Chłopiec-motylek dostał nową skórę. "To po prostu niesamowite"

Siedmiolatek od swoich pierwszych dni cierpiał na rzadką chorobę, której nie dało się wyleczyć. Jego skóra była pokryta pęcherzami i ranami. Lekarzom udało się uratować mu życie dzięki innowacyjnej transplantacji.

Hassan urodził się pęcherzowym oddzielaniem się naskórka (łac. epidermolysis bullosa, w skrócie EB), rzadką genetyczną chorobą. Istnieje kilka rodzajów tego bardzo poważnego schorzenia; Hassan cierpiał na postać łączną EB. Choroba polega na tworzeniu się skórnych pęcherzy na skutek nawet bardzo delikatnych uszkodzeń mechanicznych. Typ łączny objawia się występowaniem pęcherzy w obrębie błony podstawnej; naskórek oddziela się od skóry właściwej.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Dzieci-motylki

Skóra chorych na EB jest niezwykle delikatna. Właśnie dlatego dzieci z tym schorzeniem nazywa się "motylkami". Zmagają się nie tylko z pęcherzami, lecz także rozmaitymi małymi guzkami, torbielami, nadżerkami, bliznami, zrostami i zapaleniami. Skóra Hassana była pokryta pęcherzami i ranami już kilka dni po jego urodzeniu.

Pęcherzowego oddzielania się naskórka nie da się wyleczyć. 40 procent dzieci chorych na EB typu łącznego umiera jeszcze przed wejściem w okres dojrzewania. Na szczęście lekarze uratowali Hassana za pomocą serii rewolucyjnych zabiegów.

Czy najwięcej ciepła ucieka przez głowę? [NaZdrowie]

Sposób na dotychczas nieuleczalną chorobę

Hassan został przyjęty do szpitala w Bochum (Niemcy) w czerwcu 2015 roku. Aż 60 procent jego naskórka było zniszczone przez chorobę. "Cierpiał na sepsę, miał wysoką temperaturę, ważył jedynie 17 kilo - jego życie było zagrożone" - opowiada doktor Tobias Rothoeft ze szpitala w Bochum.

Stanu chłopca nie dało się poprawić tradycyjnymi metodami. Naukowcy z Bochum we współpracy z badaczami z Uniwersytetu w Modenie wpadli jednak na pomysł terapii eksperymentalnej. Postanowili przeprowadzić transplantację genetycznie zmodyfikowanego naskórka. Komórki zostały pobrane od Hassana za pomocą biopsji, a następnie odpowiednio genetycznie zmodyfikowane. Potem "wyhodowano" nową skórę w Modeine i przetransplantowano na ramiona, nogi, plecy, boki, część twarzy, brzucha i szyi.

Operacje rozpoczęły się w październiku 2015, w lutym 2016 Hassan został wypisany ze szpitala. Dziś, prawie dwa lata po serii rewolucyjnych operacji, kondycja Hassana jest bardzo dobra. "Chłopiec wrócił do szkoły, gra w piłkę nożną. Jakość jego życia niezwykle się polepszyła" - mówi doktor Tobias Hirsch, jeden z lekarzy opiekujących się Hassanem.

Cały proces leczenia Hassana został opisany w czasopiśmie medycznym "Nature".

Co będzie dalej?

"Leczenie nie jest jeszcze powszechnie dostępne i nie będzie przez kolejnych kilka miesięcy. To jednak gigantyczny krok naprzód w badaniach. Daje nadzieję na postęp w terapii genetycznej" - mówi w rozmowie z BBC doktor Anna Martinez, specjalistka od pęcherzowego oddzielania się naskórka. "Miałam dreszcze, gdy o tym usłyszałam, to po prostu niesamowite" - dodaje.

To także może cię zainteresować:

Źródło: BBC, Nature, Science Direct

Więcej o:
Komentarze (11)
Pęcherzowe oddzielanie się naskórka: co to jest? Innowacyjna transplantacja uratowała życie siedmiolatkowi
Zaloguj się
 • maxthebrindle

  Oceniono 29 razy 29

  I to są właśnie wiadomości, które chce sie czytać...

 • dopracowanywkazdymcalu

  Oceniono 29 razy 9

  To on będzie GMO? Przecież źródło najprawdziwszej wiedzy wszelakiej iglowny autorytet naukowy: YouTube twierdzi że GMO to samo zlo

 • rikol

  0

  Koszmarna choroba.

 • lubat

  Oceniono 19 razy -7

  Fajnie, że wyleczyli. Ale przypomniał mi się taki obrazek Mleczki, a może kogoś innego: Pacjent na stole operacyjnym, wokół lekarze i napis w dymku: jeśli go wyleczymy,to zbankrutujemy.

 • antrop

  Oceniono 43 razy -33

  Jaki sens leczyć dzieci z nieuleczalnymi wadami genetycznymi?Wydano kupę forsy za którą cała rodzina by się utrzymała przez kilkanaście lat i zrobiła sobie nowe, dobre dzieci. Sztuczny Niemotylek zrobi za 5-8 lat kolejne motylki. Natura nie znosi odstępstw. Rachunek kiedyś przyjdzie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX