

 • cojamamwymyslic2

  Oceniono 4 razy -4

  Operacja naprawy krótkowzroczności kosztuje 10 tys. zł.

 • pomaranczowoczarny

  Oceniono 4 razy -4

  Co za brednie, wzrok mi się pogorszył jak nie miałem dostępu do komputerów, w sumie dość nagle zrobiło się z +- 1 stopień krótkowzroczności i praktycznie tak się trzyma bez okularów i trudnych warunków pracy dla oczu i dużej ilości godzin po pracy przed komputerem. Większość osób w Polsce ma dalekowzroczność a przynajmniej większość jakich ja znam. Praktycznie nie znam innych krótkowidzów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX