Rumień po kleszczu - jak wygląda i co oznacza?

Rumień po kleszczu pojawia się zazwyczaj w ciągu 1-3 tygodni, ale trzeba pamiętać, że nie pojawia się u każdej ukąszonej osoby. Kleszcze to rząd pajęczaków, należący do podgromady roztoczy. Od kilku lat nie tylko w Polsce mamy prawdziwą plagę kleszczy, które można spotkać już nie tylko w lasach czy na łąkach, ale także i w parkach, a nawet na trawnikach przy blokach. Z tego względu coraz więcej jest przypadków zachorowań na boreliozę - która objawia się między innymi wystąpieniem charakterystycznego rumienia. Jak wygląda rumień po kleszczu? Zdjęcia i opisy powinny pomóc w jego rozpoznaniu!

Rumień po kleszczu - objawy boreliozy

Rumień po kleszczu nie pojawia się u każdego - warto jednak go wypatrywać, ponieważ może on być efektem albo reakcji alergicznej, albo też zakażenia boreliozą. Jest to ciężka choroba odkleszczowa, nazywana również krętkowicą kleszczową, albo też chorobą z Lyme. Pierwszym objawem choroby jest właśnie rumień po ukąszeniu, któremu mogą towarzyszyć grypopodobne objawy. Może również wystąpić charakterystyczny naciek limfocytarny, najczęściej zlokalizowany na małżowinie usznej.

Rumień po kleszczu - jak długo po ukąszeniu?

Rumień po kleszczu u człowieka pojawia się w ciągu 1-3 tygodni. Zaczyna się od plamki, która zachowuje się w bardzo szczególny sposób - ulega powiększeniu, z centralnym przejaśnieniem otaczającym miejsce wkłucia kleszcza. Miejsce ukłucia jest jednocześnie środkiem całego rumienia. Wygląd sprawia, że rumień wędrujący zwie się czasem "bawolim okiem". Niektórzy twierdzą, że przypomina też tarczę strzelniczą. Jego średnica jest przy tym na tyle duża, że naprawdę ciężko go przegapić - wynosi co najmniej 5 centymetrów. Zwykle rumień znika sam po około 1 miesiącu - nie oznacza to jednak końca choroby!

Zobacz wideo

Rumień po kleszczu u dziecka - czy się pojawia?

Nawet u dorosłych - którzy mieli kontakt z zarażonym kleszczem i w związku z tym u których zaczyna się rozwijać borelioza - nie zawsze pojawia się rumień wędrujący. Jak twierdzą specjaliści, choroba ta u dzieci daje niespecyficzne objawy. Rumień - jak zbadano - objawia się jedynie w około 10% przypadków. Do częstszych objawów należą zmiany zachowania oraz pogorszenie stanu zdrowia. Dziecko na przykład staje się drażliwe, szybko się męczy, zaczyna mieć problemy z nauką, narzeka na bóle mięśni i stawów.

Rumień po kleszczu u psa - czy występuje?

Nie tylko ludzie mogą się zarazić boreliozą - być może zwierzęta są na to narażone nawet częściej z uwagi na spacery po łąkach, trawnikach czy wśród krzaków. Czy u psa lub kota również może pojawić się rumień wędrujący? Owszem - jednak jest zdecydowanie mniej widoczny z uwagi na gęstą sierść. Jest to choroba podstępna, której pierwsze objawy mogą się pojawić nawet po 2 czy 5 miesiącach - dlatego z każdym zauważonym kleszczem należy zgłosić się do lekarza.

To także może cię zainteresować:

Więcej o: