Zapalenie oskrzeli u dziecka to najczęściej powikłanie po infekcji górnych dróg oddechowych. Stan zapalny utrzymuje się około tygodnia, a za jego rozwój najczęściej odpowiadają:
U dzieci występuje najczęściej ostre zapalenie oskrzeli. Poprzedzone jest zwykle cechami infekcji kataralnej, a zachorowania są sezonowe – dominują w okresie jesienno-zimowo-wiosennym.
Początkowo zapalenie oskrzeli u dziecka może wywoływać katar i podrażnienie gardła. Stan zapalny w oskrzelach spowodowany infekcją wirusową lub bakteryjną pobudza błonę śluzową oskrzeli do wzmożonej produkcji śluzu. Jego nadmiar wywołuje u dziecka silny i męczący kaszel. W pierwszej fazie choroby jest suchy. Po 2-3 dniach zmienia się w mokry.
Dodatkowo dziecko ma gorączkę, jest osłabione i nie chce jeść. Kiedy stan zapalny się rozwinie część dzieci skarży się na ból brzucha, niektóre także wymiotują. Dotyczy to przede wszystkim tych maluchów, które nie odpluwają wykrztuszanej wydzieliny, tylko ją połykają. Mimo że objawy ustępują po tygodniu, to kaszel może utrzymywać się nawet kilka tygodni.
W przypadku dzieci, u których dolegliwości utrzymują się co najmniej trzy miesiące można podejrzewać przewlekłe zapalenie oskrzeli. W takich sytuacjach konieczna jest konsultacja z lekarzem, wykonanie dodatkowych badań i opracowanie schematu leczenia. Wizyta jest potrzebna także w przypadku tych dzieci, które chorują na zapalenie oskrzeli nawet kilka razy w ciągu jednego roku. Dlaczego u niektórych dzieci zapalenie oskrzeli często powraca? Zdaniem lekarzy powodów może wiele, jednak najczęstsze przyczyny to:
Zapalenie oskrzeli u niemowląt jest jeszcze poważniejsze niż u starszych dzieci. Nawet niewielki obrzęk błony śluzowej oskrzeli może utrudnić dziecku oddychanie. Dzieje się tak ponieważ układ oddechowy tak małego dziecka jest jeszcze niedojrzały i przez to bardzo wąski. Tym samym nawet niewielka ilość zalegającej wydzieliny bardzo utrudnia dziecku swobodne oddychanie, zwłaszcza że tak małe dzieci nie potrafią jeszcze skutecznie jej odkrztusić. U niemowląt choroba może się objawiać przyspieszonym oddechem, tzw. sapką.
Każde dziecko, u którego rodzice podejrzewają zapalenie oskrzeli, powinno być zbadane przez lekarza. Tylko specjalista może ocenić stan ogólny malca i zadecydować, czy leczenie może odbywać się w domu, czy też konieczny jest pobyt w szpitalu.
Noworodki i bardzo małe dzieci z zapaleniami oskrzeli powinny być leczone szpitalnie, gdyż nie da się przewidzieć, jaki będzie przebieg infekcji i kiedy może dojść do zaostrzenia choroby.
Leczenie zapalenia oskrzeli u dziecka zależy przede wszystkim od tego, co wywołało chorobę. Jeśli schorzenie zostało wywołane zakażeniem wirusowym, antybiotyki nie są wskazane. Dziecko musi przyjmować dużo płynów oraz leki przeciwgorączkowe, przeciwkaszlowe (ale bez dodatku kodeiny) – zwłaszcza, gdy dziecko jest zmęczone uporczywym kaszlem.
Antybiotyk podaje się tym dzieciom, u których w oskrzelach pojawiła się ropna wydzielina.
Obok nawadniania, wprowadzenia lekkostrawnej diety i podawania leków bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja dziecka. W pokoju malucha temperatura powinna wynosić 19-21 stopni Celsjusza. Pokój należy regularnie wietrzyć i dbać o odpowiednią wilgotność powietrza. Nie trzeba jednak kupować drogiego urządzenia. Wystarczy naczynie z wodą lub ręcznik położony na kaloryferze. Ubranie malca powinno być luźne, przewiewne – najlepiej bawełniane, łatwo wchłaniające pot. Przykrywanie dziecka dodatkowymi kocami – zwłaszcza gdy ma gorączkę – to kieski pomysł – wyjątkiem są dreszcze. Wysoką temperaturę trzeba zbijać np. lekami, okładami.
W leczeniu zapalenia oskrzeli doskonale sprawdzają się inhalacje. Podczas kuracji chory wdycha parę wodną z domieszką leków. Skład oraz częstotliwość inhalacji może ustalić tylko lekarz. Taki sposób podania leków sprawia, że mogą one dotrzeć do najdrobniejszych oskrzelików. Bardzo często drogą inhalacji podaje się antybiotyki, środki rozkurczające, odczulające i przeciwzapalne oraz leki ułatwiające odkrztuszanie wydzieliny z oskrzeli. W przypadku dzieci doskonale sprawdzają się tzw. ręczne inhalatory lub nebulizatory.
To również może cię zainteresować: