Naczyniak to rodzaj bardzo łagodnej, ale mocno ukrwionej zmiany o charakterze nowotworu. Jego wielkość waha się w granicach dwóch centymetrów i jeśli nie rośnie nie ma konieczności przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego. Z powodu mocnego unaczynienia, bezpieczniej jest ich nie ruszać, a jedynie obserwować i regularnie wykonywać badania obrazowe (co 6-12 miesięcy).
Usuwa się jedynie te duże zmiany, mierzące 10 cm i więcej. Te jednak dają o sobie znać. Pacjenci z naczyniakami znacznych rozmiarów skarżą się głównie na ból i to on zazwyczaj prowokuję wizytę u lekarza. O tym, że dzieje się coś niepokojącego informuje już badanie USG (uwidacznia także mniejsze zmiany). Odpowiednio wczesne wycięcie zmiany pozwala uniknąć jej samoistnego pęknięcia i „wylania” do jamy brzusznej.
W przypadku gdy pojawiają się wątpliwości co do typu zmiany oraz jej wielkości zleca się tomografię komputerową z kontrastem bądź scyntygrafię.
Naczyniak wątroby - przyczyny
Naczyniaki pojawiają się już od urodzenia i wynikają z nieprawidłowościami podczas rozwoju dziecka w ciąży. Ten typ naczyniaków - w większości przypadków - zanika podczas dorastania.
Inny rodzaj naczyniaków - to efekt naszego stylu życia, stosowania używek, sposobu odżywiania, stresu, środowiska w którym żyjemy, oddziaływania szkodliwych substancji.
Nie mniej jednak medycyna nie zna jednoznacznej przyczyny powstania naczyniaków wątroby. Częściej występują one u kobiet niż u mężczyzn (stosunek 4:1). Mogą się pojawić w każdym wieku, u dzieci są rzadkością.
Naczyniak wątroby - objawy
Dolegliwość przebiega bezobjawowo i może pozostać niewykryta przez całe życie. Objawy mogą się pojawić gdy zmiana ma kilka centymetrów. Są to zwykle przykre i długotrwałe "bóle wątroby” - tępym ból pod prawym łukiem żebrowym.
W niektórych przypadkach, naczyniak osiąga bardzo duże rozmiary i zaczyna uciskać narządy sąsiadujące z wątrobą W skrajnych przypadkach dojść do pęknięcia naczyniaka. Sytuacja ta jest bardzo groźna i wymaga pilnej interwencji chirurgicznej.