Ginekomastia: przyczyny, objawy, leczenie

Ginekomastia jest schorzeniem dotykającym mężczyzn, polegającym na przeroście tkanki gruczołowej, włóknistej i tłuszczowej piersi. Ginekomastię najczęściej wywołują zaburzenia hormonalne, które mogą byś skutkiem leczenia hormonalnego np. raka stercza. Choroba może dotykać mężczyzn w każdym wieku, ale najczęściej pojawia się u niemowląt i w okresie dojrzewania lub starzenia.

Ginekomastia często jest mylona z lipomastią czyli nadmiernym gromadzeniem się tkanki tłuszczowej wokół piersi.

Przyczyny ginekomastii

Przyczyną ginekomastii jest głównie nieprawidłowe stężenie hormonów w organizmie. Duży wpływ mają także przyjmowane leki. Ginekomastia może mieć podłoże fizjologiczne lub patologiczne. Choroba występuje samodzielnie lub jest powikłaniem innego schorzenia.

Ginekomastia fizjologiczna, związana jest z okresem dojrzewania, a jej przyczyną jest zwiększenie się poziom estradiolu (żeńskiego hormonu płciowego) w stosunku do testosteronu, czego konsekwencją często jest powiększenie gruczołów piersiowych. Ginekomastia fizjologiczna najczęściej ustępuje samoistnie po upływie kilku miesięcy. Zdarza się jednak, że może ulec utrwaleniu, w związku z przerostem tkanki. Powoduje to duże kompleksy u młodych chłopców i pogarsza jakość życia.

Ginekomastia fizjologiczna może także występować u noworodków, z powodu działania hormonów matki.

Ginekomastia patologiczna inaczej niż fizjologiczna jest najczęściej spowodowana innymi chorobami współistniejącymi takimi jak:

  • choroby tarczycy (nadczynność)
  • otyłość
  • choroby wątroby (marskość)
  • niewydolność nerek
  • guzy i nowotwory jąder i nadnercza
  • nadmierna wrażliwość gruczołu sutkowego na estrogeny
  • genetyka i dziedziczność
  • wpływ i działanie leków np. spironolaktonu stosowanego w niewydolności serca, ketokonazolu w leczeniu grzybicy 

Diagnostyka ginekomastii

Podstawą rozpoznania ginekomastii jest przede wszystkim dokładny i szczegółowy wywiad z chorym oraz badanie fizykalne. Bardzo często wykonuje się dodatkowe badania takie jak morfologia krwi, próby wątrobowe i nerkowe, stężenie estradiolu i testosteronu, TSH oraz markery nowotworowe.

W celu dodatkowej diagnostyki wykonuje się USG gruczołów piersiowych i jamy brzusznej. Bardzo ważne w ustalaniu przyczyny jest określenie czasu w którym wystąpił nieprawidłowy rozrost piersi.

Leczenie ginekomastii

Jeżeli mężczyzna zauważy u siebie objawy ginekomastii najważniejsze jest ustalenie przyczyny. Jeżeli choroba związana jest z zaburzeniami hormonalnymi, należy udać się do lekarza specjalisty - endokrynologa. Jeżeli jednak ginekomastia ma związek z inną istniejącą chorobą np. otyłością, warto udać się do dietetyka w celu zastosowania odpowiedniej, odchudzającej diety.

Zabieg operacyjny jest przeprowadzany przez chirurga lub chirurga plastyka. Jeżeli przerost gruczołu piersiowego nie jest związany z żadnymi problemami zdrowotnymi, to właśnie ci specjaliści zajmują się leczeniem problemu.

Ginekomastia spowodowana chorobami nowotworowymi, powinna być konsultowana z lekarzem onkologiem.

Leczenie ginekomastii opiera się przede wszystkim na rozpoznaniu jej przyczyny. Jeżeli choroba towarzyszy innej chorobie występującej, należy podjąć leczenie najpierw podstawowego schorzenia. W przypadku gdy ginekomastia jest skutkiem nowotworu, konieczne jest podjęcie leczenia onkologicznego.

W przypadku kiedy ginekomastia wywołana jest lekami, należy je jak najszybciej odstawić jeżeli jest to możliwe i zastąpić innymi odpowiednikami, które nie wywołają takiego działania.

W sytuacji kiedy choroba jest wywołana otyłością, leczenie polega na zmniejszeniu tkanki tłuszczowej, zastosowaniu odpowiedniej diety i ćwiczeń fizycznych, w celu zmniejszenia masy ciała.

Zabieg chirurgiczny leczenia ginekomastii jest przeprowadzany w przypadku kiedy jest to choroba występująca samodzielnie i nie występują żadne przeciwskazania. Zabieg chirurgiczny przeprowadzany w celu usunięcia ginekomastii jest przeciwskazany u osób z dużą nadwagą, cierpiących na choroby serca, choroby sutka, cukrzycę. Problemem jest także przyjmowanie niektórych leków.

Zabieg usunięcia ginekomastii polega na usunięciu tkanki tłuszczowej oraz gruczołowej. Jednak niesie on ze sobą ryzyko powikłań takich jak asymetria piersi, zakrzepica żył, zakażenia, powikłania kardiologiczne oraz zmiany czucia w obrębie piersi. Mogą pojawić się także blizny pooperacyjne. Operacja usunięcia ginekomastii może się także opierać na zabiegu liposukcji. Zabieg najczęściej jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym. 

Dziwne zdrowotne mity - też w nie wierzysz?

Więcej o: