Hemoroidy - lek na wstydliwy problem

Hemoroidy to wstydliwy problem, o którym niewiele się mówi. W rzeczywistości dotyka on wielu osób, szczególnie w XXI wieku, kiedy coraz częściej prowadzimy siedzący tryb życia. Lek na hemoroidy rozwiąże wszystkie problemy?

Hemoroidy to potoczne określenie choroby hemoroidalnej (w rzeczywistości same guzki krwawnicze nie są stanem chorobowym). Wiążą się przede wszystkim z mocnym bólem, który uniemożliwia siedzenie i daje się we znaki w najmniej odpowiednich momentach. Na szczęście hemoroidy można leczyć, a leczenie polega przede wszystkim na zmniejszaniu objawów i zmianie trybu życia.

Hemoroidy: przyczyny i objawy

Hemoroidy, czyli żylaki odbytu to problem, który daje typowe objawy. Objawy hemoroidów to:

 • ból i podrażnienie w okolicy odbytu,
 • krwawienie z odbytu (żywa krew na kale czy papierze toaletowym),
 • świąd i pieczenie odbytu,
 • wyciek śluzu,
 • wypadanie hemoroidów (w przypadku hemoroidów wewnętrznych),
 • uczucie niecałkowitego opróżnienia.

Jest wiele przyczyn, które sprzyjają pojawianiu się hemoroidów. Do najczęstszych przyczyn hemoroidów należą:

 • częste zaparcia lub biegunki,
 • siedzący styl życia,
 • ciąża,
 • otyłość.

Hemoroidy dotykać mogą osób w każdym wieku.

Lek na hemoroidy

Hemoroidy nie muszą być problemem, z którym wstydliwie walczymy sami. Na rynku dostępnych jest wiele ziół, leków bez recepty oraz leków na receptę, które skutecznie pomogą pozbyć się żylaków odbytu. Przy pojawieniu się hemoroidów warto przede wszystkim udać się do lekarza. Przeprowadzi on badanie i sprawdzi, czy to faktycznie hemoroidy są przyczyną naszych dolegliwości. Podobne objawy może dawać na przykład nowotwór.

Lek na hemoroidy w ciąży

Kobiety w ciąży bardzo często cierpią na hemoroidy, które znikają po porodzie. Jest to problem, który dotyczy większości ciężarnych, ale nie wszystkie leki na hemoroidy mogą być stosowane w ciąży. Zanim kobieta sięgnie po leki lub zioła, powinna zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty oraz zapoznać się z ulotką. Są bowiem specjalne środki przeznaczone dla ciężarnych, jednak o ich stosowaniu zawsze lepiej porozmawiać ze specjalistą.

Naturalne sposoby na hemoroidy

Zazwyczaj leczymy hemoroidy dopiero wtedy, gdy objawy stają się bardzo dokuczliwe. Tymczasem metody naturalne działają łagodząco i wspomagająco, gdy zmiany nie są jeszcze zaawansowane. Dlatego warto reagować zaraz, gdy pojawiają się pierwsze, niezbyt nasilone dolegliwości.

Najlepsze naturalne środki to:

 • kora kasztanowca,
 • kłącze ruszczyka kolczastego,
 • kwas hialuronowy,
 • olej z nagietka,
 • jałowiec,
 • rumianek
 • tlenek cynku.

Kora kasztanowca ma działanie przeciwkrwotoczne, ponieważ zmniejsza przepuszczalność naczyń krwionośnych. Napar z kłącza ruszczyka kolczastego działa ściągająco i kojąco na bolesność, zmniejsza również obrzęk. Z kolej naturalny olej nagietkowy oraz kwas hialuronowy sprawiają, że drobne ranki w okolicach odbytu szybciej się goją.

Korę kasztanowca oraz kłącza ruszczyka kolczastego najlepiej stosować w formie naparów do nasiadówek.

Nasiadówka na hemoroidy

Przygotowanie nasiadówki na hemoroidy jest bardzo proste. Warto zabieg ten wykonywać regularnie, nawet codziennie, aby wspomóc leczenie. Wystarczy 2-3 łyżki każdego z ziół zaparzyć w litrze gorącej wody. Napar należy wlać do bidetu, wiaderka lub miski tak, aby można było nad nim usiąść lub kucnąć, ale nie dotykać go skórą. Nasiadówkę należy wykonywać przez 10-15 minut. Kiedy napar wystygnie można go także wykorzystać do obmycia odbytu.

Tlenek cynku, rumianek i jałowiec mają działanie antyseptyczne, ściągające, przeciwzapalne, przyśpieszają proces gojenia.  Są one stosowane do płukania lub smarowania okolic odbytu.

W aptekach i sklepach zielarskich dostępne są gotowe mieszanki, które dzięki swojemu składowi działają skutecznie na hemoroidy. Wyciągi z ziół często wykorzystywane są też w kremach oraz czopkach na hemoroidy.

Skuteczny lek na hemoroidy

W aptekach dostępne są zarówno leki bez recepty, jak i takie, na które potrzebna jest recepta od lekarza. 

Leki bez recepty mają najczęściej postać:

 • żelu,
 • kremu,
 • maści,
 • czopków.

Działanie leków bez recepty skupia się na:

 • ukojeniu bólu,
 • zmniejszeniu obrzęku,
 • działaniu przeciwzapalnym i przeciwświądowym.

Leki bez recepty działają miejscowo, nie przenikają do krwiobiegu, działają przez kilka-kilkanaście godzin, a po tym czasie należy ponowić ich aplikację. Najczęściej są to leki zawierające lidokainę i tribenozyd. Bardzo często są to też leki na bazie składników naturalnych.

Leki na receptę zawierają lidokainę i tribenozyd w optymalnie dobranych dawkach.

Lidokaina koi przede wszystkim ból, ma ona bowiem miejscowe działanie znieczulające, pozwala więc zapomnieć o bólu na długi czas. Ulgę po nałożeniu leków, które zawierają lidokainę, można odczuć prawie natychmiast. Działa ona szybko i skutecznie, w małych ilościach może przenikać do układu krwionośnego.

Tribenozyd z kolei jest lekiem przeciwzapalnym, który wzmacnia naczynia krwionośne i zmniejsza ich przepuszczalność. Przez to działa przeciwświądowo, zmniejsza obrzęk i krwawienie.

Jak stosować leki na hemoroidy zewnętrzne i wewnętrzne

Aby leczenie było skuteczne należy w odpowiedni sposób aplikować leki. Aplikacja leków w formie maści, żelu lub kremu:

 1. Dokładnie umyj odbyt i okolicę ciepłą wodą. Do mycia najlepiej wykorzystać specjalny, dedykowany żel do higieny miejsc intymnych dla osób cierpiących na hemoroidy.
 2. Osusz odbyt delikatnie przyciskając ręcznik. Gwałtowne pocieranie spowoduje większe podrażnienie i ból.
 3. Nałóż na palec odpowiednią ilość leku (zgodnie z zaleceniami producenta lub lekarza) i od razu nanieść na odbyt i bliską okolicę. 

Po aplikacji leku należy założyć świeżą bieliznę, warto przykleić też wkładkę higieniczną. Hemoroidy powodują bowiem często wydzielanie śluzu, który jest pożywką dla bakterii. W trakcie dnia z łatwością będzie można zmienić wkładkę higieniczną, a bielizna pozostanie czysta. 

Niektóre leki na hemoroidy mogą być stosowane także do wnętrza odbytu przy hemoroidach wewnętrznych. Najczęściej dołączony jest do nich specjalny, cienki aplikator. Po każdym użyciu należy go dokładnie umyć i osuszyć.

Czopki na hemoroidy

Stosowanie czopków na hemoroidy jest bardzo proste. Wystarczy znaleźć wygodną pozycję, w której zaaplikujemy czopek. Najlepiej sprawdza się pozycja leżąca lub kucająca.

Leki na hemoroidy to skuteczny sposób na pozbycie się ich. Warto po nie sięgnąć, kiedy żylaki odbytu dają się we znaki.

Przeczytaj także:

Więcej o: