Warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste i otręby owsiane – w tych produktach znajdziemy duże ilości błonnika, których potrzebuje nasz organizm. Jednak nie każdego dnia jesteśmy w stanie zapewnić sobie jadłospis składający się z tego typu artykułów. W takich sytuacjach pomocny okazuje się błonnik witalny.
Istnieje szereg powodów, dla których warto włączyć ten element do regularnej diety. Dostarczone dzięki niemu duże ilości błonnika wpłyną pozytywnie nie tylko na naszą sylwetkę, ale także zdrowie i kondycję psychiczną
Błonnik witalny to jeden z wielu rodzajów błonnika. Obecnie jest popularnym suplementem diety, polecanym w szczególności osobom na diecie oraz tym, którzy chcieliby dostarczyć do organizmu odpowiednie ilości tego składnika. Określenie „suplement” nie powinno nikogo zniechęcać – błonnik witalny ma pochodzenie naturalne, nie jest uzyskiwany przemysłowo.
Uwaga! Na rynku obecny jest także błonnik naturalny. Nie jest to jednak jeszcze kolejny rodzaj błonnika – to po prostu inna nazwa tego samego produktu.
Najlepsze źródła błonnika:
Błonnik witalny cechuje przede wszystkim bardzo wysoka zawartość błonnika. To obecnie bardzo istotna informacja. W ostatnich latach błonnik cieszy się dużą popularnością. To składnik wielu produktów, który gwarantuje długotrwałe uczucie sytości, a także przyspiesza pracę metabolizmu. Nie dziwi więc fakt, że na opakowaniach artykułów zawierających w swoim składzie błonnik jest to zazwyczaj bardzo wyraźnie eksponowane.
Jaki jest najlepszy sposób na dostarczenie organizmowi odpowiedniej dawki błonnika? Można uzupełnić swoją dietę o produkty zawierające ten składnik. Jednak to zadanie nie zawsze okazuje się łatwe.
Większość osób wie o tym, że należy spożywać jak najwięcej produktów zawierających ten składnik. Jednak mało komu udaje się wprowadzić to w życie. Rekomendowana dzienna porcja błonnika dla jednej osoby to 20-40 g. Niestety, Europejczycy jedzą go znacznie mniej niż powinni – spożywana dawka jest prawie trzykrotnie niższa od zalecanej. Przez to nie korzystamy z wielu dobrodziejstw, jakie ten składnik diety może zagwarantować naszemu organizmowi.
Błonnik to nie tylko element diet odchudzających. Składnik ten jest także gwarancją wielu korzyści zdrowotnych, z których rzadko zdajemy sobie sprawę. Błonnik w codziennym jadłospisie może pozytywnie wpłynąć na naszą formę psychiczną – poprawić samopoczucie i koncentrację. Istotny jest także jego wpływ na fizyczne zdrowie organizmu. Błonnik eliminuje zaparcia, oczyszcza organizm, obniża ciśnienie krwi, redukuje przyswajanie szkodliwych substancji, polepsza odporność i stan generalny stan zdrowia. Ponadto, podnosi dobry cholesterol i obniża poziom tego złego. Stanowi także ochronę przed niektórymi chorobami – m.in. cukrzycą.
Z czego wynika dobroczynne działanie błonnika witalnego na nasz organizm? Przede wszystkim produkt ten jest całkowicie naturalny i nie zawiera chemicznych dodatków.
Dzięki temu jest bardziej skuteczny od sztucznych suplementów diety.
Błonnik witalny uzyskiwany jest z liści dwóch roślin – babki jajowatej i babki płesznik. Jak wpływają one na funkcjonowanie naszego organizmu?
Babka jajowata okazuje się niezwykle pomocna przy dolegliwościach takich jak zaparcia, czy biegunki. Z kolei druga z wymienionych roślin zawiera w swoim składzie substancje, które pęcznieją w jelitach. Dzięki temu wciągają szkodliwe dla naszego zdrowia związki, pochodzące z napojów i posiłków. Dodatkowo poprawiają proces trawienia.
Błonnik witalny to artykuł, który wraz z modą na zdrowy styl życia i odchudzanie ma szansę stać się jeszcze bardziej popularny. Obecnie spotkamy się z różnymi poglądami na jego temat. Opinie pozytywne koncentrują się przede wszystkim na dobroczynnym działaniu produktu na organizm. Z kolei te negatywne odnoszą się do jego ceny.
Błonnik witalny to całkiem spora inwestycja finansowa. Jego cena uzależniona jest od wielkości opakowania – waha się w przedziale od 80 zł za mniejsze porcje do 130 zł za większe. Zalecane jest przyjmowanie kilku łyżek na dobę – dlatego duże opakowanie starczy zazwyczaj jedynie na miesiąc. Przez to częste są opinie, że nie warto inwestować w tego typu produkt.
Jeśli ktoś uważa, że błonnik witalny to zbyt duży wydatek może zastosować krótkotrwałą terapię. Przyjmowanie suplementu przez miesiąc powinno wystarczyć do tego, aby uzupełnić poziom błonnika w organizmie. Po zakończeniu miesięcznej kuracji błonnikowej warto jednak uzupełnić dietę o produkty bogate w ten składnik, aby nie zaprzepaścić osiągniętych efektów.