Hemoroidy zewnętrzne - objawy i sposób leczenia

Hemoroidy są problemem, który dotyka coraz więcej osób. Wpływ na to m.in siedzący tryb życia, nadwaga, nieodpowiednia dieta.

Hemoroidy zewnętrzne powstają w wyniku ucisku na żyły hemoroidalne zewnętrzne. Dochodzi do stanu zapalnego, który jest bardzo bolesny i mocno uprzykrza życie.do tego  hemoroidy to dosyć wstydliwy problem, więc wiele osób rozpoczyna leczenie dopiero wtedy, kiedy sytuacja jest bardzo poważna.

Przyczyny powstawania hemoroidów to:

  1. Niewłaściwe wypróżnianie - wiele osób śpieszy się przy wypróżnianiu, podczas gdy proces ten powinien przebiegać raczej spokojnie. Do tego większość z nas przyjmuje nieprawidłową postawę z prostymi plecami i nogami opartymi na ziemi. Bardziej naturalna jest postawa, która przypomina kucanie - pod nogi można podłożyć więc stołek.
  2. Częste biegunki lub zaparcia.
  3. Nadwaga i otyłość - to częsta przyczyna powstawania hemoroidów
  4. Ciąża - sprzyja powstawania hemoroidów, mogą one się rozwijać także po ciężkim porodzie.
  5. Siedzący tryb życia - coraz więcej osób wykonuje siedzącą pracę, co bardzo sprzyja powstawaniu hemoroidów. Wskazany jest regularny ruch, co zmniejszy ryzyko ich powstawania.
  6. Choroby wątroby i serca - choroby te przyczyniają się do rozszerzania żył,  a w rezultacie może to doprowadzić do powstawania hemoroidów.
  7. Seks analny - może doprowadzić do hemoroidów, jeśli jest on agresywny i nie poprzedza go odpowiednie przygotowanie.
  8. Nieodpowiednia dieta - zbyt mało błonnika w diecie sprawia, że mogą pojawić się problemy z wypróżnianiem, a w efekcie rozwinąć może się stan zapalny żył hemoroidalnych. 

Hemoroidy zewnętrze - objawy

Hemoroidy zewnętrze tworzą się w obrębie odbytu i są one widoczne gołym okiem i wyczuwalne przy dotyku. Początkowo wypukłość jest mała i miękka, ale z czasem robi się coraz większa i twardsza.

Typowe objawy hemoroidów to:

Rozpoznanie hemoroidów nie jest trudne, to choroba, na którą cierpi nawet połowa społeczeństwa chociaż raz w swoim życiu. Większość pacjentów samodzielnie rozpoznaje u siebie hemoroidy. Nie jest to jednak jedyna choroba odbytu, więc trzeba zgłosić się do lekarza.

Leczenie hemoroidów

Leczenie jest zależne od tego, jak zaawansowane są hemoroidy zewnętrze. W sytuacji, kiedy dopiero zaczynają się tworzyć i dokuczać, można polegać na środkach aptecznych, które uśmierzą ból. Oczywiście równolegle należy wprowadzić zmiany w swoim stylu życia.

Domowe sposoby na hemoroidy to:

  • regularne sięganie po produkty bogate w błonnik
  • picie dużej ilości wody
  • zmiana trybu życia z siedzącego na aktywny
  • zmiana sposobu wypróżniania na bardziej optymalny

Zawsze należy wybrać się do  do lekarza proktologa, który wdroży odpowiednie leczenie.

W przypadku zaawansowanych żylaków odbytu potrzebna jest operacja, która je usunie. Są różne metody wycinania hemoroidów, niektóre z nich wymagają kilkudniowego pobytu w szpitalu.

Coraz większym zainteresowaniem cieszy się laserowe leczenie hemoroidów, które wymaga jednak kilku sesji, aby odnieść oczekiwany efekt.

Więcej o: