Za dużo snu szkodzi mózgowi tak samo, jak zbyt krótki nocny wypoczynek. Opublikowano wyniki największych badań

Większość lekarzy jest zgodna. 7-8 godzin snu to optymalna dawka nocnego wypoczynku. Okazuje się jednak, że jego nadmiar może nam szkodzić tak samo, jak niedobór.

Żeby zdrowo żyć, powinniśmy dbać nie tylko o to, by właściwie się odżywiać czy regularnie ćwiczyć. Na to, jak funkcjonujemy, ma wpływ również odpowiednia liczba godzin, które przeznaczamy na sen. Zdaniem naukowców najlepiej wypoczniemy, śpiąc przez około 7-8 godzin każdej nocy.

Jak się okazuje, nie oznacza to jednak, że gorzej funkcjonujemy wyłącznie wtedy, kiedy nie dosypiamy. Zgodnie z wynikami największych - jak do tej pory - badań nad specyfiką snu, naszemu umysłowi równie mocno szkodzi również jego nadmiar.

Z kim sypiamy? Mikroby w naszym łóżku

Największe badanie na świecie

Badanie, które opublikowano w czasopiśmie "SLEEP" (z ang. "Sen"), przeprowadzone zostało przez neurobiologów z Uniwersytetu Zachodniego Ontario w Kanadzie. Trwało około roku (rozpoczęto je w czerwcu 2017) i dotyczyło grupy ponad 40 000 internautów z całego globu. Jak do tej pory jest to największe tego typu badanie, jakie przeprowadzono na świecie.

Osoby badane miały za zadanie wypełnić kwestionariusz, w którym naukowcy pytali m.in. o ich wiek, poziom edukacji itp. Musieli również opisać swoje nawyki związane ze snem. Następnie każdy z uczestników badania wypełniał serię testów poznawczych.

Śpisz cztery godziny lub mniej? Funkcjonujesz, jakbyś był starszy o dziewięć lat

Okazało się, podobnie jak w wielu wcześniejszych badaniach, że w testach poznawczych najlepiej radziły sobie te osoby, które spały każdej nocy przez około 7-8 godzin (niezależnie od tego, w jakim wieku były). Najciekawsze jest jednak to, że osoby, które spały dłużej, wcale nie funkcjonowały lepiej. Wręcz przeciwnie. W testach poznawczych radziły sobie one gorzej, podobnie jak ludzie, których nocny wypoczynek trwał za krótko.

Jak ustalili badacze, i niedobór, i nadmiar snu najgorzej wpływają na rozumowanie oraz zdolności werbalne. Jednym z zaskakujących rezultatów było to, że uczestnicy, którzy spali cztery godziny lub mniej, funkcjonowali tak, jakby byli o prawie dziewięć lat starsi.

Naukowcy z Kanady zapowiadają, że opracowane właśnie wyniki to dopiero przedsmak tego, co jeszcze mają w zanadrzu. Na przeanalizowanie czeka bowiem jeszcze mnóstwo danych, zebranych w trakcie badania.

Zobacz również:

Więcej o:
Komentarze (13)
Za dużo snu szkodzi mózgowi tak samo, jak zbyt krótki nocny wypoczynek. Opublikowano wyniki największych badań
Zaloguj się
 • lindhorst1

  Oceniono 27 razy 19

  Mam dla Czytelników GW złą wiadomość: szkodzi wszystko! Czego najlepszym dowodem jest to, że życie kończy się zwykle śmiercią.

 • peppers01

  Oceniono 18 razy 12

  Podchodzę do tych doniesień sceptycznie. Jeśli ktoś regularnie śpi powyżej 8-10 godzin na dobę może oznaczać to, że cierpi z powodu jakiejś choroby przewlekłej powodującej ogólne zmęczenie (a to z pewnością będzie przekładać się na wyniki testów poznawczych) lub ma wyjściowo nieco niższe IQ- dużo śpi gdyż nie zbyt wielu na innych zainteresowań w życiu (a to z pewnością będzie przekładać się na wyniki testów poznawczych)

 • heine-ken

  Oceniono 12 razy 12

  www.thesleepjudge.com/the-strange-sleeping-habits-of-five-great-geniuses/

  Einstein spał po 10 godzin plus drzemki, Tesla po 2 godziny plus drzemki. Wszelkie tego dywagacje można zamknąć w: nasz organizm wie lepiej czego mu potrzeba i wyrzucić je do kosza.

 • a_imie_moje

  Oceniono 9 razy 9

  A może ilość godzin snu to tylko skutek, a nie przyczyna?
  Kto wie, jak zmieniłaby się zdolność poznawcza ludzi śpiących 10-11 godzin na dobę, gdyby nagle zostali zmuszeni do spania 7-8 godzin na dobę?
  Może długi sen to wynik depresji albo innych chorób wpływających na pracę mózgu?
  A może krótki sen to efekt nerwic, które również wpływają na funkcje mózgu, również te poprawne?
  Jeśli wyniki mają być opracowywane w ten sposób, co wstępnie zaprezentowane badania, to ja bym je wyrzuciła do kosza, podłączając się pod opinię innych osób tutaj komentujących.

 • surullinen

  Oceniono 16 razy 8

  Jeśli śpię dłużej to z moim organizmem jest coś nie tak (przemęczony chory itd) więc to nie ilość snu ale ogólna kondycja organizmu sprawia że testy nie idą. Uproszczenia e tym badaniach są przerażające..jak z anegdot o radzieckich naukowcach, badających muchę...

 • starszy58

  Oceniono 6 razy 6

  Czy ja dobrze rozumiem? Badanie oparte o dobrowolne internetowe ankiety? Trudno sobie wyobrazić większe kpiny z metody naukowej.

 • wyb0rc4

  Oceniono 6 razy 4

  No cóż... niejaki kłamczyński musi bardzo dużo spać

 • zomzom

  0

  Jest ciekawa korelacja, ale to wszystko. Przy takiej ilości danych na pewno sporo innych korelacji można zebrać, ale to może być tylko wstęp do dalszych badań eksperymentalnych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX