Zapalenie piersi - przyczyny, objawy, leczenie

W większości przypadków zapalenie piersi dotyczy kobiet w okresie połogowym. Zdarza się jednak, że cierpią na nie panie, które nie karmią niemowlęcia, a w bardzo rzadkich przypadkach przytrafia się również mężczyznom. Zapalenie piersi to zapalenie brodawki sutkowej lub gruczołów sutkowych.

Zapalenie piersi – rodzaje i przyczyny

Prawie 95 procent przypadków zapalenia piersi to powikłanie połogowe. Spowodować je mogą: gronkowiec złocisty, gronkowiec skórny, paciorkowce, pałeczki okrężnicy oraz drożdżaki. Połogowe zapalenie piersi może pojawić się w każdym momencie trwania laktacji, choć najczęściej zdarza się pomiędzy drugim a szóstym tygodniem.

Wyróżnia się dwa rodzaje połogowego zapalenia piersi: spowodowane zastojem pokarmu, w wyniku którego dochodzi do zakażenia, lub spowodowane mechanicznym uszkodzeniem skóry brodawki, które prowadzi do zakażenia.

Powstawaniu połogowego zapalenia piersi sprzyja niepełne opróżnianie piersi z pokarmu, zmiana częstotliwości karmienia, urazy piersi, odciąganie pokarmu, zła dieta, wcześniejsze stany zapalne piersi oraz osłabiona odporność organizmu.

Wygląda jak zwykły stanik? Może wykryć raka piersi

Pozostałe przypadki to pozapołogowe zapalenie piersi, nowotworowe zapalenie sutka oraz ropnie Montgomery'ego. Pozapołogowe zapalenie piersi dotyka najczęściej kobiety w dwóch grupach wiekowych – panie po 30. roku życia oraz te między 50. a 60 rokiem życia. Zapalenie piersi tego rodzaju może wystąpić wskutek m.in. palenia papierosów, wprowadzenia implantów silikonowych piersi, hiperprolaktynemii, problemów z tarczycą, przyjmowania leków na nadciśnienie, piercingu sutka, urazów sutków, zakażenia gruczołów łojowych i potowych, chorób takich jak gruźlica, promienica czy kiła.

Zapalenie piersi – objawy i leczenie

Pierwszym charakterystycznym objawem zapalenia piersi jest ból, występujący tylko w jednej piersi w jednym jej miejscu. Pierś może być zaczerwieniona, obrzmiała i ma podwyższoną temperaturę. Dotknięcie piersi wywołuje ból i tkliwość. Występuje stan podgorączkowy lub gorączka, z czasem pojawiają się dreszcze, ból głowy i kości oraz tachykardia, nasilają się również wszystkie pozostałe objawy.

Po zaobserwowaniu objawów zapalenia piersi, można spróbować metod doraźnej pomocy. W pierwszej kolejności należy starać się karmić dziecko najpierw z chorej piersi i jak najczęściej opróżniać ją z pokarmu. Warto zastosować okład z lekko rozgniecionych (rozbitych) liści białej kapusty. Należy też pić dużo wody oraz lekkie napary ziołowe, np. z melisy czy rumianku. Chora musi też dużo odpoczywać, nosić wygodne, nieuciskające biustonosze lub w ogóle zrezygnować z noszenia bielizny.

Przede wszystkim jednak należy zwrócić się do lekarza, szczególnie jeśli objawy nie ustąpią po 24 godzinach. Zapalenie piersi wymaga najczęściej kuracji antybiotykowej. Niewyleczone zapalenie może spowodować zatrzymanie laktacji, nawracające stany zapalne oraz ropień piersi, który jest bolesny, a jego leczenie wymaga hospitalizacji.

Więcej o: