VR nie tylko dla rozrywki, czyli lekarz w superokularach

Jeszcze do niedawna na hasło "rzeczywistość wirtualna" wszyscy myśleliśmy głównie o grach. Dziś VR ma wiele zastosowań naukowych - między innymi w medycynie.

Do szpitali i uczelni medycznych wielkimi krokami wchodzą metody oparte na wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości (virtual i augmented reality, VR i AR). Jedne umożliwiają pacjentowi podjęcie nowoczesnego leczenia, inne znacznie ułatwiają pracę lekarzom, na przykład podczas zabiegów. Są też świetnym narzędziem do ćwiczeń; można za ich pomocą przeprowadzać zabiegi "na niby", a jednak w warunkach łudząco podobnych do prawdziwych. VR i AR zaczynają robić karierę także w medycynie polskiej.

Wyglądają i zachowują się jak prawdziwe wnętrzności. Powstały dzięki pomysłowym naukowcom

Zabawa z zezem

Wykorzystywać możliwości i narzędzia wirtualnej rzeczywistości chce między innymi start-up RemmedVR. Firma opracowała rozwiązanie, które ma leczyć zaburzenia widzenia, przede wszystkim zeza oraz amblyopię (tzw. leniwe oko). 

Dotychczas leczenie tych dolegliwości było nie tylko żmudne, lecz także nudne dla samego pacjenta. Niektóre metody wymagają od dziecka wytrzymanie w bezruchu kilkadziesiąt minut, co - jak dobrze wiemy - jest dla małego pacjenta szczególnie trudne. RemmedVR proponują podejście i skuteczne, i ciekawe.

Technologia opiera się na dwóch podstawowych elementach - goglach, które śledzą pozycję i ruchy gałki ocznej, oraz wyświetlanej przez nie grze, która stymuluje pracę chorego oka. Gra ma charakter przygodowy i zręcznościowy, dzięki czemu wciąga i sprawia, że terapia staje się przyjemnością. Przeznaczona jest głównie dla dzieci, lecz ma działać także u dorosłych.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Co ważne- efekty leczenia będą przez program na bieżąco monitorowane; wyniki terapii zostaną poddane ocenie obiektywnej, a nie subiektywnej, czyli, jak dotychczas, głównie z punktu widzenia pacjenta.

Założyciele i pomysłodawcy RemmedVR, Piotr Krukowski i Maciej Szurek, współpracują ze specjalistami - profesorem Markiem Prostem oraz Ewą Oleszczyńską. Sprzęt do leczenia nie jest jeszcze w sprzedaży; wymaga certyfikacji medycznej. Prawdopodobnie wejdzie na rynek w drugiej połowie 2018 roku.

O projekcie RemmedVR będzie można posłuchać na żywo na European VR/AR Congress, który odbędzie się 23 i 24 listopada w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. O innowacyjnej metodzie opowiedzą Piotr Krukowski i Maciej Szurek.

Okulary dla serca

Z rozszerzonej rzeczywistości korzystają już specjaliści z polskiej Kliniki Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej w Warszawie. Tu również ważne są okulary, tym razem nie używają ich jednak pacjenci, lecz lekarze. Na czas zabiegu przezskórnego udrażniania zamkniętych tętnic wieńcowych zakładają Google Glass, dzięki którym mogą wykonywać dwie rzeczy naraz - i prowadzić zabieg, i spoglądać na wybrane obrazy tomografii komputerowej serca pacjenta.

Okulary umożliwiają przedstawienie tych zdjęć w 3D, a także przybliżanie dowolnego elementu obrazu. Dzięki temu można precyzyjnie i skutecznie udrożnić tętnicę wieńcową przy użyciu specjalnego drucika. Co więcej, Google Glass nie wymagają użycia rąk, wystarczą komendy głosowe.

To także może cię zainteresować:

Źródło: Business Insider, Gazeta Wyborcza (1,2), Remmed

Więcej o: