Historyczna chwila: naukowcy wszczepili 20 ochotnikom protezy pamięci do mózgu. Tak chcą leczyć wiele chorób

Naukowcy z University of Southern California wszczepili 20 osobom implant mózgowy mający poprawić ich pamięć. W przyszłości badacze chcą wykorzystywać tę metodę m.in. do leczenia padaczki, alzheimera i wad wzroku.

Po raz pierwszy w historii naukowcom udało się dokonać czegoś, co do tej pory kojarzyło się raczej z hollywoodzkimi produkcjami i science fiction.

Proteza pamięci, jak określa ją serwis New Scientist, to niewielkich rozmiarów implant, który składa się z elektrod połączonych z ludzkim mózgiem. Urządzenie zostało zaprojektowane tak, by naśladować naturalne procesy pamięciowe i sposób, w jaki mózg zapamiętuje informacje czy tworzy wspomnienia. 

Czy najwięcej ciepła ucieka przez głowę? [NaZdrowie]

Dzięki niemu zdolność zapamiętywania zwiększa się nawet o 30 proc. Tak przynajmniej wynika z dotychczasowych testów przeprowadzonych na 20 chorych na padaczkę ochotnikach, którym wszczepiono implant.

Kod, który udaje mózg

Jak działa proteza pamięci? Pobudza hipokamp (część mózgu, która odgrywa ważną rolę w procesie uczenia się i zapamiętywania) elektrycznymi wstrząsami. Ich częstotliwość i natężenie nie jest przypadkowe - naukowcy opracowali specjalny wzór (kod), który dokładnie naśladuje pracę zdrowego mózgu.

W tym celu przeprowadzili szereg testów. Najpierw zebrali dane dotyczące naturalnej aktywności mózgu, a później "przepisali" je na kod, według którego implant aktywuje elektrody i produkuje impulsy. Te z kolei pobudzają mózg do możliwie najbardziej efektywnej pracy. 

Dołącz do Zdrowia na Facebooku! >>

Stojący za stworzeniem implantu naukowcy z University of South California twierdzą, że podobne urządzenia mogą pomóc w "podkręceniu" innych zdolności mózgu - między innymi tych związanych z widzeniem czy poruszaniem się. Oprócz tego specjaliści upatrują w ich wynalazku ratunku dla cierpiących na padaczkę, alzheimera i demencję.

Reprezentujący zespół profesor Dong Song podkreśla, że "czegoś takiego jeszcze nie było". - Napisaliśmy kod poprawiający funkcjonowanie pamięci - podsumowuje.

Źródła: New Scientist, Science Alert.

Zobacz też:

Więcej o: